آموزش ارز دیجیتال و فارکس

تحلیل آنچین در ارزهای دیجیتال

تحلیل آنچین در ارزهای دیجیتال

تحلیل آنچین در ارزهای دیجیتال

در این مقاله به بررسی تحلیل آنچین در ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت. زمانی که شما وارد حوزه بلاک چین می شوید، با عباراتی مثل داده های آنچین on-chain یا داده های درون زنجیره ای، تراکنش های آنچین، تجزیه و تحلیل آنچین و معیارهای آنچین مواجه خواهید شد. درک مفاهیم آنچین و تجزیه و تحلیل آن برای افراد مبتدی، دشوار است.

لازم به ذکر است که بازارهای مالی، باعث ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا هستند. تحلیلگران بازار، برای ارزیابی ارزش های کنونی و آینده، ابزارهای زیادی را توسعه دادند، و از آن استفاده می کنند. در واقع هدف آنها برای پیدا کردن ناکارآمدی بازار، مرز ها و مزیت های مالی نسبت به رقبای خود می باشد.

تحلیل آنچین ارز دیجیتال یا همان بلاک چین، یک عرصه نوظهور است. بلاک چین، فاکتور های فاندامنتال رمز ارزها را برای ارتقا در تصمیم گیری های سرمایه گذاری و معاملاتی، مورد بررسی قرار می دهد.

در صورتی که راجب تحلیل فاندامنتال اطلاعی ندارید می توانید مقاله تحلیل فاندامنتال در ارز دیجیتال و فارکس را بخوانید.

به دلیل توسعه و کاربرد این ابزارها و ایده ها، شرایط برای تریدرهای که قصد افزایش اطلاعات عمومی خود دارند و می خواهند از آن استفاده کنند، فراهم خواهد بود. همچنین در تقویت استراتژی های معاملاتی و مدیریت پوزیشن ها، بسیار موثر است.

متداول ترین روش، برای تجزیه و تحلیل در معاملات ارزهای دیجیتال، تحلیل تکنیکال است. اما باید توجه داشته باشید که با بهره گرفتن از اطلاعات ارائه شده به کمک بلاک چین های عمومی مثل بیت کوین و اتریوم، می توان چشم انداز خاص و ویژه ای را ترسیم کرد که برای دارایی های سنتی، غیر ممکن خواهد بود. این اطلاعات می تواند برای تحلیل های دیگر، مکمل باشد.

تحلیل آنچین چیست

تحلیل آنچین به عنوان یکی از روش های تحلیل داده در بلاکچین، برای کسب اطلاعات و آنالیز فعالیت های موجود در شبکه بلاکچین استفاده می شود. این روش اطلاعاتی را که در بلاکچین ذخیره شده اند، برای ماهیت کسب و کار یا پروژه مشخصی تحلیل می کند.

یکی از مواردی که در تحلیل آنچین بررسی می شود، کارمزد تراکنش های بلاکچین است. کارمزد تراکنش ها به عنوان یکی از عوامل مهم در محاسبه هزینه های انجام تراکنش های بلاکچین، در تحلیل آنچین به شدت مورد توجه قرار می گیرد.

علاوه بر این، در تحلیل آنچین، فعالیت های هولدرهای قدیمی نیز مورد بررسی قرار می گیرد. هولدرهای قدیمی، شامل کاربرانی هستند که برای مدت طولانی در شبکه بلاکچین فعال بوده اند و معمولاً از مقدار زیادی از ارزهای دیجیتال در اختیار دارند. بررسی فعالیت های این هولدرها، به ما کمک می کند تا نقش و اهمیت آن ها در شبکه بلاکچین را بیشتر درک کنیم.

همچنین، در تحلیل آنچین، تعداد آدرس های فعال نیز بررسی می شود. آدرس های فعال، به عنوان حساب هایی که در شبکه بلاکچین فعالیت دارند، شناخته می شوند. بررسی تعداد آدرس های فعال، به ما اطلاعات مفیدی در مورد اندازه و تراکم شبکه بلاکچین، و همچنین الگوهای رفتاری کاربران در شبکه بلاکچین ارائه می دهد.

چرا تحلیل آنچین اهمیت دارد

یکی از دلایلی که استفاده از تحلیل آنچین را دارای اهمیت میکند، این است که پس از بررسی داده های آنچین، مثل میزان آدرس های فعال و تعداد تراکنش ها، تریدرها می دانند چه مواقعی باید تقاضای زیادی در شبکه وجود داشته باشد و در نهایت قیمت ها افزایش میابند. بهتر است بدانید تحلیل آنچین، راه سرمایه گذاری در دنیای ارزهای دیجیتال را هموار خواهد کرد.

تاریخچه و معرفی بلاکچین

قبل از اینکه با دنیای وسیع داده های آنچین آشنا شویم بهتر است درمورد بلاکچین، مختصر اطلاعاتی را کسب کنیم. ساتوشی ناکاموتو با اختراع انقلابی بیت کوین باعث پیشرفت بلاکچین در فرهنگ عامه شد. اما ایده پردازان اصلی بلاکچین، استوارت هابر و اسکات استورنتا می باشند.

از منظر عامیانه، بلاک چین عمومی به عنوان یک زنجیره دیجیتالی تشکیل شده از بلوک ها تعریف میشود. هر بلوک از بخش هایی از اطلاعات ارزشمند و یک کد عددی ویژه به نام هش را شامل شده که نه تنها با هش منحصر به فرد خود بلکه با هش بلوک قبلبی نیز مشخص خواهد شد. در این سیستم، هک شدن بلاکچین ها پس از رسیده به طول معین، امکان پذیر نیست.

بطور کلی، بلاک چین به عنوان یک دفتر کلی دیجیتالی توصیف میشود که از پرونده هایی که در شبکه وسیعی از گره ها توزیع شده، تشکیل میشود. یک گره( سیستم رایانه ای)، شخص یا سازمان، اجازه ایجاد تغییرات یا کنترل اطلاعات به صورت یک طرفه را ندارد. هدف فناوری بلاک چین، تغییر از سیستم های مالی و اطلاعاتی متمرکز به شبکه های غیرمتمرکز خواهد بود.

داده های آنچین چیست

این داده ها (داده های درون زنجیره ای) از اطلاعات مرتبط با تمام تراکنش های انجام شده در یک شبکه بلاکچین خاص، تشکیل شده است. این به معنای تمام اطلاعات درج شده روی بلوک های بلاکچین است. در بلاکچین عمومی، این اطلاعات برای همه در دسترس قرار دارد. داده ها را می توانیم به طور کلی به سه دسته جدا از هم دسته بندی کنیم:

 • داده های بلوک( مثل پلمپ زمانی، کارمزد ماینرها، پاداش ها)
 • داده های تراکنش( آدرس ارسال و دریافت، مبلغ منتقل شده، موجودی باقی مانده برای یک آدرس منحصر به فرد)
 • کد قرارداد هوشمند( به معنای منطق تدوین شده کسب و کار روی یک بلاک چین است)

محبوب ترین داده های آنچین

داده های آنچین زیادی وجود دارد و هر کدام اطلاعات گوناگونی را نمایش میدهد. سرمایه گذاران به منظور پیشرو بودن در بازار، باید پیگیری و درک بالایی داشته باشند و برای سود بیشتر در معاملات، تصمیمات درستی بگیرند. برترین داده های آنچین که قیمت روزانه را معین می کنند به شرح زیر است:

 • تعداد آدرس های فعال
 • حجم تراکنش ها
 • ورودی و خروجی سرمایه از صرافی
 • ارزش شبکه به تراکنش
 • تعداد آدرس های جدید

مزایای داده های آنچین

فواید مختلفی در استفاده از تجزیه و تحلیل داده های آنچین در معاملات روزانه وجود دارد. تریدرها با بررسی معیارهای مهم آنچین مثل تعداد آدرس های فعال و تعداد تراکنش ها، می توانند از زمانی که تقاضای زیادی در شبکه وجود داشته آگاه شوند و در نهایت قیمت ها افزایش میابند.

با زیر نظر گرفتن معیارهای آنچین می توانید از بازار و رفتار سرمایه گذاران آگاه شوید. تریدر های هوشمند و تازه کار باید از ارزش بسیار زیاد داده های آنچین، مطلع باشند.

یکسری پلتفرم برای تجزیه و تحلیل داده های آنچین وجود دارد که کار را برای مشاهده و بررسی چنین داده های مهمی، ساده و روان خواهد کرد.

تحلیل آنچین ارز دیجیتال چیست

در عرصه ارز دیجیتال می توان فعالیت سرمایه گذاران را از بین داده های انبوه، به وسیله دفتر کل عمومی هر دارایی دیجیتال، خارج کرد. به دلیل اینکه دفتر کل، پیشینه همه اقدامات درون زنجیره ای را ثبت میکند.

فعالیت های اقتصادی در شبکه بلاکچین را می توان بصورت دقیق مشخص کرد زیرا این شبکه ها، گنجینه ای از داده های باز و فساد ناپذیر مالی می باشد. همچنین با تجزیه و تحلیل داده ها، می توانیم احساسات ورفتار سرمایه گذاران را ارزیابی و گردآوری کنیم.

تحلیل آنچین ارز دیجیتال، یک تجزیه و تحلیل تکنیکال از فاندامنتال های ارز دیجیتال می باشد. با ارزیابی روندهای تاریخی روی یک ارز دیجیتال، می توان نوع تجزیه و تحلیل را مشخص کرد و روی آن متمرکز شد. همچنین می توان به منظور مقایسه دارایی های دیجیتال متفاوت، برای یافتن رمز ارز های کم ارزش گذاری شده یا با ارزش گذاری بیش از حد، از آن استفاده کرد.

ارزش حقیقی یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین از دو منظر سنجش می شود:

 • ارزش گمانی(speculative value)
 • ارزش کاربردپذیری(utility value)

در واقع تحلیل آنچین یک ابزار حیاتی می باشد که باعث میشود که ارزش گمانی یک ارز دیجیتال را از ارزش کاربرد پذیری آن را تفکیک کنید. مثلا، برای توجیه قیمت حال حاضر باتوجه به فاندامنتال ها، باید پذیرش کاربر و فعالیت ماینرها را با استفاده از داده های بلاکچین بررسی کنیم.

تاریخچه مختصر تحلیل آنچین ارز دیجیتال

بیشتر ابزار های پیچیده آنچین، حدود سه یا چهار سال پیش ایجاد شده اند. اما پیشینه برخی از معیارهای مورد استفاده به سال 2011 می رسد. در آن زمان، شاخص (COD) به عنوان معیار ارزش گذاری بیت کوین در نظر گرفته شده بود. به منظور ردیابی فعالیت در شبکه بیت کوین از این شاخص بهره میبردند.

به تعداد روزهایی که یک کوین بصورت دست نخورده در یک کیف پول نگهداری میشود COD  می­گویند.

کریس برنیسک و جک تاتار در سال 2017 یکی از مشهورترین معیارها را به نام نسبت ارزش شبکه به تراکنش (NVT) ، را پایه گذاری کردند. این نسبت می تواند ارزش کاربرد پذیری (Utility Value) یک ارز دیجیتال را به صورت دقیق مشخص کند.

این شاخص به ما کمک می کند تا از سودمندی قابلیت تبادلی آن بلاکچین آگاه شویم. برای تشخیص اینکه چه زمانی، یک ارز دیجیتال، بیش از حد معمول ارزش گذاری شده یا بطور مثال حباب دارد، باید ارزش شبکه را با حجم تراکنش های ثبت شده در بلاکچین، مقایسه کنیم.

با تقسیم ارزش شبکه بیت کوین (ارزش بازار فعلی) بر حجم تراکنش 24 ساعت گذشته، نسبت NVT  محاسبه میشود. این محاسبات باید بارها تکرار شده تا برای دقیق بودن آن اطمینان حاصل کنیم.

 NVTS معیاری است که محاسبه سیگنال نسبت  ارزش شبکه به تراکنش معین شده و یا استفاده از میانگین متحرک 90 روزه بوجود آمده است. در واقع در این معیار، ارزش بازار بر حجم تراکنش 90 روزه تقسیم می شود.

یکی از  بهترین ابزارهای آنچین در معامله،   Coinmetricsاست که چندین پیشرفت دراین معیار بوجود آورده است. از سهام شناور آزاد برای بهبود این نسبت استفاده شده است.

مفهوم UTXO

می توان از معیارهای بسیار زیادی برای ایجاد دیدگاه های مختلف در بازار بهره برد. بیشتر آن ها به مفهوم UTXOs  (خروجی های خرج نشده تراکنش) تکیه دارند. مشکلاتی در تدوین معیارهای توکن اتریوم و ERC-20 وجود دارد. چون ردیابی مدل های حساب این شبکه ها به سختی انجام می شود.

UTXO مقدار ارز دیجیتالی می باشد که پس از اجرای یک تراکنش، باقی می ماند. همچنین آنها برای مشخص کردن اینکه چه موقعی یک کیف پول، دارایی خود را برای بار آخر جابجا کرده یا یک آدرس تا چه مدت دارایی دیجیتال خود را نگه داشته، قابل ردیابی هستند.

اندازه، سن و تعداد UTXO های منتقل شده روی یک بلاک چین خاص، امکان ارائه سیگنال های موثری را فراهم میکند و به معیارهای آنچین تبدیل میشود. بطور مثال می توان به سرمایه تحقق یافته، امواج HODL و درصد موجودی در سود یا زیان، اشاره کرد.

چگونه تحلیل آنچین ارز دیجیتال به تریدرها کمک می کند

مزیت اصلی معیار های آنچین، در نمایش دادن لحظه ای رفتار سرمایه گذاران و سلامت شبکه می باشد.

دو معیار اصلی و مهم تحلیل آن چین:

 • تعداد آدرس های فعال
 • تعداد تراکنش ها

که این دو، نماینده ای برای تقاضا و استفاده از شبکه بلاک چین هستند. زمانی که تعداد آدرس ها و تراکنش های فعال به شدت افزایش پیدا کند، این شرایط با افزایش قیمت همراه خواهد بود.

با وجود دسترسی به معیار های ساده، توسط داده های آنچین، یکسری از معیارها، نسبت های خاصی را برای ارائه اطلاعات درباره بازار و رفتار سرمایه گذاران، تخمین میزنند. به فرض مثال، می توان سرمایه بازار را مشارکت همه تریدرها در نظر گرفت. اما سرمایه تحقق یافته، مشارکت سرمایه گذاران بلند مدت است.

وقتی این دو معیار، خیلی زیاد از هم فاصله بگیرند، به این معناست که بازار بیش از حد داغ شده و یا به سوداگری های کوتاه مدت، اتکای زیاد شده است. اختلاف این دو معیار، افزایش و کاهش پیدا می کند و تریدرها به کمک آن می توانند، مناطق بهینه برای خرید و فروش را بیابند.

با استفاده از مجموعه UTXO  و با بررسی مدت زمانی که یک آدرس، بیت کوین ها را جابجا نکرده باشد، می توانیم بینشی درباره طرز فکر سرمایه گذاران پیدا کنیم. آنها را جمع آوری کنیم تا متوجه شویم چند سرمایه گذار در حال هولد می باشند.

مثلا فرض می کنیم که موجودی در گردش کمتر شده باشد و در صورت ثابت بودن تقاضا باید، افزایش قیمت داشته باشیم. این کار برای اطمینان از عملکرد آینده آن دارایی، به ما کمک خواهد کرد.

تحلیل آنچین ارز دیجیتال راه تریدرها را هموار می کند

برای داشتن یک بینش جدید و جذاب از شرایط لحظه ای یک شبکه بلاکچین، معیارهای آنچین، بسیار مورد توجه هستند. اگر آگاهی کاملی نسبت به این معیارها وجود داشته باشد، تریدرها توانایی استفاده از فرصت هایی که این ابزارها، ارائه می کنند را به دست می آورند و قدرت تجزیه و تحلیل آنها بالا میرود.

در نتیجه، تحلیل گران عرضه و تقاضا، روانشناسی و تصمیمات انسانی و الگوهای هزینه، HOLDING و هش، استخراج را در یک بازار کاملا آزاد مورد بررسی قرار می دهند.

به دلیل در اختیار قرار دادن اطلاعات بصورت کاملا شفاف و علنی شبکه بلاکچین، هر فردی می تواند تحرک حقیقی سکه ها، فعالیت های ماینرها و حجم و سن دارایی های کیف پول ها را تجزیه و تحلیل کند.

با وجود اینکه این اطلاعات در دسترس عموم است، اشخاص کمی چگونگی مطالعه درست آن را می دانند تا به یک دیدگاه کلان و گسترده از بازار برسند.

استفاده از ابزار های آماده مثل پلتفرم های تحلیل آنچین، کار را برای ایجاد معیار های آنچین، بسیار آسان کرده است. برای استفاده از این نوع ابزار ها، نیازی به ریاضی و یا کد نویسی نیست. در واقع اگر با اصول شبکه و انگیزه افرادی که با آن تعامل دارند، آشنایی کافی داشته باشید، ارزیایبی آنچین، حداکثر سود را به شما می رساند.

دو بخش اصلی در تحلیل آنچین ارز دیجیتال

بایگانی شناسی بلاک چین: برای کسانی که داده های دانه ای مثل تراکنش ها، موجودی صرافی و کلاستر های کیف پول را مورد پردازش قرار میدهند، این بایگانی نقش بسیار مهم و تخصصی دارد. این افراد داده های خرد را به معیارهای کلان قابل اعتماد و دقیق تبدیل خواهند کرد.

تحلیل گران آنچین: در مرحله بعدی، تحلیل گران معیارهای کلان را ارزیابی می کنند و محتمل ترین روند ها و شاخص ها را در ارتباط با احساسات بازار و رفتار طرف های مختلف قرار داد، بررسی می کنند.

یکی از اسرار مهم در تجزیه و تحلیل موثر آنچین، پرسیدن سوالات درست و مناسب می باشد:

 • باید بدانید فعالان شبکه ای که به رفتار آنها علاقه دارید ( ماینرها، صرافی ها، نهنگ ها و سوداگران) چه افرادی هستند؟
 • باید محرک ها، انگیزه ها و نقاط ضعف آنها ( درآمدهای استخراج شده، سود و زیان و …) را شناسایی کنید؟
 • از چگونگی تصمیم گیری در زمینه هایی مثل ( کارمزد پرداخت شده، حجم تراکنش، تعدیل سختی استخراج، موجودب کبف پول، رکود سکه و …) آگاه باشیم؟

در ادامه با ذکر یک مثال از رفتار سرمایه گذاران ( پول هوشمند) به صورت آنچین آگاه خواهیم شد.

تحلیل آنچین در عمل

از لحاظ منطقی، پول هوشمند و سرمایه گذاران بزرگ ( نهنگ ها) را می توان جزو افرادی دانست که دارای درک بهتری از متوسط جامعه نسبت به بیت کوین، هستند. تخصص این افراد در ذخیره کوین ارزان در بازارهای خرسی، هودل کردن در کیف پول های سرد و کسب سود با فروش کوین های گران قیمت در بازار های گاوی، می باشد. در نتیجه باید چند معیار را برای پیگیری اقدامات آنها در نظر بگیریم:

 • درباره ورود و خروج کوین به کیف پول هایی با موجودی بزرگ ( آدرس های دارنده بیش از 1000 بیت کوین) اطلاعات کسب کنیم.
 • آیا کوین هایی که در مدت زمان زیادی دچار رکود شده بودند، در چرخه گردش   CDD)و (ASOL  خرج شده اند؟
 • آیا حجم زیادی از کوین ها در کیف پول های سرد سیو میشوند؟

به دلیل انباشت پول هوشمند، انتظار ورود کوین های جوان به کیف پول های سرد، قابل پیشبینی است. ممکن است رشد کیف پول های بزرگتر ( آدرس های دارای بیش از 1000 بیت کوین) افزایش یابد. در نتیجه ممکن است باعث فشار عرضه شود.

در شرایطی که اوضاع مناسب باشد، این امکان وجود دارد که سرمایه گذاران کوین های خود را از کیف پول های سرد خارج کرده و آن ها را خرج کنند. طول عمر متوسط این کوین های قدیمی، بیشتر است و حجم زیادی از کوین های قدیمی به کوین های جدید تبدیل خواهند شد و تعداد کیف پول های نهنگ کاهش میابد.

بخش منحصر به فرد و زیبا در باره داده های آنچین این است که حقیقت عینی و غیر قابل انکاری را بازتاب می کند. لازم به ذکر است که تحلیل آنچین ارز دیجیتال، همراه با هزینه خواهد بود ولی اگر با تحلیل تکنیکال ترکیب شود، برای تریدر ها بسیار سودمند است.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید
4.8/5 - (110 امتیاز)

نظر (4)

 1. reza

  درود بر شما. ممنون از محتواهای ارزشمند سایت. ببخشید خرید و فروش نهنگها جزو تحلیل آنچین هست؟

  1. سلام و عرض ادب. ممنون از همراهی شما دوست گرامی
   بله تا حدود زیادی البته بعضی وقتها در اردر بوک باید حواستون باشه که گوول سفارش های الکی و تله را نخورید.

 2. محسن نظیفی

  سلام. به نظرم واقعا در شرایط الان فقط یه تحلیل به درد نمی خوره. تحلیل فقط ایلان ماسک!!!

  1. سلام و عرض ادب.
   بله همه تحلیل ها خوب هستند.
   اما توییت های اقای ایلان ماسک که دیگه تحلیل نیستند، سیگنال اند.

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *