آموزش ارز دیجیتال و فارکس

تفاوت صرافی و بروکر

تفاوت صرافی و بروکر

تفاوت صرافی و بروکر

تفاوت صرافی و بروکر این است که صرافی‌ها تحت نظارت دولت هستند و می‌بایست قوانین و مقررات خاصی را رعایت کنند، در حالی که کارگزاران اینگونه نیستند. صرافی‌ها معمولاً تنوع کمتری از دارایی‌ها را ارائه می‌دهند و برای هر معامله کارمزد تراکنش دریافت می‌کنند. از طرفی، کارگزاران به نمایندگی از مشتریان خود معامله می‌کنند و سفارشات مشتریان را اجرا می‌کنند.

در مقابل، صرافی‌ها مستقیماً خریداران و فروشندگان را به هم متصل می‌کنند. در ادامه، جزئیات بیشتری درباره این موضوع را بررسی خواهیم کرد و صرافی و بروکر مناسب را پیشنهاد خواهیم داد.

تفاوت صرافی و بروکر در ساختارهای عملکردی

صرافی‌ها پلتفرم‌هایی هستند که به معامله‌گران کمک می‌کنند تا با خریداران و فروشندگان دیگر تطبیق پیدا کنند و معامله کنند. آنها خودشان در معامله شرکت نمی‌کنند و صرفاً طرفین را با هم متصل می‌کنند. از طرف دیگر، کارگزاران به نمایندگی از مشتریان خود معامله می‌کنند و دارایی را خریداری یا به فروش می‌رسانند. آنها معامله‌گران را تطبیق نمی‌دهند و هیچ نیازی به یک معامله‌گر خاص برای اجرای سفارش ندارند. همچنین، کارگزاران می‌توانند با استفاده از یک مدل اصلی یا آژانسی معامله کنند تا موقعیت داخلی خود را مدیریت کنند.

تفاوت صرافی و بروکر در بازار کارگزار

بازار کارگزار بازاری است که در آن کارگزاران اوراق بهادار سهام، اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار را خریداری و می فروشند. همچنین به عنوان بورس اوراق بهادار نیز شناخته می شود. اصطلاح «کارگزار» می‌تواند به واسطه‌ای که معاملات را از طرف سرمایه‌گذاران انجام می‌دهد یا شرکتی که او را استخدام می‌کند اشاره کند.

در هر صورت، بازار کارگزار فروش اوراق بهادار را بین خریداران و فروشندگان تسهیل می کند. اولین قدم در درک نحوه عملکرد بازار کارگزار، درک چیستی اوراق بهادار است. اوراق بهادار هر نوع سرمایه گذاری است که دارای ارزش پولی و قابل معامله باشد.

رایج ترین انواع اوراق بهادار سهام، اوراق قرضه و صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند. برای مثال، وقتی سهام اپل را می‌خرید، در حال خرید اوراق بهادار هستید. اکنون که می دانیم اوراق بهادار چیست، بیایید نگاهی به نحوه معامله آنها در بازار کارگزاری بیندازیم.

هنگامی که می خواهید سهام اپل را بخرید، به کارگزار خود سفارش می دهید. سپس کارگزار شما شما را با سرمایه گذار دیگری که می خواهد سهام خود از سهام اپل را بفروشد، مطابقت می دهد. این فرآیند “تطبیق سفارش” نامیده می شود.

هنگامی که سفارش شما با سفارش سرمایه گذار دیگری مطابقت داده شد، معامله توسط صرافی که معامله در آن انجام می شود انجام می شود. پس از انجام معامله، شما مالک سهام اپل خواهید شد و سرمایه گذار دیگر دیگر مالک آن نخواهد بود. توجه به این نکته ضروری است که همه معاملات در بورس انجام نمی­شود.

برخی ممکن است مستقیماً بین دو سرمایه‌گذار (یعنی خارج از بورس یا فرابورس) انجام شوند، اما این نوع معاملات معمولاً گران‌تر و نقدشوندگی کمتری نسبت به معاملاتی هستند که در بورس انجام می‌شوند.

اکنون بیایید در مورد مبادلات صحبت کنیم – به ویژه، بورس‌هایی مانند بورس نیویورک (NYSE) یا نزدک. این بورس‌ها بازارهای تنظیم‌شده‌ای هستند که در آن سهام و سایر اوراق بهادار توسط کارگزاران خرید و فروش می‌شوند.

تفاوت اصلی صرافی و بروکر

بنابراین تفاوت اصلی بین یک کارگزار ارز دیجیتال در مقابل یک صرافی چیست؟

استفاده از کارگزاری به دلایل متعددی مانند امنیت و نقدینگی بیشتر، گزینه مناسب تری برای مقادیر بیشتر پول است. پس از واریز وثیقه خود، بسته به خدمات ارائه شده توسط کارگزار خاص، فرصت های معاملاتی مختلفی از جمله موقعیت های اهرمی و غیره دارید. از سوی دیگر صرافی رمزنگاری روشی ساده برای معامله ارزهای دیجیتال با استفاده از دفترچه سفارش جفت معاملاتی مطابق با ارز دیجیتال سپرده شده یا پول فیات است – این راهی است که خریدار با فروشنده ملاقات می کند که صرافی کریپتو برای آن کارمزدی دریافت می کند.

به خاطر داشته باشید که دارایی مورد معامله در بورس تحویل فیزیکی دارد، در حالی که در معاملات حاشیه ای که با کارگزار انجام می شود، فقط دارایی پایه معامله می شود، نه فیزیکی.

یکی از تفاوت های اصلی در مقایسه صرافی و کارگزار، مخاطبان هدف است. صرافی‌های کریپتو بیشتر توسط holders کریپتو استفاده می‌شود که می‌خواهند سرمایه‌گذاری بلندمدت یا میان‌مدت انجام دهند تا یک ارز دیجیتال خاص خریداری کنند و سپس منتظر ارزیابی احتمالی بیشتر قیمت باشند. شاید فقط برای خرید و انتقال آن رمزارزها به کیف پول سخت‌افزاری آنها.

کارگزاران معمولاً توسط سرمایه‌گذاران سفته‌باز استفاده می‌شوند که انواع مختلفی از معاملات را انجام می‌دهند و از ابزارها و ابزارهای مختلف استفاده می‌کنند که توسط کارگزاران مانند معاملات مارجین ارائه می‌شود. آنها می‌خواهند سودهای کوتاه‌مدت یا میان‌مدت به دست آورند و کارگزار فقط واسطه‌ای برای رسیدن به آن است.

تفاوت صرافی و بروکر در ثبت نام

روند ثبت نام در صرافی های مختلف متفاوت است. در برخی از آنها، تنها چیزی که مشتری باید ارائه دهد یک ایمیل معتبر است که سپس تایید می شود، سپس رمز عبور را تنظیم می کند و تمام. برخی دیگر، به ویژه آنهایی که با پول فیات سروکار دارند، به نوعی تأیید نیاز دارند. این می تواند هر چیزی باشد، از تماس ویدیویی، عکس از چهره دارای شناسه، شناسه اسکن شده، یا یک فرآیند کامل KYC، به خصوص زمانی که یک معامله گر بخواهد از محدودیت های بالاتر واریز و برداشت وجوه خود استفاده کند.

صرافی بینگ ایکس به شما امکان می دهد بدون KYC (احراز هویت) کامل، اما با محدودیت برداشت معامله کنید.

به طور مشابه، برای صرافی های رمزنگاری، فرآیند ثبت نام با یک کارگزار نیز چندان دشوار نیست. اما تأیید ضروری است زیرا کارگزار تابع مقررات رسمی است. اغلب اوقات، شخصی که ثبت نام می کند باید شناسه و مدارکی مبنی بر نشانی منزل، مانند قبض برق یا اجاره بها ارائه کند.

فرآیند تأیید به خودی خود کمی زمان کمتری نسبت به صرافی خواهد گرفت. بلافاصله پس از تأیید حساب، معامله‌گر می‌تواند وجوه را واریز کند و بلافاصله معامله را شروع کند.

تفاوت صرافی و بروکر در سپرده ها و برداشت ها

در صرافی ارز دیجیتال ، دو گزینه برای نحوه واریز و برداشت وجود دارد. اولین گزینه پول فیات است و این می تواند مشکل ساز باشد. نه تنها بسیاری از صرافی ها ارز فیات نمی گیرند، بنابراین نیاز به سپرده گذاری رمزنگاری وجود دارد، در غیر این صورت احتمالاً کارمزدهای بالایی برای سپرده وجود خواهد داشت. معمولاً برای واریز پول فیات از طریق حساب بانکی و همچنین برای استفاده از کارت بدهی یا اعتباری کارمزدی وجود دارد.

همین امر در مورد برداشت وجه، اغلب کارمزدها حتی از سپرده گذاری نیز بالاتر است. اما آیا کمیسیون را پرداخت می کنید؟ احتمالاً بله، زیرا به پول نیاز دارید – به همین دلیل است که برداشت می کنید. و قبل از انجام این کار، مطمئن شوید که بانک شما نقل و انتقالات را از صرافی‌های ارز دیجیتال می‌پذیرد، زیرا این امر قطعی نیست.

زمانی که فقط از سپرده‌ها و برداشت‌های رمزنگاری استفاده می‌کنید، ممکن است کارمزدها بسیار کمتر باشد، به خصوص کارمزد سپرده‌گذاری، که در آن بیشتر صرافی‌ها از آن‌ها پولی دریافت نمی‌کنند، بنابراین شما فقط هزینه برداشت را پرداخت می‌کنید.

تفاوت صرافی و بروکر در معامله

تجارت کریپتو با استفاده از صرافی یک کار ساده است. بیشتر صرافی‌ها با استفاده از دفترچه‌های سفارش معامله را ارائه می‌کنند، جایی که می‌توانید هم سفارش محدود یا یک سفارش بازار را انجام دهید. نقدینگی هر صرافی بر اساس عمق بازار خود (DOM) متفاوت است. نقدینگی بالاتر معمولاً به معنای فاصله کمتر بین سفارشات خرید و فروش است.

اکثر صرافی ها فقط عملکردهای اساسی را ارائه می دهند که می تواند برای یک کاربر معمولی کافی باشد. چند صرافی تخصصی در حال حاضر ابزارهای معاملاتی با اهرم بالا مانند معاملات فیوچرز یا سوآپ دائمی را نیز ارائه می دهند.

بزرگترین مزیت یک صرافی، طیف گسترده ای از ارزهای رمزپایه است که می توانند در پلتفرم آنها معامله شوند.

کارگزار ابزارهای اضافی برای حاشیه های معاملاتی مانند معاملات CFD (قرارداد برای تفاوت)، مشتقات و غیره فراهم می­کند. پلتفرم های کارگزار معمولاً ابزارهای معاملاتی خاصی را نیز ارائه می دهند که می تواند به مشتری خود در انجام معامله کمک کند، مانند ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند اندیکاتورها، میانگین های متحرک. و حتی استراتژی‌های معاملاتی و روبات‌های خودکار، که به معامله‌گران کمک می‌کند عملکرد خود را بهبود بخشند و مدیریت ریسک را بهینه کنند. معاملات اهرمی باید توسط معامله گران با تجربه تر استفاده شود.

تفاوت صرافی و بروکر در امنیت

کارگزاران کریپتو اسپردهای محدودتری نسبت به مبادلات رمزنگاری ارائه می کنند . به همین دلیل است که آنها به ویژه برای کسانی که از معاملات مارجین استفاده می کنند بسیار محبوب هستند.

همانطور که بسیاری از شما می‌دانید، برخی از هک‌های صرافی ارز دیجیتال اینجا و آنجا وجود دارد، حتی بزرگترین بازیکنان مانند بایننس نیز هدف هکرها و کلاهبرداران هستند.

صرافی های کریپتو همچنان در برابر حملات مختلف آسیب پذیر هستند و خواهند بود. این بدان معنا نیست که کارگزاران رمزنگاری نمی توانند هک شوند یا سرمایه آنها دزدیده شود. تفاوت این است که کارگزاران تحت نظارت هستند و به مشتریان درجاتی از محافظت از وجوه خود را ارائه می دهند.

کارگزاران معمولاً توسط یک مرجع نیز به خوبی حسابرسی می شوند، که این نشانه جدیت است. مطمئناً وقتی وجوه ارزشمند خود را به یک کارگزار بفرستید، که به شدت توسط مقامات معتبری مانند SEC یا FCA مورد بازرسی و تنظیم قرار می گیرد، بهتر از یک صرافی ناشناخته مستقر در یک بهشت ​​مالیاتی است. به عنوان سطح دیگری از ضمانت، کارگزاران وجوه مشتریان خود را در حساب های بانکی نگهداری می کنند.

تفاوت صرافی و بروکر در درآمد

هنگام مقایسه و تفاوت صرافی و بروکر در منبع درآمد بین صرافی ارز دیجیتال در مقابل یک کارگزار، هم شباهت ها و هم تفاوت هایی وجود دارد. هر دو از کارمزدها سود می برند، اما رویکردهای متفاوتی نسبت به مشتریان خود دارند.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال، معامله‌گران را توسط جفت‌های معاملاتی مختلف جذب می‌کنند، که به دلیل نقدشوندگی آن عمق نسبتاً کوچک بازار، دارای گسترش بسیار گسترده‌ای هستند. آنها معمولاً کارمزدهای بالاتری را برای معاملات، برداشت ها و گاهی اوقات حتی سپرده های خود دریافت می کنند.

از سوی دیگر، یک کارگزار کارمزدهای برداشت و معاملات کمتری را ارائه می‌کند، اما مقادیر بسیار بالاتری معامله می‌شود، بنابراین مقدار مطلق کارمزد می‌تواند اندازه مشابهی داشته باشد.

ویژگی‌های صرافی

این تفاوت صرافی و بروکر در ساختاری بین دو مدل، منجر به تفاوت‌های قابل توجه در عملکرد بورس‌ها و کارگزاری‌ها می‌شود.

با توجه به اینکه صرافی‌ها معامله‌گران را با هم تطبیق می‌دهند، حداقل باید دو معامله‌گر وجود داشته باشند که مایل باشند طرف مقابل را برای اجرای یک سفارش قبول کنند. علاوه بر این، هر دو طرف باید در زمان معامله دارایی خود را در بورس داشته باشند.

معمولاً این موضوع مشکلی ندارد، اما برای دارایی‌های با نقدینگی کمتر یا معاملات بزرگ، ممکن است صرافی به نقدینگی کافی برای تکمیل سفارش نداشته باشد. در بورس، قیمت یک دارایی توسط معامله گرانی که آن را معامله می‌کنند، تعیین می‌شود. صرافی نیز با دریافت کارمزد از معامله‌گران پس از تطبیق و اجرای سفارش، درآمد کسب می‌کند.

به این ترتیب، معاملات در این مدل می‌توانند به سرعت تسویه شوند و هر دو طرف دارایی خریداری شده را دریافت می‌کنند.

صرافی

قیمت دارایی:توسط بازار تعیین می شود
امنیت:امنیت متفاوت است
هزینه ها:هزینه های کم تا متوسط
کاربران:معامله گران کوتاه مدت

ویژگی‌های بروکر

بروکر همواره طرف دیگر معامله را به عهده می‌گیرد، بنابراین آنها قابلیت انعطاف بیشتری در تسویه دارایی‌ها دارند. بسیاری از کارگزاری‌ها (بروکرها) به معامله‌گران این امکان را می‌دهند که معامله را با قیمت مشخصی قفل کنند، حتی اگر بتوانند فوراً دارایی را پرداخت نکنند. این برای معامله‌گرانی که تصمیم می‌گیرند در مدت کوتاهی معامله کنند یا ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را تا زمان معامله در جای دیگر نگه دارند، مفید است. در کارگزاری‌ها، نقدینگی توسط خود کارگزاری تعیین می‌شود، نه توسط سایر معامله‌گران در بازار.

تا زمانی که کارگزاری تمایل به پذیرش سفارش داشته باشد، معامله‌گر قادر است معامله خود را انجام دهد. یک کارگزاری قیمت دارایی خود را تعیین می‌کند، اما این قیمت تحت تأثیر قیمت دارایی در بازارهای دیگر قرار می‌گیرد. کارگزاری با اتخاذ هزینه اسپرد، درآمد کسب می‌کند.

بروکر

قیمت دارایی توسط کارگزاری تعیین می شود
امنیت به شدت با حداقل الزامات تنظیم شده است
هزینه ها هزینه های متوسط
کاربران سرمایه گذاران بلند مدت

مزایا و معایب صرافی‌ها و کارگزاری‌ها

در ادامه به بررسی بیشتری از تفاوت صرافی و بروکر می‌پردازیم:

با استفاده از صرافی

مزایا

 • ممکن است در مورد نوسانات بازار مزایای بیشتری ارائه دهد زیرا بازار قیمت را تعیین می کند نه دلال
 • درجه بالایی از حفظ حریم خصوصی، به دلیل اینکه همه مبادلاتی که نیاز به تأیید KYC (مشتری خود را بشناسید) ندارند

معایب

 • نیاز به دانش عمیق و به روز بیشتری از بازار کریپتو دارید
 • ریسک بالاتر، زیرا صرافی های توزیع شده در برابر حملات آسیب پذیرتر هستند
 • برخی از صرافی‌ها اجازه واریز و برداشت ارز فیات را نمی‌دهند

با استفاده از کارگزار 

مزایا

 • امنیت بیشتر، زیرا کارگزاران معمولاً توسط مقامات مالی تنظیم می شوند
 • نقدینگی عمیق تر از مبادلات
 • واریز و برداشت وجوه بسیار آسان است
 • به طور کلی خدمات تجزیه و تحلیل بازار را ارائه دهید
 • اغلب بخش های خدمات مشتری گسترده ای دارند
 • مزایای تسویه سریعتر: کارگزاری‌ها معمولاً تسویه دارایی‌ها را سریعتر انجام می‌دهند و به شما اجازه می‌دهند در زمان کمتری دارایی‌ها را دریافت کنید.

معایب

 • ممکن است نتوانید به اندازه یک صرافی از جهش های بزرگ بازار سرمایه گذاری کنید
 • کارگزاران معمولا ارزهای دیجیتال کمتری را نسبت به صرافی ها فهرست می کنند
 • نیاز به برنامه‌ریزی از پیش دارند: صرافی‌ها اغلب از شما می‌خواهند که دارایی‌هایتان را قبل از معامله روی پلتفرم آنها قرار دهید. این ممکن است نیازمند زمان و برنامه‌ریزی مسبب شود و جابه‌جایی دارایی‌های مالی ممکن است چند روز یا حتی هفته طول بکشد.
 •    خطر از دست دادن یا دزدیده شدن دارایی‌ها: برخی از افراد به دلیل خطر گم شدن یا دزدیده شدن دارایی‌ها، از انتقال دارایی‌ها به صرافی‌ها ناراحت هستند.
 •    خطر لغزش: معامله‌گران در صرافی‌ها بیشتر در معرض خطر لغزش هستند، زیرا آنها ضمانت قیمتی را که کارگزار ارائه می‌دهد، ندارند.
 •    تسلیم دارایی‌ها: با انجام معامله، صرافی‌ها مالکیت دارایی را به شما منتقل می‌کنند، اما تسویه ممکن است زمان بیشتری برای به انجام رسیدن داشته باشد.
 • کارمزد و اسپرد: کارگزاری‌ها ممکن است اسپرد یا کارمزد بالاتری نسبت به صرافی‌ها دریافت کنند، که این ممکن است تأثیری بر قیمت نهایی داشته باشد.
 • قیمت‌گذاری: یک کارگزاری قیمت دارایی‌ها را تعیین می‌کند، اما این قیمت تحت تأثیر قیمت دارایی در بازارهای دیگر قرار می‌گیرد.

صرافی های کریپتو و کارگزاران هر دو مزایا و معایب خود را دارند و بهترین گزینه بستگی به شرایط و ترجیحات هر معامله گر و سرمایه گذار رمزارز دارد. اما به طور کلی، کارگزاران برای معامله گران مبتدی و متوسط می توانند انتخاب مناسبی باشند و صرافی ها برای معامله گران پیشرفته بیشتر مناسب هستند.

BingX بینگ ایکس صرافی است یا بروکر؟

بینگ ایکس، یک پلتفرم بسیار مفید است که هم صرافی و هم بروکر عمل می‌کند و تمام قابلیت‌های هر دو را پشتیبانی می‌کند. با استفاده از بینگ ایکس (BingX)، شما به طور بهینه می‌توانید از هر دو نوع خدمات استفاده کنید. این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد به صورت همزمان عمل کنید، به عنوان یک صرافی و یک بروکر، و از تمام امکانات آن بهره‌برداری نمایید.

به علاوه، بینگ ایکس با قابلیت‌های خاصی مجهز شده است که شما را در تجارت و سرمایه‌گذاری بهبود می‌بخشد. با این پلتفرم، شما می‌توانید به صورت آنلاین ارزهای مختلف را خرید و فروش کنید و در عین حال، به عنوان یک بروکر، بازارهای مالی را مدیریت کنید و در سرمایه‌گذاری خود موفق شوید. بینگ ایکس با رابط کاربری کارآمد و امن، امکاناتی را فراهم می‌کند که شما را قادر می‌سازد به طور آسان و سریع معاملات خود را انجام دهید.

با استفاده از بینگ ایکس، شما به دسترسی به نمودارهای قیمتی، تحلیل‌های بازار، و ابزارهای دیگری که برای تصمیم‌گیری بهتر لازم است، دسترسی خواهید داشت. همچنین، پلتفرم بینگ ایکس توسط تکنولوژی پیشرفته‌ای بهبود یافته است که امنیت اطلاعات و اموال شما را تضمین می‌کند.

با انتخاب بینگ ایکس، شما به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای همچنین می‌توانید از امکانات آموزشی و پشتیبانی مشتریان 24/7 آن بهره‌برداری کنید. پشتیبانان بینگ ایکس با تجربه و دانش کافی در اختیار شما قرار می‌گیرند و همواره در خدمت شما هستند تا به شما در هر مرحله از معاملات کمک کنند.

به طور خلاصه، بینگ ایکس پلتفرمی مناسب است که همه ویژگی‌های یک صرافی و یک بروکر را در یک مکان فراهم می‌کند. با این پلتفرم مبتکرانه، شما می‌توانید به صورت همزمان در بازارهای مالی حضور داشته باشید و به نتیجه‌ای مطلوب برسید.

در این مقاله به معرفی جامع صرافی بینگ ایکس و بررسی همه جانبه مزایا و معایب آن پرداخته ایم .

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید
3.9/5 - (7 امتیاز)

نظر (7)

 1. سعید

  سلام
  بروکرها میگن Bingx کارمزد بیشتری میگیره تو معاملات فارکس
  در صورتیکه شما در این صفحه نوشتید بروکرها اسپرد و کارمزد بیشتری دریافت میکنن
  صفحه ای هست که مقایسه کنه اسپرد و کمیسون بروکر با صرافی بینگ ایکس رو
  البته این سوال رو در صفحه چت هم پرسیدم ولی به نتیجه کلی نرسیدم

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی
   https://support.bingx.com/hc/en-001/articles/360027240173-Fee-Schedule
   لطفا این را مطالعه بفرمایید.

 2. علی

  سلام و عرض درود فراوان
  میخواستم بدونم وقتی 20دلار ترید و شروع کنم و یکجا ضررم بیشتر از 20دلار شد آیا bingx استاپ اوپ میدهد
  یا نه میشود صبر کرد تا ترید مون به سود برسد

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و نیکی

   خیر لیکویید می شوید مگر اینکه در حالت کراس باشید و مارجین داشته باشین.

 3. مهدی بیرانوند

  عیب بزرگ بینگ ایکس عدم امکان نصب اندیکاتور است و فقط اندیکاتورهای خودش رو بهت پیشنهاد میده ،مکه اینکه از طریق تردینگ ویو نصب کرد

  1. سلام و عرض ادب.
   ممنون از دیدگاهتون

 4. بلوچستان

  اگه در معاملات فارکس کامزد Bingx کمتر از بروکرهای که به ایرانیا خدمات میدن باشه عالیه فکر نکنم دیگه کسی دنبال بروکر باشه

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *