آموزش ارز دیجیتال و فارکس

استراتژی معاملاتی در روز های منفی بازار

استراتژی معاملاتی در روز های منفی

استراتژی معاملاتی در روز های منفی بازار

اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که سرمایه و دست رنج زندگی خود را در بازار های مالی صرف کرده اید، داشتن دانش کافی درمورد استراتژی معاملاتی در روز های منفی بازار ، اهمیت زیادی دارد.
به طور کلی در بازار مالی، سود و زیان در کنار هم وجود دارند. چون تا وقتی سودی صورت نگیرد، ضرر نیز معنا پیدا نخواهد کرد و بالعکس.

ضرر و زیان بخشی از معامله است و باید با آگاهی کامل به سرمایه گذاری بپردازید. در ادامه این مقاله می خواهیم با تصمیمات و استراتژی های مناسب در زمانی که بازار منفی است، آشنا شویم.


آشنایی با چگونگی استراتژی معاملات در روز های منفی بازار


در هر بازار مالی که فعالیت کنید، استراتژی معاملاتی دو حالت دارد:


. نوسان گیری ( ترید  Trade )
. سرمایه گذاری با دیدگاه بلند مدت در پروژه هایی که شرایط بنیادی ( فاندامنتالی ) خوبی دارند.


در بازار های مالی، هر معامله گری توانایی این را دارد که یک سرمایه گذار هم باشد. ولی عکس این مسئله همیشه اتفاق نمی افتد. یعنی فردی که به قصد سود کردن از نوسانات قیمت وارد این کار شده است ( معامله گر )، می تواند سرمایه گذاری خود را روی برخی پروژه های مستعد، به شکل بلند مدت، انجام دهد. اما اشخاصی که نسبت به زمینه سرمایه گذاری، دیدگاه بلند مدتی دارند، توجهی به نوسانات کوتاه مدت قیمت برای کسب سود ندارند.


ابتدا باید ذات و اساس هر بازاری را شناسایی کنیم تا بتوانیم معنای نزول را بفهمیم. بیشتر معامله گران و سرمایه گذاران ایرانی، در سه بازار مالی فارکس، ارز های دیجیتال و بورس ایران، به فعالیت مشغول هستند.


استراتژی معاملات در روز های منفی بازار فارکس


بازار فارکس، بر اساس معامله گری یا ترید، عمل می کند. به این معنا که معامله گران فارکس، اگر مثلا قصد خرید و فروش طلا را داشته باشند، به معنای این نیست که قصد سرمایه گذاری و نگهداری طلا را برای بلند مدت داشته باشند. آن ها فقط از نوسان کوتاه تا میان مدت قیمت طلا در یک محدود خاص، سود به دست می آورند.


از طرف دیگر، بازار فارکس، بازاری دو طرفه می باشد. یعنی لزوما برای سود آوری، نیازی نیست که قیمت رشد داشته باشد و معامله گران این امکان را دارند که از ریزش قیمت، سود کسب کنند.


” ضرر و زیان ” یا ” روند اندیشی ” برای یک تریدر در بازار فاکس از نظر بازدهی معاملات، معنای خاصی ندارد. زیرا اگر از یک استراتژی معاملاتی حرفه ای و با ریسک کم، بهره ببرید، بیشتر اوقات موجب سود آوری خواهد شد.

استراتژی معاملات در روز های منفی بازار ارز دیجیتال


در بازار ارز دیجیتال نیز می توان فعالیت خود را با دیدگاه سرمایه گذاری، آغاز کنید. همچنین امکان کسب سود از نوسانات وجود دارد. اما در بین کارشناسان، بازار ارز دیجیتال، به منظور سرمایه گذاری بلند مدت، طرفدار بیشتری دارد.

معاملات در بازار کریپتوکارنسی، معمولا به شکل


نقدی ( spot ) اجرایی می شود.  یعنی بخشی از دارایی سرمایه گذاران، برای خرید ارز های مثل بیت کوین، اتریوم، کاردانو و … به کار می رود و در حقیقت آن ها صاحب و مالک اصلی این مقدار از ارز های دیجیتال، به حساب می آیند. در این نوع معاملات، همانند بازار سهام، از رشد قیمت، می توان سود خوبی به دست آورد.


تریدر ها در بازار ارز های دیجیتال، به بیشتر معاملات خود به صورت قراردادی با فیوچرز ( futures ) عمل می کنند.

در این روش، کسب سود با ریزش قیمت، امکان پذیر است. اما سرمایه گذاران با معامله روی یک رمز ارز، مالک آن ارز دیجیتال نخواهند شد، آن ها فقط به خرید و فروش نوسانات قیمت آن رمز ارز می پردازند‌‌. معاملات فیوچرز نسبت به معاملات اسپات، در بازار های ارز دیجیتال، ریسک بیشتری دارند.

(در مقاله آموزش فیوچرز در اپلیکیشن صرافی بینگ ایکس میتوانید نحوه معاملات فیوچرز را در صرافی بینگ ایکس ببنید)


استراتژی معاملات در روز های منفی بازار بورس ایران


کارشناسان اقتصادی، بازار بورس را برای سرمایه گذاری بلند مدت، مساعد می بینند. همچنین تاکید بر این است که رویکرد سرمایه گذاری در سهام و اوراق قرضه مورد معامله در بازار بورس، جزو روش های استاندارد و اصلی به منظور سود آوری است.


لازم به ذکر است که نوعی از معاملات در بازار بورس وجود دارند که از ریزش قیمت هم می توان سود خوبی به دست آورد. این معاملات، به اسم معاملات آتی کالا شناخته می شوند. این معاملات برای افرادی که قصد ندارند سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس داشته باشند نیز جالب خواهد بود.


در نهایت، نتیجه می گیریم که بازار بورس مثل بازار ارز های دیجیتال، برای سرمایه گذاران و معامله گران، مناسب می باشد و ریسک کمتری نسبت به بازار ارز های دیجیتال خواهد داشت.


استراتژی معاملاتی در روز های منفی بازار چه خصوصیاتی دارد؟


توجه داشته باشید که اگر تجربه و مهارت کافی را در معامله ندارید و نمی توانید یک استراتژی معاملاتی مناسب را اجرایی کنید، انتظار به دست آوردن سود در بازار صعودی و بازار نزولی، غیر منطقی است.


استراتژی معاملاتی تنها به معین کردن موقعیت مناسب برای ورود معاملات و کلیک بر روی خرید ( Buy ) و یا فروش ( sell ) خلاصه نمی شود.
مجموعه ای از تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، تحلیل سنتیمنتال، روانشناسی بازار و معامله گر و مدیریت سرمایه و کنترل ریسک، یک استراتژی معاملاتی را تشکیل می دهند.

فردی که پایبند به همه اصول در معاملات خود باشد، می توان او را به عنوان یک معامله گر یا سرمایه گذار حرفه ای در نظر گرفت. زمانی که ترید و اجرای معاملات پرسود، هدف قرار گیرد، داستان که متفاوت خواهد شد.


به طور کلی فرق زیادی بین کسی به دنبال به دست آوردن سود های چند ده یا چند درصدی است با یک معامله گر حرفه ای، وجود دارد.
معامله گرانی که فقط به دنبال کسب سود، مهم ترین ضعفی که دارند این است که به امکان ضرر ده بودن معاملات، توجه نمی کنند.

شاید این فرد کاملا نسبت به این که ممکن است در معاملات ضرر کند، آگاه باشد. ولی به خاطر هیجانات و احساساتی که برای کسب سود بیشتر دارد، ذهنش آمادگی این را ندارد که حقیقت وجود ضرر و زیان را در معاملاتش ببیند.


اما این مشکل با مدیریت سرمایه کاملا قابل حل است تا معامله گران، دست به معاملاتی با ریسک بالا نزنند. به طور خیلی خلاصه تفاوت بین یک معامله گر حرفه ای و فردی که فقط یک تریدر است را بیان کردیم. تا به نوع فعالیت خود، بیشتر آشنا شوید.

اما به طور کلی اگر فقط به دنبال روش هایی هستید که فقط روی کسب سود آوری تمرکز دارد، سرمایه شما در خطر زیادی خواهد بود.
استراتژی معامله در روز های منفی بازار برای دو گروه از معامله گران قابل بیان است:


. دسته اول: تریدر های هستند که روز منفی بازار برایشان معنایی ندارد. زیرا می توانند از ریزش و رشد قیمت، سود به دست آورند و فقط باید پایبند به یک استراتژی معاملاتی حرفه ای باشند.


. دسته دوم: سرمایه گذارانی که از رشد قیمت ها، سود کسب می کنند. و زمانی بازار نزولی می شود، سرمایه گذاران، فرصت هایی را به دست می آورند که کسب سود کم است و ریسک بالا.


در ادامه این مقاله می خواهیم با استراتژی معاملاتی که این گروه از سرمایه گذاران بازار های معاملاتی، در صورتی که روند نزولی شد، اجرایی می کنند، آشنا می شویم.


6 استراتژی معاملات در روز های منفی بازار


آموزش ارز دیجیتال، فارکس و یا بورس را فرا بگیرید.


به دست آوردن سود در بازار صعودی، خیلی سخت نیست. اگر جو کلی بازار مثبت بود احتمالا هر سهم یا ارزی که بخرید، رشد خوبی می کند و سود آوری میسر خواهد شد.


در بازار نزولی، فرصت های کمی برای انجام معاملات سود ده موجود است. به همین خاطر، برای یادگیری آموزش های حرفه ای از فرصت نزولی بودن بازار، استفاده کنید و  این آموزش ها را به کار گیرید. حتی اگر سودی کسب نکنید، به ارتقای دانش و مهارت خود پرداخته اید و فرصت های مناسب را شکار می کنید.


معامله جدیدی انجام ندهید و بازار را نظاره کنید.


از فعالیت نکردن در بازار های مالی در فواصل زمانی که بازار روند نزولی دارد، برداشت اشتباهی در بین معامله گران، می شود. دور بودن از بازار و یا به اصطلاح ( نقد بودن )، یک استراتژی معاملاتی به حساب می آید که انجام دادن آن سهل نیست.


باید در معامله گری به حدی از تجربه و مهارت برسید که به خوبی درک کنید که حضور داشتن در بازار خرسی، باعث از بین رفتن سرمایه شما خواهد شد. در واقع یک معامله گر منفعل اما آگاه، نسبت به معامله گر فعال و هیجان زده، سود بیشتری به دست می آورد.


پس زمانی که بازار یک روند نزولی قدرتمند را تجربه می کند، کار خود را هیجانی انجام ندهید. اگر موقعیت خوبی برای ورود به معامله به دست نیاوردید، فاصله از بازار کار درستی می باشد. اگر در پرتفوی شما سهامی که شرایط بنیادی مناسبی دارد، موجود است، به محض اینکه قیمت ریزش پیدا کرد، آن ها را نفروشید.


برای داشتن نرخ سود ثابت، خرید اوراق درآمد ثابت در زمان نزولی بودن بازار، کاری منطقی به نظر می رسد‌.

استراتژی معاملات در روز های منفی بازار : سرمایه گذاری متنوع انجام دهید.


یکی از مثال های که همیشه به کار برده می شود این است که ” هیچ گاه تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید “
بررسی صنایع مختلف و سرمایه گذاری در بهترین نماد های هر صنعت، یکی از مهم ترین وظایفی است که یک سرمایه گذار باید برای کاهش ریسک معاملات، انجام دهد.


حتی زمانی که یک معامله دچار ضرر شود، بازدهی معاملات دیگر می تواند باعث این شود که آن ضرر به چشم نیاید‌.
معامله گران می توانند، در اوراق درآمد ثابت نیز سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشند که این روشی مناسب خواهد بود با خرید این اوراق، نگرانی درباره مدیریت و بررسی دائمی شرایط قیمتی سهام از بین می رود.


مهارت و دانشی که درباره مدیریت سرمایه به دست می آورید، در سرمایه گذاری شما نقش به سزایی دارد. اگر نمی توانید ریسک پذیری بالایی داشته باشید، سه چهارم سهام خود را برای خرید سهام و اوراق کم ریسک و یک چهارم سرمایه خود را برای سرمایه گذاری های پر ریسک تر، صرف کنید.


استراتژی معاملاتی در روز های منفی بازار : خرید خود را در بازار نزولی انجام دهید.


در بازار نزولی، ریسک خرید بالا می باشد. اگر شما مهارت و تجربه کافی نداشته باشید نمی توانید از این راهکار برای استراتژی معاملاتی خود در روزهایی که بازار منفی است استفاده کنید.


بهترین سود های بازار، زمانی به وجود می آید که در کف قیمتی سهام مورد نظر خود، خرید انجام دهید و در سقف قیمتی آن را بفروشید.
این امکان وجود دارد که در معتبر ترین سطوح حمایتی، سفارشات خرید خود را بگذارید، که بازدهی خوبی بعد از رشد از آن ناحیه، به دست آورید.


مدیریت سرمایه در این روش، دارای اهمیت بسیاری است. زیرا مثلا اگر روند نزولی، قدرت زیادی داشته باشد، امکان دارد که سطوح حمایتی یکی بعد از دیگری در جهت پایین شکسته شود‌ و معامله دچار ضرر کند. در نهایت اگر در یک محدوده خاص، سرمایه خود را معامله کنید. ضرر و زیان بیشتری را متحمل می شوید.


بهره بردن از استراتژی DCA یا میانگین گیری هزینه ریالی.


استراتژی DCA بسیار آسان انجام می شود و برای این است که از ریزش بازار نترسیم و احساس جا ماندن از رشد بازار را نداشته باشیم.
این استراتژی بیان می کند که هزینه ثابتی را بدون در نظر گرفتن شرایط بازار، برای خرید سهام صرف کنیم. لازم به ذکر است که باید به شکل ربات گونه، کار کنید. یعنی اگر پتانسیل رشد خوبی در بازار وجود داشت، خرید بیشتری انجام دهید و زمانی که بازار نزولی است، از مبلغ ثابتی که در نظر گرفتید، کمتر خرید کنید.


یک سری اشکالات متوجه این استراتژی است که تعدادی از معامله گران به آن اذعان داشتند. این اشکالات عبارتند از:
ممکن است یک شرکت یا پروژه، ورشکستگی را تجربه کند، اگر باز هم سرمایه گذار بدون اینکه به جو بازار توجه کند، بر مبنای DCA به خرید سهام شرکتی که امکان ورشکستگی دارد، بپردازد، در نهایت دچار ضرر خواهد شد.


به طور کلی می توانیم تعدادی از سهام شرکت های معتبر و با سابقه را هدف قرار دهیم و ریسک استراتژی معاملاتی را کم کنیم.


استراتژی معاملات در روز های منفی بازار : همه سرمایه خود را به بازار وارد نکنید


اگر فردی همه سرمایه خود را به بازار وارد کند، درک خوبی از بازار ندارند. زیرا این افراد برای سود بیشتر، معاملات پر حجم تری را انجام می دهند و فردی که فکر می کند قطعا معاملات خود سود آور خواهد بود، احساسی تصمیم گرفته است. این افراد بیشترین ضرر را در بازار می بینند.


هر چقدر درباره آموزش معامله گری، کتاب خوانده باشید و یا سال های طولانی، در بازار فعالیت داشته باشید، اگر روزی تصمیم بگیرید که تمام سرمایه خود را در معامله وارد کنید، ضرر و نابودی سرمایه خود را تضمین کرده اید.
پس همیشه مقدار کمی از سرمایه خود را به بازار وارد کنید، که اگر آن را از دست دادید، از لحاظ روانی و اقتصادی، هزینه سنگینی نپردازید.

بهترین استراتژی معاملات در روز های منفی بازار


هر شخص با توجه به شرایط و رویکردی که در معامله گری دارد، بهترین استراتژی خود را در معاملات روزهای منفی اجرایی می کند. این شرایط شامل: میزان سرمایه، سطح علم و مهارت و تجربه، توان کنترل ریسک و احساسات و … می باشد.


اما به طور کلی پیشنهاد می شود که سرمایه گذاران، استراتژی خرید خود را در نواحی حمایتی مهم با رعایت مدیریت سرمایه و میانگین گیری را با دیدگاه سرمایه گذاری بلند مدت، رعایت کنند. این استراتژی معقول و مناسبی است. این خرید ها بهتر است شامل خرید هایی باشند که 3 الی 5 دارایی که از لحاظ بنیادی با ارزش هستند، باشند.


با توجه به بازاری که در آن سرمایه گذاری می شود این مقدار متفاوت خواهد بود.
در نهایت لازم به ذکر است که برای تمام سرمایه گذاری ها، این استراتژی مناسب نیست و بهتر است که باتوجه به استراتژی شخصی و خواست خود از بازار، بهترین استراتژی رل در روند نزولی، برگزیند.

سخن پایانی
بازار های مالی، فرصت هایی برای صعود یا نزول دارایی شما ایجاد می کنند. همانطور که گفتیم، روند نزولی بازار، خطرات بیشتری دارد. پس اگر مثلا 3 ماه روند بازار نزولی باشد و در واقع هیچ معامله ای انجام نشد، نگرانی نداشته باشید. زیرا بیشتر معامله گرانی که به صورت احساسی تصمیم می گیرند، در آن 3 ماه کل سرمایه خود را از دست داده اند.


به طور کلی در این مقاله تمام استراتژی های پر کاربرد در جهت فعالیت در بازار نزولی را یاد گرفتید. بهتر است برای آموزش جامع تر از دوره های آموزشی معتبر بهره بگیرید.
جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *