آموزش ارز دیجیتال و فارکس

آموزش استراتژی معامله با اخبار

معامله با اخبار

آموزش استراتژی معامله با اخبار

معامله با اخبار در دنیای معاملات فارکس، بر قیمت ارز تاثیرات قابل توجهی دارند. این رویداد های مهم خبری عبارتند از: انتشار داده های اقتصادی، اطلاعیه های بانک مرکزی و تحولات ژئوپلیتیکی که  می توانند نوساناتی را ایجاد کرده و فرصت های تجاری خوبی را خلق کنند. بسیاری از معامله گران، به کمک استراتژی معامله با اخبار فارکس، از رویداد های بازار برای به دست آوردن سود بهره می گیرند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با این نوع از ترید آشنا کنیم.

مفهوم استراژی معامله به کمک اخبار فارکس


این نوع از معامله یک استراتژی معاملاتی فاندامنتدال می باشد که خرید یا فروش یک جفت ارز بر مبنای انتشار اخبار یا داده های اقتصادی، اطلاعیه های بانک مرکزی و تحولات ژئوپلیتیکی که باعث ایجاد نوسانات و فرصت های تجاری می شود را شامل خواهد شد. معامله گرانی که از استراتژی معاملات بهره می برند.

تمرکز آن ها معمولا بر شاخص های اقتصادی مثل تولید ناخالص داخلی، نرخ تورم، نرخ بیکاری و تصمیمات نرخ بهره بانک مرکزی است. این رویداد ها بر قیمت ارز تاثیر چشم گیری می گذارند. معامله گران به کمک این اطلاعات، از زمان ورود یا خروج از معاملات، مطلع می شوند.

چرا معاملات با اخبار فارکس می تواند سودآور باشد؟


دلایل مختلفی برای این مسئله وجود دارد که چرا استراژی ترید با اخبار ، باعث به دست آوردن سود خوبی خواهد شد در ادامه به یک سری از این موارد اشاره می کنیم:


. افزایش نوسانات: رویداد های خبری، به صورت قابل توجهی، در بازار نوسان ایجاد می کنند. این نوسان، برای معامله گرانی که به اخبار متحرک بازار، واکنش سریعی دارند، فرصت های معاملاتی خوبی، ایجاد می کند.


. افزایش نقدینگی: این رویداد ها، اکثرا افرادی را جذب بازار می کنند که توانایی افزایش نقدینگی را دارند. این افزایش نقدینگی باعث می شود که قیمت های پیشنهادی و هزینه های معاملاتی، کاهش پیدا کند.


. نتایج قابل پیشبینی بیشتر: معمولا معامله گران، بیشتر رویداد های خبری را پیش بینی می کنند و واکنش بازار به آن ها را می توان تا حد زیادی پیش بینی کرد. تصمیمات تجاری آگاهانه، به کمک پیش بینی در استراتژی معامله با اخبار فارکس، امکان پذیر است.


. تنوع: مسیری که معامله با اخبار فارکس ایجاد می کند باعث می شود که معامله گران بتوانند، در استراتژی های معاملاتی خود تنوع ایجاد کنند.

چه نوع اخباری برای معامله با اخبار فارکس مناسب می باشد؟


منظور از اخبار فارکس به معنای این نیست که بتوانیم از تمام این اخبار برای معامله استفاده کنیم. بلکه منظور ما رویداد هایی است که به احتمال زیاد، باعث می شود که بازار، تحرکات قابل توجهی داشته باشد و فرصت های معاملاتی جدید شکل بگیرد. در ادامه می خواهیم با چند نمونه از این اخبار که در بازار فارکس اهمیت زیادی دارند، آشنا شویم:


. اعلامیه های بانک مرکزی: از جمله تصمیمات و بیانیه هایی که بر بازار های ارز تاثیر زیادی دارند، می توان به بیانیه های بانک مرکزی مثل فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا  و بانک ژاپن، اشاره کرد.


. شاخص های اقتصادی: تولید ناخالص داخلی ( GDP )، تورم و داده های اشتغال، شاخص های اقتصادی ای هستند که می توانند باعث ایجاد بینشی درباره سلامت اقتصاد یک کشور شوند و بر نرخ ارز تاثیر گذار باشند.


. رویداد های ژئوپلیتیک: انتخابات، همه پرسی و توافقات تجاری، جزو رویداد های مهم ژئوپلیتیکی محسوب می شوند و تاثیر گذاری آن ها بر نرخ ارز قابل توجه می باشد.


. بلایای طبیعی: این بلایا شامل،  زلزله، سیل و طوفان است که در معامله با اخبار فارکس در نظر گرفته می شوند. زیرا زنجیره تامین، مختل شده و بر نرخ ارز تاثیر می گذارند.


. درآمد های شرکتی: اعلامیه های درآمد از سوی شرکت های بزرگ، درباره سلامت اقتصاد جهانی، بینشی اعطا می کند که بر نرخ مبادله جفت ارز، می تواند اثر بگذارد.


این نکته را در نظر بگیرید که تاثیر همه رویداد های خبری بر بازار به صورت یکسان اتفاق نمی افتد. برخی رویداد ها تاثیر بیشتری دارند. معامله گران قبل از اینکه برای معامله با اخبار فارکس تصمیم گیری کنند، باید به ارزیابی هر رویداد و تاثیر مشخصی که بر بازار می گذارد، بپردازند.


همچنین در استراتژی معامله با اخبار فارکس، زمانی که رویداد های خبری رخ می دهند نیز اهمیت ویژه ای دارد. معامله گران باید از برنامه زمانی انتشار رویداد های خبری مهم مطلع باشند و آمادگی لازم را در جهت بهره بردن از حرکات بازار کسب کنند تا بتوانند سریعا اقدام مناسبی انجام دهند.

نحوه اجرای یک استراتژی معامله با اخبار فارکس


برای اجرای این استراتژی نیاز است که برنامه ریزی و اجرای دقیقی داشته باشید. در ادامه چند قدم مهم را برای توسعه این استراتژی، بیان می کنیم.
مرحله اول: شناسایی رویداد های خبری کلیدی.


این مرحله می تواند بر بازارها تاثیر گذار باشد. در گذشته به این رویداد ها اشاره کردیم. شما می توانید به صورت آنلاین، به تقویم های اقتصادی دسترسی داشته باشید به کمک این تقویم ها، لیستی از رویداد های آینده، در اختیار معامله گران قرار می گیرد. معامله گران باید تمرکز خود را روی رویداد هایی بگذارند که پتانسیل ایجاد نوسانات قابل توجه در بازار ها را داشته باشند.


مرحله دوم: تجزیه و تحلیل اخبار
بعد از شناسایی رویداد های کلیدی به کمک معامله گران، آن ها باید به تجزیه و تحلیل اخبار بپردازند و متوجه تاثیر آن بر بازارها باشند. معامله گران، هنگامی که به کمک استراتژی معامله با اخبار فارکس به ترید می پردازند، باید به نتایج مورد انتظار رویداد خبری و نتایج قبلی آن توجه کنند. این تجزیه و تحلیل می تواند به معامله گران نشان دهد که آیا یک جفت ارز را خریداری کنند یا به فروش برسانند.


مرحله سوم: تنظیم ورود و خروج
معامله گران براساس تحلیل خود از رویداد خبری، نقاط ورود و خروج را تشخیص می دهند. این نقاط عبارتند از تشخیص توقف ضرر و سود برداشتی آن ها می باشد.  معامله گران برای محافظت از سود خود، تنظیم یک دستور توقف ضرر،  در حالتی که بازار خلاف جهت آن ها حرکت می کند را تنظیم کنند.


مرحله چهارم: رصد رویداد
معامله گران حین استفاده از استراتژی معامله با اخبار فارکس، باید از نزدیک آن را زیر نظر بگیرند تا اطمینان حاصل کنند که در زمان مناسبی ورود و خروج به معاملات را انجام دهند.

معامله گران به کمک فید های خبری، رسانه های اجتماعی و سایر منابع از آخرین اخبار و تحولات بازار، آگاه می شوند و اطلاعات خود را به روز نگه می دارند.

مرحله پنجم: مدیریت ریسک
مدیریت ریسک در معامله با اخبار فارکس، اهمیت زیادی دارد. معامله گران هرگز نباید بیش از حد ریسک کنند. آن ها همیشه باید از دستورات حد ضرر برای محافظت از معاملات خود، بهره گیرند. همچنین، معامله گران باید اندازه های پوزیشن کوچک تری را برای کم کردن ریسک، در نظر بگیرند.


لازم به ذکر است که استفاده از این استراتژی معاملاتی، ریسک بالایی دارد و تضمینی برای به دست آوردن سود وجود ندارد. شما باید میزان تحمل پذیری ریسک خود را مورد توجه قرار دهید و تکنیک مدیریت ریسک مناسب در حین معامله رویداد های خبری را به کار گیرید.


همچین این امکان وجود دارد که کارگزارن، شرایط معاملاتی خاصی در طول رویداد های خبری، مشخص کنند. مثل افازایش اسپرد یا افزایش نیاز به مارجین. شما باید نسبت به شرایط آگاهی لازم را داشته باشید و استراتژی معامله با اخبار فارکس خود را بر مبنای این موضوع، اجرایی کنید.

آموزش استراتژی های مهم برای معامله با اخبار

بهتر است در این لحظه به آموزش دقیق نحوه اجرای استراتژی معامله با اخبار فارکس بپردازیم


استراتژی دنبال کردن روند  ( Trend following strategy )


این استراتژی معامله با اخبار فارکس شامل تحلیل مولتی تایم فریم و سطوح تماماً مشخص شده حمایت و مقاومت می باشد که بعد از انتشار خبری، شروع به کار می کند.


اتخاذ این استراتژی به کمک معامله گران، زمانی است که قیمت فعلی بازار به سطح مشخصی از حمایت یا مقاومت، رسیده باشد، اما همچنان در آنجا قرار نداشته باشد. بعد از انتشار اخبار، نوسانات این پتانسیل را دارند که بازار را به سوی خط روند، هدایت کنند.

اگر قیمت با خط روند پیش برود، معامله گران توانایی این را دارند که در جهت روند حرکت کنند و جهش قدرتمندی را مورد معامله قرار دهند.


چهار نکته زیر به این نوع از معاملات کمک می کند:


. جهت روند در نمودار روزانه معین شود.


. خطوط حمایت و مقاوت کشیده شود.


. از ۱ تا ۴ ساعت یک تایم فریم انتخاب شود.


در روند صعودی، هنگامی که خط حمایت نزدیک شدید، خرید خود را انجام دهید و زمانی که نزدیک شدن روند نزولی به مقاومت، آن را به فروش برسانید.


انتشارات خبری، این پتانسیل را دارند که سطوح طولانی مدت حمایت و مقاومت را بشکنند. این کار، بر اهمیت استفاده از حد ضرر های فشرده در حین پیروی کردن از این استراتژی معامله با اخبار فارکس، پافشاری می کند.


استراتژی شکست اسپایک ( Dual spike breakout strategy )


این استراتژی، انتظار برای نوسانات بازار برای نمایان کردن یک محدوده قبل از معامله شکست آن محدوده را شامل می شود. استفاده از نمودار پنج دقیقه ای، در این عمل، مرسوم است.

از مواردی که در این استراتژی تاثیر گذلر است عبارتند از شاخص اشتغال بخش غیر کشاورزی ( NFP). این بخش، حداکثر پتانسیل را برای حرکت بازار، ایفا می کند. 


بعد از اینکه NFP منتشر شد، 15 دقیقه تا بسته شدن سه کندل پنج دقیقه ای مکث کنید. باید به بالاترین قیمت و کم ترین قیمت سه کندل بسته، نگاه کنید. سپس یک سفارش ورود به لانگ با سقف قیمت و یک پوزیشن شورت با کف قیمت، انجام دهید.

زمانی که یک سفارش انجام شد، می توان حد سود را در فاصله دو برابر کانال های لو، جای داد، در صورتی که حد ضرر ها را بتوان بالاتر از مقاومت برای معاملات شورت و زیر حمایت برای معاملات لانگ، تعبیه کرد.


نوسان، توانایی این را دارد که قیمت را به بالاتر یا پایین تر از محدوده کوتاه مدت، هدایت کند، یک دستور ورود را عملی کند و بعد از آن سریعا، معکوس شده تا به حد ضرر دست یابد و این نقطه ضعف این استراتژی معامله با اخبار فارکس می باشد.
این استراتژی به روش زیر اجرایی می شود:


. تنظیم نمودار برای نمایش نمودار های 5 دقیقه ای


. توجه به های و کف سه کندل.


. زمانی که قیمت از یک محدوده بالاتر یا پایین تر بشکند، تنظیم سفارش های ورودی به ترید ضروری است.


. تعییم استاپ لاس و حد سود.

استراتژی معکوس اخبار: ( News Reversal strategy )


این استراتژی، بر یک تغییر ناگهانی و پایدار و معکوس شدن بعد از یک حرکت اولیه قوی در قیمت، تاکید دارد.


در نتیجه ی الگوریتم ها، می تواند معکوس شدن اتفاق بیفتد. یا زمانی که بازار احساس کند که یک واکنش بیش از حد در قیمت اتفاق بیفتد و معاملات در جهت مخالف، ترغیب شود، معکوس شدن ایجاد می شود.


هیچ برگشتی در این استراتژی اتفاق نمی افتد و قیمت در جهت صعود اولیه به معاملات، ادامه می یابد. این مسئله نقطه ضعف این استراتژی است.
نحوه اجرای استراتژی معکوس اخبار:


جهش اولیه قیمت: افزایش قیمت در نتیجه انتشار اخبار با پتانسیل متحرک بازار رخ می دهد.


منتظر معکوس باشید: معامله گران حدود 10 تا 15 دقیقه انتظار می کشند تا معکوس قیمت را به نقطه ای برسانند که قبل از انتشار بوده است.
ورود به معامله: زمانی وارد معامله شوید که قیمت بالاتر یا زیر سطوح قبل از انتشار وارد شود.


تعیین حد سود چند گانه: تعیین چندین تارگت برای معامله گران ضروری است. وقتی یکی فعال شود، معامله گران توانایی این را دارند که از نصفی از پوزیشن، به سود برسند و استاپ لاس در پوزیشن باقی مانده را به نقطه سر به سر، تعبیه کنند.


نمونه های موفق و نا موفق از معامله با اخبار فارکس


در تاریخ استراتژی معامله با اخبار فارکس موفق و ناموفق زیادی رخ داده است. در ادامه با چن نمونه از آنا ها آشنا می شویم.
معاملات موفق:


شورت کردن پوند به کمک سوروس: در سال 1992، جورج سوروس سود زیادی به کمک شورت کردن پوند انگلیس در چهارشنبه سیاه، دریافت کرد. بانک انگلستان مجبور به خارج کردن پوند از مکانیسم نرخ ارز اروپا، شد. این کار باعث شد که ارزش پول، کاهش یابد. براساس گزارش ها، سوروس بیش از یک میلیارد دلار درآمد از معامله با اخبار فارکس به دست آورد.


سقوط ناگهانی USD/JPY: در ژانویه سال 2019، جفت ارز USD/JPY با کاهش ناگهانی و شدیدی روبرو شد که به عنوان سقوط ناگهانی یا Flash Crash از آن یاد می شود. در پی اعلامیه غافلگیر کننده ای که بانک مرکزی ژاپن منتشر کرد، معامله گرانی که واکنش سریعی داشتند و از این حرگت استفاده کردند، سود خیلی خوبی به دست آوردند.


کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا: در مارس سال 2016، توسط بانک مرکزی اروپا (ECB)، برای نرخ بهره، یک کاهش غیر منتظره اعلام شد. این مسئله باعث شد که یورو در مقابل دیگر ارز ها کاهش شدیدی داشته باشد. معامله گرانی که از استراتژی معامله با اخبار فارکس استفاده می کردند و در پوزیشن شورت نسبت به یورو جای داشتند، توانستند که از این حرکت سود خوبی به دست آورند.


معاملات ناموفق:


تصمیم بانک ملی سوئیس:


در ژانویه سال 2015، بانک ملی سوئیس (SNB) به صورت غیر قابل پیشبینی ای، به حذف سقف ارزی فرانک سوئیس پرداخت. این امر موجب شد که این ارز در مقابل دیگر ارز های اصلی، افزایش داشته باشد. بیشتر معامله گرانی که در پوزیشن لانگ فرانک جای داشتند، ضرر های قابل توجهی را تحمل کردند.


همه پرسی برگزیت: در ژوئن سال 2016، بریتانیا درباره خروج از اتحادیه اروپا (EU) یک همه پرسی انجام داد. نتیجه غافلگیر کننده ای رخ داد. بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا رای داد. این کار باعث شد که نوسانات زیادی در بازار رخ دهد و بیشتر معامله گران غافلگیر شدند.


شاخص اشتغال بخش غیر کشاورزی:


شاخص NFP یکی از شاخص های اقتصادی می باشد. در بازار فارکس و استراتژی معامله با اخبار فارکس، از این شاخص استفاده می شود. یک سری موارد وجود داشته که بازار به صورت غیر قابل پیش‌بینی ای به گزارش NFP واکنش داده است و باعث شده که معامله گران که موقعیت نادرست داشتند، زیان زیادی تجربه کنند.


نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که، تجزیه و تحلیل دقیق، آماده سازی و مدیریت ریسک، موجب می شود که معامله با اخبار فارکس، موفق عمل کند‌. این در حالی است که حرکت های غیر منتظره بازار یا مدیریت ضعیف ریسک، باعث معاملا ناموفق می شود. مثل هر استراتژی معاملاتی، برای موفقیت تضیمینی موجود نیست. معامله گران همیشه برای احتمال ضرر باید آمادی لازم را داشته باشند.

به طور کلی استراتژی معامله با اخبار فارکس  می تواند باعث جذب سود خوبی برای معامله گران فارکسی که مایل هستند زمان و تلاش خود را به منظور توسعه یک برنامه معاملاتی مناسب، صرف کنند، شود. برای اینکه رویداد های خبری کلیدی، تجزیه و تحلیل آن ها، تعیین نقاط ورود و خروج و مدیریت موثر ریسک، شناسایی شود.

معامله گران می توانند از رویداد های متحرک بازار بهره ببرند و سود های کلانی دریاقت کنند. لازم به ذکر است که معامله با اخبار فارکس بدون ریسک انجام نمی شود. معامله گران باید میزان تحمل ریسک خود را پیش از اجرای این استراتژی، با دقت بسنجند.


استراتژی معامله با اخبار فارکس نیازمند واکنش سریع است. معامله گران باید به طور مداوم از رویداد های خبری مطلع شوند و خود را آپدیت نگه دارند، در غیر این صورت مسیر اشتباهی را پیش می گیرند.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید
5/5 - (1 امتیاز)

نظر (2)

 1. نگار برومند

  سلام خسته نباشید. می خواستم هم از سایت خیلی خوب شما و هم از پشتیبان های مهربون و دلسوزتون تشکر کنم.واقعا مشکلات منو در این چند روز چه از طریق تلگرام و چه اینستاگرام پیگیری و حل کردید. کاری که حتی صرافی های ایرانی زورشون میاد پشتیبانی کنند.مرسی از تیم حرفه ای بینگ ایکس با این که خارجی هستند اما پشتیبانی فارسی گذاشتند.

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی
   خیلی ممنون از توجه و محبت شما دوست بزرگوار
   با آرزوی بهترین ها برای شما

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *