آموزش ارز دیجیتال و فارکس

تقویم اقتصادی فارکس و کاربرد آن

تقویم اقتصادی فارکس

تقویم اقتصادی فارکس و کاربرد آن

یکی از ابزار های کاربردی و مهم در بازار فارکس، استفاده از تقویم اقتصادی است. معامله گران به کمک این ابزار، به تحلیل و پیش بینی بازار ارز ها و سایر ابزار های معاملاتی می پردازند. این تقویم اقتصادی، از اخبار اقتصادی در روز های آتی، ما را مطلع می سازد.

در واقع تقویم اقتصادی شامل رویداد های اقتصادی آینده می باشد. این رویداد ها عبارتند از نرخ بهره، گزارش های تولید ناخالص داخلی و دیگر اطلاعات انتشار یافته که می تواند بر بازار های مالی تاثیرگذار باشد. یک سری از مواردی که در تقویم های اقتصادی وجود دارد، شامل تاریخ و زمان رویداد، شرح مختصری از رویداد و تاثیر بازار پیشبینی شده می شود.


برای پیگیری رویداد های آینده و تصمیم گیری آگاهانه درباره خرید و فروش دارایی ها، معامله گران و سرمایه گذاران، از تقویم های اقتصادی بهره میگیرند.

تقویم اقتصادی فارکس چیست؟


یک منبع اطلاعاتی مهم و معتبر برای معامله گران، همین تقویم اقتصادی فارکس است. زیرا می توان با بررسی و مطالعه این تقویم، درباره پیامد ها و رویداد های قابل اهمیت اقتصادی در روز های آینده آگاهی پیدا کرد. بهره گیری از این تقویم های اقتصادی، معمولا رایگان می باشد و بصورت آنلاین قابل دسترسی هستند.

معامله گران و سرمایه گذاران در هر سطحی از تجربه و مهارت باشند، چه مبتدی و چه متخصص، می توانند از این تقویم ها استفاده کنند‌.  این تقویم ها می توانند اطلاعات مفید اقتصادی مثل داده های اشتغال و تولید ناخالص داخلی  ( GDP ) را در اختیار شما قرار دهند این اطلاعات بر بازار های مالی تاثیر به سزایی میگذارند و شما می توانید به کمک تقویم های اقتصادی، داده های ذکر شده را پیگیری کنید.


افرادی که با ارز معامله می کنند به کمک تقویم های اقتصادی می توانند از زمانی که احتمال دارد بانک های مرکزی، به تغییر نرخ بهره بپردازند اگاه شوند. این امر می تواند بر ارزش پول تاثیر بگذارد. همچنین تقویم ها مشخص می کنند که چه زمانی شرکت ها، گزارش های سود را منتشر می کنند که این کار بر قیمت سهام تاثیرگذار است و دانستن آن به معامله گران سهام کمک خواهد کرد.


توجه داشته باشید که تقویم اقتصادی به عنوان یک راهنما عمل میکند و یک منبع قطعی داده نیست. بازار ها به غیر از انتشار داده های اقتصادی، از عوامل مختلف دیگری، تاثیر میگیرند و بازار پیشبینی شده، تاثیر همیشگی روی آن ندارد.


تقویم اقتصادی نوعی ابزار است که می تواند باعث آگاهی شما از زمان انتشار داده های اقتصادی شود. همچنین رویداد های اقتصادی در اثر رویداد های سیاسی، بلایای طبیعی و سایر شرایط پیش بینی نشده، تغییر میکنند. بطور کلی علاوه بر رویداد هایی که در تقویم اقتصادی ذکر می شود، بهتر است از اخبار یا اطلاعیه هایی که بر بازار موثر است هم اطلاع کافی داشته باشیم.


در انواع وبسایت های مالی، تقویم های اقتصادی موجود می باشد. می توانید آن ها را به گونه ای شخصی سازی کنید که تنها رویداد های مرتبط با استراتژی معاملاتی شما را نشان دهد.

بعضی از این تقویم ها، داده های تاریخی را شامل می شود که می توان برای تجزیه و تحلیل واکنش های گذشته بازار به رویداد های ویژه، از آن بهره برد.

شاخص های اقتصادی مختلف، سطح اهمیت متفاوتی دارند. مثلا تغییر در نرخ بهره یا ارقام تولید ناخالص داخلی، نسبت به گزارش درباره مسکن، بیشتر روی بازار تاثیر می‌گذارد. تقویم های اقتصادی، رویداد های پیشبینی شده را نمایان می کند. ولی همیشه بهتر است که تحقیقات را خودتان انجام دهید و به شکل شخصی، به ارزیابی یک رویداد بپردازید.


در آخر باید بدانید که یک تقویم اقتصادی، به منظور نظارت بر رویداد های مهم اقتصادی و تصمیم گیری آگاهانه در معاملات، بسیار مفید است. همانطور که گفته شد این ابزار باید به عنوان یک راهنما مورد استفاده قرار گیرد و یک منبع دقیق و قطعی نمی باشد.نحوه استفاده از تقویم اقتصادی فارکس


بازار مالی فارکس، یک بازار مالی تجاری بسیار مهم در تمام دنیا می باشد. کشور ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. همین موضوع سبب ورود معامله گران ایرانی به بازار شده است و معاملات زیادی را انجام می دهند. تقویم اقتصادی یک ابزار خوب و مناسب برای معامله گران و سرمایه گذارانی است که می خواهند از جریان رویداد های اقتصادی آتی و تاثیر قدرتمند آنها روی بازار های مالی، آگاه شوند. در ادامه با چند روش موثر برای بهره بردن از تقویم فارکس آشنا می شویم:


شناسایی رویداد های کلیدی

رویداد هایی که بر جفت ارز های مورد معامله شما، تاثیرگذار هستند، توجه کنید. به گزارش های تولید ناخالص داخلی و سایر اطلاعاتی که در بازار، منتشر شده و مورد توجه قرار گرفته، توجه زیادی کنید.

برنامه ریزی معاملات

برنامه ریزی از قبل برای معاملات خود داشته باشید. مثلا اگر درباره نرخ بهتره تصمیم گیری کرده اید و آگاهی لازم را از آن دارید، قبل یا بعد از اعلام، ورود یا خروج خود را اجرایی کنید


بررسی برآورد های اجماع برای شاخص های اقتصادی

این برآورد ها از میانگین پیشبینی چندین اقتصاد دان، جمع آوری شده است. اجماع را باید با داده های واقعی زمانی که در دسترس قرار میگیرند، مورد مقایسه قرار دهید. چون تفاوت های بزرگ با اجماع موجب تغییرات بزرگ در بازار خواهد شد.

بررسی نوسانات

به تاثیرات بازار پیشبینی شده یک رویداد توجه کنید. معمولا با یک کد رنگی مثل قرمز ( تاثیر زیاد )، زرد ( تاثیر متوسط ) یا سبز ( تاثیر کم )، میزان تاثیرگذاری را معین می شود. برای پیشبینی نوسانات بازار در زمان رویداد، این رنگ ها کمک کننده است.


توجه کنید که سایر بازار های مالی

مثل سهام، کالا ها و اوراق قرضه نیز تحت تاثیر رویداد های اقتصادی هستند.این وضعیت می تواند به شکل غیر مستقیم بر بازار ارزی که در آن معامله انجام می شود، تاثیر گذار خواهد بود.


توجه به رویداد هایی که در تقویم ذکر نشده

، باید از هرگونه اخبار یا اطلاعیه هایی که بر بازار موثر است، آگاهی داشته باشید.

بهره گیری از داده های تاریخی

یک سری تقویم های خاصی وجود دارند، که داده های تاریخی را نشان می دهند و برای تجزیه و تحلیل واکنش های گذشته بازار به رویداد های ویژه، مفید خواهد بود. این شرایط می تواند برای شناخت الگو ها و تصمیم گیری آگاهانه تر در معاملات، کمک کننده باشد.


تنظیم یادآوری برای رویداد های آینده

در بسیاری از تقویم های اقتصادی، به منظور اطمینان از اخبار مهم، ضروری است.

بیشتر از یک منطقه زمانی را در نظر بگیرید

در کشور ها و مناطق متفاوت، داده های اقتصادی در مواقع مختلف، ارائه می شود‌. در نتیجه تقویم را برای رویداد ها در مناطق زمانی مناسب، مورد بررسی قرار دهید.


بررسی مکرر تقویم

رویداد های اقتصادی به طور مرتب می توانند تغییر داشته باشند و رویداد های جدید را می توان بدون اطلاع کمی، افزود. پس برای اینکه به روز باشید باید به طور مرتب تقویم را بررسی کرد‌.

درباره سایر ابزار های معاملاتی، مثل تحلیل تکنیکال و شاخص های احساسات بازار، یک تقویم اقتصادی، می تواند با ارزش و مفید باشد. این می تواند برای آگاهی از شرایط بازار کاربردی باشد و تصمیمات خوبی گرفته شود.

مدیریت ریسک

بهتر است بدانید که داشتن یک برنامه مدیریت ریسک خوب، بسیار ارزشمند است. این امر باعث به حداقل رسیدن ضرر های احتمالی خواهد شد‌ و سود های احتمالی به حداکثر میزان خود خواهد رسید.

(در پست مدیریت ریسک در بازار فارکس ما بطور کامل درمورد ریسک های موجود در بازار مالی فارکس صحبت کردیم)

رصد بازار

مشاهده بازار و همینطور رویداد های مهم مثل تحولات سیاسی، بلایای طبیعی و سایر رویداد هایی که بر بازار تاثیر گذار هستند، قابل اهمیت خواهد بود.

تحلیل تقویم اقتصادی فارکس


یک تقویم اقتصادی منبع مفیدی برای معامله گران می باشد که بتوانند بصورت آگاهانه برای خرید و فروش دارایی تصمیم گیری کنند. اولین قدم ، شناسایی رویداد های کلیدی که تاثیر قابل توجهی بر بازارهای معامله دارد، خواهد بود. توجه به تصمیمات نرخ بهره، گزارش های تولید ناخالص داخلی و بقیه اطلاعات منتشر شده در بازار، ضروری است. برای برنامه ریزی قبلی در معاملات از تقویم بهره ببرید. مثلا اگر از نرخ بهره آگاهی دارید، می توانید قبل یا بعد از اعلام، ورود یا خروج انجام دهید‌.


4 روش برای تحلیل تقویم اقتصادی آشنا می شویم


روش اول: carry trading


این معاملات، نوعی از استراتژی تجاری می باشد و از یک تقویم اقتصادی استفاده خواهد شد. معاملات کری تریدینگ، بدین شرح است: استغراض وجوه به ارزی با نرخ بهره پایین و سرمایه گذاری آن در ارزی با نرخ بهره بالاتر.


هدف از این کار، کسب سود است که تفاوت بین این دو نرخ بهره را مشخص میکند.


مثلا یک سرمایه گذار بین دلار آمریکا و ین ژاپن معامله انجام می دهد. دلار آمریکا به نسبت ین ژاپن، نرخ بهره بالاتری را دارا می باشد. پس یک سرمایه گذار، اگر دلار آمریکا را با نرخ بهره پایین قرض کند و آن را به ین ژاپن تبدیل کند نرخ بهره آن بالاتر می باشد. با سرمایه گذاری ین ژاپن در اوراق قرضه یا سایر دارایی های پر بازده، تفاوت بین این دو نرخ بهره مشخص می شود.


برای این که این استراتژی اجرایی شود، سرمایه گذار باید تصمیمات مرتبط با ترخ بهره فدرال رزرو و بانک ژاپن را به کمک یک تقویم اقتصادی، بررسی می کند. همچنین، بر انتشار داده های اقتصادی مثل تولید ناخالص داخلی، تورم و ارقام اشتغال، نظارت خواهد شد که این امر بر تصمیمات نرخ بهره تاثیرگذار است.

وقتی که پیشبینی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو انجام شود، سرمایه گذار وارد معاملات کری تریدینگ خواهد شد‌ و زمانی که افزایش نرخ بهره بانک ژاپن پیشبینی شود، موجب خارج شدن سرمایه گذار از تجارت می شود.


روش دوم: News trading


مورد دیگری از استراتژی معاملاتی که از تقویم اقتصادی بهره می برد، تجارت خبری است. در این استراتژی باید از نوسانات ناگهانی بازار ناشی از اخبار یا اطلاعیه های غیر منتظره استفاده کرد. مثلا وقتی که گزارش تولید ناخالص داخلی کشور بیش از انتظارات باشد، موجب می شود که ارزش پول یک کشور بالاتر برود. تاجری که از این استراتژی بهره می گیرد، یک تقویم اقتصادی را بررسی کرده تا معین شود که چه زمانی داده های مهم مثل گزارش های تولید ناخالص داخلی، حقوق و دستمزد غیر کشاورزی و اعداد تورم، انتشار یابد و در نهایت معاملات بر مبنای آن انجام گیرد.

روش سوم: volatility trading


سومین نمونه از استراتژی معاملاتی، معاملات نوسان است. بهره گیری از نوسانات ناگهانی بازار که ناشی از اعلامیه ها یا رویداد های پیش بینی نشده است، شامل این استراتژی می شود. مثلا وقتی بانک مرکزی یک کشور نرخ بهره بازار را افزایش یا کاهش می دهد، جفت ارز های همبسته، دچار نوسانات بالاتری می شوند. معامله گری که از این استراتژی کمک می گیرد، از یک تقویم اقتصادی  برای شناختن رویداد های مهم، مثل تصمیم گیری های نرخ بهره، کمک میگیرد. در نهایت موقعیت ها را به کمک این رویداد ها باز یا بسته خواهند کرد.

روش چهارم: تحلیل بنیادی


چهارمین نمونه از استراتژی معاملاتی، که از یک تقویم اقتصادی استفاده می شود، تحلیل بنیادی می باشد.


تجزیه و تحلیل داده های اقتصادی، مثل تولید ناخالص داخلی، تورم و نرخ اشتغال برای این استراتژی جزو ملزومات است و به کمک این ها می توان دید درستی درباره سلامت کلی اقتصاد و پیشبینی حرکات بازار آینده، استفاده کرد.

برای این که از زمان انتشار داده های مهم، مطلع شوید، به تقویم اقتصادی توجه می شود. در نتیجه معامله گر  داده ها را در زمینه داده های گذشته و دیگر شاخص های بازار، بررسی می کند‌.

تقویم اقتصادی فارکس چه مواردی را نشان می دهد؟


از جمله مواردی که در تقویم اقتصادی فارکس نمایش داده می شود، می توان به انتشار داده ها، جلسات سیاست گذاری و سخنرانی های رسمی بانک مرکزی اشاره کرد.


تقویم حاوی تاریخ، زمان و تاثیر بازار پیش بینی شده هر رویداد و مقادیر قبلی و اجماع برای انتشار داده ها می باشد. همچین به غیر از اطلاعات تاریخی و امکان تنظیم یادآوری برای رویداد های آینده، برخی از تقویم ها، شامل داده های تاریخی نیز هستند.

رویداد های اقتصادی بر بازار های مالی تاثیر می گذارد. از جمله این رویداد ها می توان به بازار های ارز، سهام، اوراق قرضه و کالا، اشاره کرد.

مثلا تصمیمی که بانک مرکزی درباره نرخ بهره می گیرد، می تواند بر ارزش یک ارز موثر باشد. این در حالی است که یک گزارش تولید ناخالص داخلی،نشان دهنده سلامت کلی یک اقتصاد است و بر قیمت سهام موثر می باشد.

یک تقویم اقتصادی به معامله گران و سرمایه گذاران یاری می رساند که معاملات خود را برنامه ریزی کنند. و با فهرست کردن رویداد های آینده و چگونگی تاثیر آنها بر بازار، به روز باقی بمانند.

کدام دسته از معامله گران بیشتر به این تقویم ها نیاز دارند؟


تقویم اقتصادی در واقع نوعی از تحلیل فاندامنتدال می باشد. با اینکه برای تحلیل و پیشبینی بازار در بازار فارکس، بهره گرفتن از تحلیل ها و فاندامنتال و تحلیل تکنیکال در کنار هم کاربردی است تا بتوان به سود معقولی رسید و موفقیت کسب کرد، ولی بعضی از معامله گران به تحلیل فاندامنتال اعتقاد دارند و برای پیشبینی بازار متکی به آن می باشند. پس برای این دسته از معامله گران، تقویم اقتصادی اهمیت زیادی دارد و باید همیشه به آن توجه کنند.


چرا این نوع تقویم محبوبیت بالایی دارد؟


کسب سود و درآمد از معاملات، هدف اصلی تمام معامله گران و تریدر های فعال در بازار مالی و فارکس می باشد‌. پس هر ابزاری که یه این کار کمک کند، اهمیت دارد. چون تقویم اقتصادی یکی از ابزار های ضروری و مهم به منظور منبع اطلاعاتی برای پیشبینی بازار است، همواره مورد توجه معامله گران بوده است.

مزایای استفاده از تقویم اقتصادی فارکس


. درباره زمان دقیق ( تاریخ و ساعت کار فارکس ) و کشوری که خبر اقتصادی را منتشر می کند، اطلاع رسانی می شود. معامله گر باید نحوه تفسیر خبر و تصميم گیری درمورد آن را به عهده بگیرد.


. جشن ها و تعطیلات رسمی کشور های مختلف، در تقویم اقتصادی فارکس، نشان داده می شود. زیرا این تاریخ ها  تعطیلات بانکی را شامل می شوند و مطلع بودن معامله گر از آن اهمیت دارد.


. اخبار بنیادی و فنی بر اساس نوع اهمیت آن ها، در این تقویم طبقه بندی شده است.


. پس از اینکه اخبار منتشر شد و واکنش بازار به آن انجام شد، تقویم اقتصادی فارکس به معامله گر کمک می کند که اثرات این اخبار را بر فاکتور های بنیادی بازار، بررسی کند.


. سیاست های پولی و مالی، بیشترین اثر را بر بازار فارکس دارند. باید از اخبار مرتبط با آن آگاه بود و معاملات را درست و به موقع انجام داد.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنیددیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *