آموزش ارز دیجیتال و فارکس

صفر تا صد آموزش متاورس

صفر تا صد آموزش متاورس

صفر تا صد آموزش متاورس

متاورس چیست

متاورس به معنی “جهان برتر” یا “برتر از جهان” است و این واژه از دو کلمه متا (Meta) و ورس (Verse) تشکیل شده است. کلمه متا به معنی “بالاتر”، “بیشتر از” یا “فراتر از” است و ورس که از کلمه “Universe” گرفته شده، به معنی “جهان” است. به عبارت دیگر، متاورس به معنی “جهانی بیشتر از آنچه در دنیای واقعی وجود دارد” است.

این مفهوم به دنبال توصیف جهانی دیجیتال و گسترده‌تر از جهان مجازی است که امکانات بیشتر و تجربه کاربری بهتری ارائه می‌دهد. در این مقاله به صفر تا صد آموزش متاورس خواهیم پرداخت

تاریخچه متاورس

در داستان‌های علمی تخیلی، “متاورس” یک فرضیه متداول درباره اینترنت به عنوان یک دنیای مجازی واحد، جهانی و همه جانبه است که با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) قابل دسترسی است. در این دنیای مجازی، “متاورس” به شبکه‌ای از جهان‌های مجازی سه بعدی اطلاق می‌شود که بر ارتباطات اجتماعی و اقتصادی متمرکز شده‌اند.

واژه “متاورس” در سال ۱۹۹۲ در رمان علمی تخیلی “Snow Crash” به عنوان نمونه‌ای از متا و جهان به وجود آمد. توسعه متاورس اغلب با پیشرفت فناوری واقعیت مجازی به دلیل افزایش تقاضا برای غوطه وری در دنیای مجازی صورت می‌گیرد.

علاقه اخیر به توسعه متاورس تحت تأثیر Web3 است، که یک مفهوم برای تکرار غیرمتمرکز اینترنت است. Web3 و متاورس به عنوان کلمات کلیدی در این زمینه استفاده می‌شوند. با این حال، برخی معتقدند که اغراق در پیشرفت توسعه فناوری‌ها و پروژه‌های مختلف مرتبط با متاورس به منظور اهداف روابط عمومی وجود دارد.

درباره وب 3 در مقاله web 3 چیست به صورت کامل توضیح داده ایم.

کاربرد متاورس

برای کار کردن با متاورس، می‌توان آن را به دو نوع پلتفرم تقسیم کرد.

نوع اول شامل استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و ارزهای دیجیتال برای ایجاد استارت‌آپ‌های متاورس مبتنی بر بلاک چین است. با خرید زمین مجازی، مردم می‌توانند در پلتفرم‌های Decentraland و The Sandbox تنظیمات خود را ایجاد کنند.

نوع دوم از متاورس برای توصیف جهان‌های مجازی به کار می‌رود، جایی که افراد ممکن است برای کسب و کار  یا غیره با هم ملاقات کنند.

افرادی که دارایی‌های مجازی را در پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک چین می‌خرند یا معامله می‌کنند، باید از ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند. این البته در حالی است که برخی از خدمات متاورس حساب رایگان ارائه می‌دهند.

چندین پلتفرم مبتنی بر بلاک چین، مانند Decentraland (MANA) و The Sandbox (SAND)، برای خرید و فروش دارایی‌های مجازی به توکن‌های رمزنگاری شده مبتنی بر اتریوم نیاز دارند.

کاربران می‌توانند آثار هنری NFT را معامله کنند و یا برای ورود به یک نمایش مجازی یا کنسرت در Decentraland هزینه کنند. آنها همچنین می‌توانند از طریق تجارت زمین که ارزش آن در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، درآمد کسب کنند.

همچنین، کاربران می­توانند با دریافت هزینه از سایر کاربران برای دسترسی به بازی‌های خود، در Roblox نیز درآمد کسب کنند. در واقع، استفاده از دارایی‌های مجازی و ارزهای دیجیتال در محیط‌های متاورس، به کاربران این امکان را می‌دهد تا به عنوان مالکین دارایی‌هایی که ارزش آنها به صورت مستقل تعیین شده است، عمل کنند و با معامله و فروش آنها، به دست آمدن درآمد کسب کنند.

همچنین، این پلتفرم‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند تا در جهان‌های مجازی بازی کنند، از امکانات آنها بهره‌مند شوند و با دیگران ارتباط برقرار کنند.

با پروژه‌های متاورس ، شما می‌توانید به سفر مجازی بروید، لباس‌های دیجیتال خود را خریداری کنید و به کنسرت مجازی بروید.

اتاق کار، یک فضای ملاقات مجازی است که به شما و همکارانتان اجازه می‌دهد که از هر مکانی به طور موثرتر با هم همکاری کنید. شما می‌توانید به عنوان یک آواتار به یک کنفرانس در VR بپیوندید و یا با استفاده از لپ‌تاپ یا رایانه شخصی خود با اتاق مجازی تماس ویدیویی برقرار کنید. همچنین، می‌توانید با استفاده از یک تخته سفید مجازی بزرگ، در مورد ایده‌ها همکاری کنید، رایانه و صفحه‌کلید خود را برای همکاری با دیگران به واقعیت مجازی بیاورید، یا بحث‌هایی گویا داشته باشید که بیشتر شبیه به حضور شما باشد.

با این حال، شرکت‌های فناوری هنوز باید نحوه اتصال کانال‌های مختلف وب خود را به‌درستی بیابند. برای انجام این کار، پلتفرم‌های فن‌آوری رقیب باید بر روی مجموعه‌ای از استانداردها به توافق برسند تا از جابجایی بین متاورس فیس‌بوک، متاورس مایکروسافت یا دیگران اجتناب کنند.

نقش بلاک‌چین در متاورس

بلاک‌چین در متاورس‌های امروزی نقش اساسی دارد و به عنوان زیرساخت برای ثبت اطلاعات به صورت نامتمرکز استفاده می‌شود. بلاک‌چین به سادگی یک دفتر کل توزیعی تعریف می‌شود و این تکنولوژی، بستری برای ثبت اطلاعات به صورت نامتمرکز فراهم می‌کند.

با توجه به اینکه هرکدام از طرفین نسخه‌ای از اطلاعات را در اختیار دارند، تغییر و یا حذف داده‌ها تنها با موافقت تمام یا اکثریت طرفین امکان‌پذیر است. بلاک‌چین‌ها عموماً سازوکار خودکاری برای اطمینان از صحت اطلاعات دارند و می‌توانند به سه طریق اصلی در جهان مجازی ایفای نقش کنند.

اولین کاربرد آن تمرکززدایی و تعامل‌پذیری است. تکنولوژی بلاک‌چین به عنوان زیرساخت و پایه متاورس، ماهیت نامتمرکز این جهان مجازی را تضمین می‌کند و باعث می‌شود متاورس‌های مختلف به جهان‌های جداگانه‌ای تبدیل نشوند و تعامل آنها به سختی امکان‌پذیر نباشد.

دومین کاربرد بلاک‌چین در متاورس، ایجاد یک نظام مالی مستحکم است. با توجه به پیش‌بینی بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس، متاورس می‌تواند به فرصتی ۸ هزار میلیارد دلاری تبدیل شود. برای دستیابی به چنین بازاری عظیم، نظام مالی قدرتمندی لازم است.

سومین کاربرد بلاک‌چین در متاورس، ثبت مالکیت دارایی‌هاست. با توجه به این که در جهان فیزیکی برای تایید مالکیت دارایی‌ها، سندی به نام هر فرد صادر می‌شود، برای انتقال و یا خرید و فروش دارایی‌های متاورسی هم باید مالکیت آنها را ثبت کرد. از این رو، NFTها یا توکن‌های غیرمثلی مالکیت دارایی‌های متاورسی و دیجیتالی را ثبت می‌کنند.

NFT ها توکن‌هایی هستند که یک دارایی دیجیتالی را نمایندگی می‌کنند و به عنوان سند مالکیت آن در بلاک‌چین به ثبت می‌رسند. بسیاری از پلتفرم‌های متاورس نیز از رمزارز به عنوان ارز رایج خود استفاده می‌کنند و احتمال ورود رمزارزها به متاورس‌های شرکت‌های مختلف رو به افزایش است. این رمزارزها نیز معمولاً بر اساس فناوری بلاک‌چین ساخته شده‌اند و به عنوان ارز دیجیتال در متاورس‌ها قابل استفاده هستند.

آیا نگرانی در مورد متاورس وجود دارد

چند مفهوم دیگر می‌تواند برای ایجاد پایه‌ای برای متاورس در نظر گرفته شوند، اگرچه آنها هنوز به طور جهانی پذیرفته نشده‌اند. یکی از این نگرانی‌ها این است که آیا شرکت‌کنندگان در محیط متاورس یک هویت دیجیتالی واحد (یا “آواتار”) دارند که در تمام برخوردهای خود از آن استفاده کنند؟ این می‌تواند مفید باشد، اما مشکلاتی را نیز در پی دارد، زیرا رهبران “دوران متاورس” همچنان به دنبال داشتن سیستم های شناسایی خود هستند.

به عنوان مثال، امروزه چندین سیستم حساب مختلف وجود دارند، اما هیچکدام کل اینترنت را به صورت کامل پوشش نمی‌دهند و اغلب با محدودیت دسترسی به داده‌ها سر و کار دارند. به عنوان مثال، در صورتی که آیفون شما به یک حساب iOS متصل باشد، ممکن است برای ورود به برنامه‌های مختلف از شناسه متا (که قبلاً با نام فیس بوک شناخته می‌شد) خود استفاده کنید که به حساب جیمیل شما پیوند داده شده است.

به طور کلی، بحث درباره متاورس شامل چندین مسئله مختلف است که بهبود و رفع آن‌ها باعث توسعه و رشد متاورس می‌شود. یکی از این مسائل، میزان همکاری و هماهنگی لازم برای رسیدن به یک متاورس واقعی است که بیشتر از یک تکامل اینترنت باشد. در حال حاضر، تنها دیدن نمونه‌هایی از این تکامل اینترنت را مشاهده می‌کنیم.

همچنین، برخی از افراد به دنبال پاسخ به این سوال هستند که آیا یک متاورس واقعی می‌تواند فقط با یک اپراتور و یا یک شرکت مشخصی کنترل شود.

به علاوه، بعضی از افراد با استناد به استانداردها و پروتکل‌های مبتنی بر جامعه، مثل وب باز، وجود پلتفرم غیرمتمرکزی را برای تعریف یک متاورس واقعی ضروری می‌دانند. همچنین، برخی معتقدند که یک سیستم عامل یا پلتفرم باز، مانند Metaverse، باید در متاورس موجود باشد، با این وجود وجود پلتفرم‌های بسته نیز می‌تواند در متاورس وجود داشته باشد.

آینده متاورس

مشخص نیست که یک متاورس واقعی که کاملاً زندگی واقعی را منعکس می کند چقدر می تواند واقعی باشد یا چقدر طول می کشد تا خلق شود. بسیاری از پلتفرم‌های متاورس مبتنی بر بلاک چین هنوز روی فناوری AR و VR کار می‌کنند تا در نهایت به کاربران اجازه دهند با محیط تعامل داشته باشند.

PwC، یک شرکت مشاوره و حسابداری در سراسر جهان تخمین می‌زند که واقعیت مجازی و واقعیت افزوده اقتصاد جهانی را تا سال 2030 به میزان 1.5 تریلیون دلار افزایش می‌دهد، در حالی که در سال 2019، 46.5 میلیارد دلار بود.

فیس‌بوک، گوگل متعلق به آلفابت و شرکت مایکروسافت همگی در شرکت‌های رایانش ابری و واقعیت مجازی سرمایه‌گذاری کرده‌اند تا توسعه صنعت را پیش‌بینی کنند.

برای شرکت هایی که می توانند مناطق خاصی را در انحصار خود درآورند، مانند پشتیبانی از پلتفرم ها یا خدماتی مانند پرداخت ها، اشتراک ها یا تبلیغات، پول هنگفتی وجود خواهد داشت، همانطور که برای شرکت هایی که بر «اینترنت» تسلط داشتند، پول هنگفتی وجود داشت.

موارد استفاده متاورس

پزشکی

آموزش و تحصیل

دنیای بازی

گردشگری

فروش خانه

کارهای پرخطر

و…

کسب درآمد در متاورس

کسب درآمد یکی از هدف‌های اصلی شرکت‌ها و شرکت‌های بزرگ در متاورس است. علاوه بر این، افراد عادی نیز می‌توانند همانند ارزهای دیجیتال، در متاورس به کسب درآمد بپردازند. برای کسب درآمد از ارز دیجیتال در متاورس، روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌های کسب درآمد از متاورس و دنیای آن، خرید و فروش یا اجاره ملک است. تقریباً هر کسی با هر شغلی می‌تواند در این دنیا به کسب درآمد بپردازد زیرا متاورس شباهت‌های زیادی با دنیای واقعی دارد.

 1. مد و فشن:

در دنیای متاورس، طراحی لباس شخصیت‌ها و ساخت مجموعه‌های NFT باعث کسب درآمد می‌شود.

 • طراحی و فروش وکسل:

 طراحی و فروش وکسل‌ها یا همان پیکسل‌های سه بعدی در دنیای متاورس، به کسب درآمد کمک می‌کند.

 • مدیریت و برگزاری رویداد:

مدیریت مراسم‌های مختلف در دنیای متاورس، از جمله برگزاری کنسرت‌ها و همایش‌ها، به کسب درآمد کمک می‌کند.

 • ساخت و فروش بازی:

طراحی و فروش بازی‌ها در دنیای متاورس، از جمله بازی‌های آنلاین و گروهی، به کسب درآمد کمک می‌کند.

همچنین راه‌های دیگر کسب درآمد از متاورس شامل مشاوره در زمینه خرید و فروش ملک و دیگر اعمال، فروش تجهیزات واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، طراحی آواتارهای افراد و راه‌اندازی فروشگاه در دنیای متاورس هستند.

با داشتن دانش کافی از این دنیا، می‌توانید به عنوان مشاور خدمات ارائه کرده و با فروش تجهیزات مورد نیاز واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، درآمد خوبی کسب کنید. همچنین طراحی آواتارهای افراد و راه‌اندازی فروشگاه خود در این دنیا، امکان رونق فعالیت کسب و کار شما را بالا می‌برد.

مشکلات متاورس

متاورس به عنوان انقلابی نوین مطرح است که می‌تواند بسیاری از مشکلات کنونی را حل کند، اما اتصال به دنیایی سه بعدی متاورس نیاز به اینترنت پرسرعت و تهیه لوازم مورد نیاز دارد. (که در ایران این بسیار با مشکل برخورد خواهد کرد)

 همچنین، مدیریت حریم خصوصی و امنیت شخصیت‌ها در این دنیا، به یک چالش تبدیل شده است و اعتیاد به این دنیا می‌تواند باعث جامعه گریزی و منزوی شدن افراد شود که تاثیر مستقیم بر روی جامعه دارد. به علاوه، استفاده طولانی مدت از دنیای متاورس ممکن است باعث بروز بیماری‌های مرتبط با استفاده از تجهیزات متاورس شود.

۱۰ پلتفرم برتر متاورس:

با وجود تصور عمومی که فناوری متاورس تنها مختص بازی‌هاست، این فناوری پرحاشیه جهان به فضاهای دیگری نیز کاربرد دارد. پلتفرم‌های متاورس فضایی گسترده برای انجام فعالیت‌های متنوع فراهم می‌کنند. با ارائه خدمات گوناگون در زمینه‌های مختلف، این پلتفرم‌ها علاقه‌مندان را به سوی انجام کار موردعلاقه‌شان در فضای دیجیتالی جذب می‌کنند.

،Bloktopia

،Decentraland

، Illuvium

 Roblox

، Star Atlas

،Sandbox

، Axie Infinity

،Cryptovoxels

، Somnium Space

، Metahero

در ادامه برخی از آن ها را توضیح داده ایم.

برترین و معروف ترین ارزهای دیجیتال متاورس

متاورس یک شبکه مجازی منحصر به فرد با کارکردهای متنوع است که در آن، بلاکچین و ارزهای دیجیتالی به عنوان بخشی مهم شناخته می‌شوند. پس از تغییر نام فیسبوک به متا (Meta) توسط مارک زاکربرگ، توجه بسیاری از افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال به متاورس جلب شد. یکی از فعالیت‌هایی که برای کاربران در متاورس فراهم شده، خرید ارزهای دیجیتالی است که در این حوزه ایجاد شده‌اند.

کاربران می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال، زمین‌ها و ساختمان‌های مجازی را خریداری کرده و با فعالیت در آن‌ها درآمد کسب کنند. این عملیات از طریق مبادله ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد که می‌توان آن‌ها را از طریق صرافی‌ها خریداری کرد یا از طریق بازی‌های این حوزه به دست آورد. در ادامه، به معرفی برخی از بهترین و مشهورترین ارزهای دیجیتال این حوزه پرداخته خواهیم شد.

معرفی برخی از ارزهای متاورس

در دنیای متاورس، یک سری ارز دیجیتال وجود دارند، که به عنوان توکن های متاورسی شناخته می­شوند. در واقع تمام خرید و فروش ها و معاملات از طریق توکن های متاورسی انجام می­شود. جالب است بدانید زمانی که یکی از پروژه های متاورس پیشرفت کند و محبوبیت قابل قبولی کسب کند، توکن مخصوص آن نیز، محبوب خواهد شد و قیمت آن افزایش می­یابد.

پروژه دیسترالند/ ارز دیجیتال مانا

پروژه دیسترالند (Decentraland)، یکی از مشهورترین پروژه های متاورس است. در واقع یک نمونه کاملی از توصیفات ابتدایی متاورس می باشد. همچنین امکانات متنوعی در برای کاربران فراهم می­کند. در این فضا، امکان برگذاری جلسات، گردهمایی های مختلف و ایجاد گروه در دنیای مجازی، فراهم شده است.

کاربران در فضای دیسترالند، کاملا آزاد و به دور از نظارت های متمرکز هستند. ارز دیجیتال مربوط به این پلتفرم، (MANA) مانا، می باشد.

دیسترالند در بستر بلاکچین اتریوم، خلق شده است و هدف آن، ایجاد انگیزه بین کاربران به منظور فعالیت در دنیای مجازی مشترک، می باشد. شما به عنوان کاربر، می توانید علاوه بر بازی در این فضا، به جستجو و تعامل برای خرید و فروش مستغلات دیجیتال نیز، مشغول شوید. با توجه به اینکه دیسترالند، موفقیت و پیشرفت قابل توجهی، تا اکنون داشته، اشاره به ارز مانا به عنوان برترین ارز متاورس برای سرمایه گذاری، ضروری است.

پروژه دیسترالند، از لحاظ فضای کاربری، شبیه به بازی های “GTA” و “SIMS” میباشد. بنیان گذاران پلتفرم دیسترالند، برای راه اندازی  پروژه خود از بازی “Ready Player One” ایده گرفته اند. کاربران مختلف در این پلتفرم می توانند روبروی یکدیگر قرار بگیرند. همچنین آن ها می توانند دنیای مجازی مختص به خود را بدون هیچ سانسوری بوجود آورند.

سرمایه گذاری در ارز متاورسی مانا

علاوه بر ارز دیجیتال مانا، توکن غیر قابل تعویض(LAND)، دومین توکن بومی این پلتفرم است. از توکن لند به عنوان یک NFT برای تعریف مالکیت بر زمین ها، مورد استفاده قرار می­گیرد.

از ارز دیجیتال متاورسی مانا برای خرید لند، کالاهای مجازی و بهره گیری از خدمات پلتفرم می توان استفاده کرد. ارز دیجیتال مانا جزو 50 ارز دیجیتال برتر بازار است.

پروژه بازی اکسی اینفینیتی/ ارز دیجیتال اکس

اکسی اینفینیتی، یکی از متفاوت ترین پروژه های متاورس می­باشد. و فضایی کاملا متفاوت نسبت به آنچه شرکت متا انتظار دارد را دارا است. اکسی اینفینیتی در واقع پروژه ای است که متاورس را به یکی از مولفه های گیمینگ خود بدل کرده است. شعار و هدف مهم این پروژه ” بازی کن، درآمد زایی کن” می­باشد.

بازیکنان یا کاراکترهایی که در این بازی حضور دارند، در قالب NFT خرید و فروش خود را انجام می­دهند و (اکسی) نام دارند. اکسی ها یک سری موجودات کوچک و جنگجو هستند و کاربران این بازی می توانند با خرید و پرورش این اکسی ها به مبارزه بپردازند. این پروژه یکی از بزرگترین بازی های رمز ارزی می­باشد و در پروژه های متاورس و فضای ارز های دیجیتال، با دیسترالند و سند باکس، رقابت جدی دارد.

در پروژه اکسی اینفینیتی، کاربران می توانند زمین های موجود را خریده و ساختمان و تجهیزات را تاسیس کنند و آن را ارتقا دهند. این پروژه محبوبیت بسیار زیادی بین کاربران دارد و ارز دیجیتال مخصوص آن که توکن ” AXS”  است، حدود 15 هزار درصد رشد، در یک بازه کوتاه زمانی، داشته است.

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال آکسی

طراحی آکسی بسیار جذاب و مورد توجه بوده و در صدر فهرست بهترین ارز متاورس برای سرمایه گذاری قرار دارد. توکن AXS، توکن مختص به پروژه اکسی اینفینیتی است. روزانه مبالغ چند میلیو دلاری از این ارز دیجیتال در بازار رمز ارزها مبادله می شود.

پروژه سند باکس/ ارز دیجیتال سند

یکی از رقیب های اصلی پروژه دیسترالند و ارز دیجیتال مانا، پروژه سند باکس و ارز بومی آن می­باشد. در پلتفرم سند باکس نیز می­توان، دنیای مجازی مختص به خود را ساخته و با دیگر کاربران دیجیتالی ارتباط برقرار کرد.

پروژه سند باکس، در دنیای متاورس، جزو پروژه هایی است که کاملا قابل لمس و قابل حس بوده و کاربران را بسیار شگفت زده می کند. این پلتفرم بصورت هدفمندی در زمینه پخش موسیقی زنده با پلتفرم دیسترالند رقابت دارد. این پلتفرم در مدت کوتاهی توانست، ارزش ارز دیجیتال خود را نزدیک به ارز دیجیتال مانا کند.

پروژه انجین/ ارز دیجیتال انجین کوین

در پروژه انجین می توانید با ایجاد کالاهای مجازی و فروش آن، درآمد کسب کنید. کاربران این شبکه به وسیله توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و کد های QR می توانند با کاربران دیگر، ارتباط بگیرند و تجارت خود را از طریق وب سایت، بازی و … گسترش بدهند.

بازی های گوناگونی روی وبسایت رسمی پلتفرم انجین قرار دارد و با انجام آن می توانید درآمد ارزی عالی و قابل توجهی را کسب کنید.

ارز دیجیتال انجین کوین، آینده نسبتا درخشانی برای سرمایه گذاری دارد. این ارز دیجیتال در بستر بلاکچین اتریوم ایجاد شده است. اکنون به یکسری از ویژگی های توکن انجین اشاره می کنیم:

• پشتیبانی از درگاه های پرداخت غیر متمرکز

• داشتن کیف پول هوشمند

• ایجاد و مدیریت کالاهای مجازی

پروژه بلاک توپیا/ ارز دیجیتال بلاک

یکی از خلاقانه ترین پروژه ها که ارز آن در فهرست بهترین ارز متاورس است، پروژه بلاک توپیا می باشد. در این پروژه زمین بازی جدید و تازه ای ایجاد شده است. یکی از ویژگی های جذابی که در این پروژه وجود دارد، این است که کاربران می توانند در ازای پرداخت مقدار معینی ارز دیجیتال بلاک، تبلیغات مورد نظر خود را در فضای بلاک توپیا، انجام دهد.

در این پروژه، کاربران می توانند، درباره اصول دنیای رمز ارزها، پیشینه آن و غیره، برای دیگر افراد، کلاس آموزشی مجازی، ترتیب دهند. ارز دیجیتال بلاک به عنوان ارزهای متاورسی بسیار خوب شاخته می­شود و در آینده پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت.

پروژه ایلین ورلدز/ ارز دیجیتال تی ال ام

این پروژه یک بازی براساس بلاکچین اتریوم است. کاربران برای به دست آوردن منابع کمیاب، رقابت و مبارزه می کنند. توکن اختصاصی و بومی این پلتفرم، توکن (TLM) است و این توکن با بازی کردن در این فضا به دست می آید.

پروژه دیسترال دات گیمز/ ارز دیجیتال دی جی

این پروژه به عنوان یک کازینو بر مبنای متاورس و با تکیه بر یک سازمان غیر متمرکز خود مختار،اداره می­شود. ارز دیجیتال بومی  این پلتفرم (DG) است و در ازای بازی، مشارکت در حکمرانی و تامین نقدینگی، می توان آن را به دست آورد.

ارز دیجیتال گالا

تاسیس کنندگان پروژه گالا گیمز قصد دارند که کنترل بازی ها را به بازیکنان، برگردانند و صنعت گیمینگ را در مسیر متفاوتی قرار داده و تحول عظیمی در آن ایجاد کنند. در دنیای گیمینگ این واقعیت وجود دارد که بازیکنان ممکن است صدها دلار برای خرید دارایی های درون بازی خرج کنند و ساعت های زیادی را به آن اختصاص دهند، اما سازنده می­تواند با کلیک بر یک دکمه، همه دستاورد های کاربران را از بین ببرد. اما در دنیای متاورس به دلیل وجودارزهای دیجیتال از نوع غیرقابل تعویض، این اتفاق نمی افتد.

استار اطلس/ ارز دیجیتال ATLAS

یکی از بهترین و موفق ترین پروژه های متاورس استار اطلس است.

این یک بازی آنلاین چند نفره است که در یک متاورس عظیم رخ می دهد.برخلاف سایر ارزهای دیجیتال و پروژه های متاورس، این پروژه بجای اتریوم روی سولانا ارائه شده است.

Theta Network

Theta Network یک ارز دیجیتال با نماد THETA است که در حال حاضر با قیمت تقریبی 18 دلار به فروش می‌رسد. این ارز در رتبۀ 45 از بین ارزهای دیجیتال در سایت کوین مارکت کپ قرار دارد و با بیش از یک میلیارد دلار، 12 درصد از حجم بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

THETA در ابتدا روی شبکۀ اتریوم راه‌اندازی شده بود، اما در حال حاضر از شبکه بلاک‌چین خود با نام Theta Network استفاده می‌کند و میزان عرضۀ نهایی این ارز یک میلیارد واحد است که 100 درصد آن عرضه شده است.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید
4.8/5 - (105 امتیاز)

نظر (12)

 1. سامیار

  سلام واقعا خسته نباشید. ترکوندید با این همه مطالب جامع. مرسی
  ببخشید یه سوال، دوستم داخل یه بازی میگه برای پاداش کاراکتر nft می دهند، این واقعیت داره؟

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی. ممنون از همراهی شما دوست گرامی
   بله واقعیت داره. اما بعد از یه مدتی ارزش این nft ها کم میشه . چوم اکثر افراد اونها را به دست می آوردند و برای فروش قرار می دهند.

 2. میثم

  سلام خسته نباشید. می تونید چندتا از ارزهای متاورس که داخل صرافی بینگ ایکس bingx هستند را بهم بگید؟

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی
   بله از قسمت مارکت می تونید آونها را ببینید.
   link. ape. grt. bit. rndr. btt. twt. mask. ens. gmt. ar
   و خیلی از ارزهای دیگه که با جفت ارز تتر معامله میشن

 3. دارا

  ببخشید میشه کمی هم در مورد عینک های متاورس توضیح بدید؟ انواع دارند؟

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر.
   عینک متاورس (Metaverse Glass) که در واقع همان عینک های واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) به شکل ترکیبی است به عینک هایی می گویند که برای تجربه کردن و ارتباط برقرار ساختن با دنیای متاورس لازم است. اما به طور کلی بدانید که عینک های متاورس نوع جدید و پیچیده ای نیستند و همان عینک های AR و VR هستند که از قبل آشنایی داریم. اما ترکیب این دو نوع عینک واقعیت ترکیبی ایجاد کرده که برای کاربران مفهوم جدیدی است. برای اینکه به درک بهتری از این محصولات برسید ابتدا باید توضیح مختصری از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بدهیم:
   واقعیت مجازی (Virtual Reality) یا VR:
   واقعیت مجازی باعث می شود تا بتوانید محیط های مجازی و غیر واقعی ببینید یا به عبارتی اشیایی که در دنیای واقعی حضور ندارند را با این عینک ها ببینید. وقتی از عینک های واقعیت مجازی استفاده می کنید و آنها را با نمایشگرها متصل می کنید، فضای متفاوتی را در ابعادی بزرگتر مشاهده خواهید کرد. نمونه ای از این عینک ها را حتما در دست گیمرها دیده اید مخصوصا وقتی در حال بازی با کنسول پلی استیشن 5 هستند.
   واقعیت افزوده (Augmented Reality) یا AR:
   در واقعیت افزوده ترکیب دنیای مجازی و واقعی عمیق تر است و همانطور که از اسم این فناوری مشخص است چیزی را به دنیای واقعی اضافه می کند و اجازه می دهد شما هم ببینید که در حالت عادی وجود ندارد. به عنوان مثال اگر بازی پوکمون گو را یادتان باشد و یا با آن آشنایی داشته باشید، کاربران در گوشی های خود به دنبال موجودات و اشیایی می گردند که مکان آنها در گوشی ها مشخص شده و افراد با گرفتن گوشی به سمت آن پوکمون هایی می بینند که در واقعیت هیچ چیزی آنجا نیست.
   بنابراین در واقعیت مجازی شما با زدن عینک های مخصوص به طور کلی دنیای دیگری را می بینید اما در واقعیت افزوده همزمان در حال مشاهده دنیای واقعی و مجازی هستید اما اجزایی که در دنیای مجازی مشاهده می کنند فقط در همان لحظه و از طریق عینک یا فناوری های خاص قابل مشاهده است و به عبارتی چیزی به دنیای واقعی اضافه می شود.
   تمامی این موارد را توضیح دادیم که بگوییم عینک متاورس واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را با هم ترکیب کرده و مفهوم جدیدی به اسم واقعیت ترکیبی ایجاد نموده است

 4. سیامک مرزوقی

  بسیار جامع و کلی بود لطفا در مورد پروژه های وب ۳ فارسی و بومی هم مقاله بگذارید سپاس

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی
   ممنونم از لطفتون. چشم حتما.

 5. محمد

  ?

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی
   جان؟

 6. علی اصغری

  مطلب جالب و مفیدی بود. امیدوارم در آینده نزدیک مطالبی در مورد متاورس ملی نیز ببینم.

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی
   ممنون از شما دوست گرامی و وطن دوستمون

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *