آموزش ارز دیجیتال و فارکس

ویژگی های ترید و تریدر موفق

ویژگی های ترید و تریدر موفق

ویژگی های ترید و تریدر موفق

معامله‌گران موفق عموماً کسانی هستند که ویژگی های ترید خوب را میدونند. مجموعه‌ای از ویژگی‌ها یا صفات منحصر به فردی دارند که آن‌ها را از دیگر تریدرها متمایز می‌کند. اگر بتوانید برخی از این رفتارها را اقتباس کرده و با دیگر دانش­های خود ترکیب کنید، احتمالاً فرصت موفقیت در معامله خود را افزایش خواهید داد.

برای راحتی شما، ما چندین ویژگی را که فکر می‌کنیم همه تریدرهای موفق باید پیروی کنند، ارائه کرده‌ایم:

1.به برنامه خود پایبند باشید:

هیچ معامله‌گری نمی‌تواند بدون یک برنامه خوب برای هر معامله­ی طولانی‌مدت موفق باشد. معامله‌گران موفق ارز، برای هر موقعیت، از جمله اندازه موقعیت، نقطه ورود، خروج با حد ضرر و خروج با حد سود، یک برنامه حمله مشخص دارند.

معامله‌گران موفق همواره انعطاف‌پذیری دربارهٔ سودهای خود نشان می‌دهند و گاهی اوقات تصمیم می‌گیرند که با آنچه که در حال حاضر از بازار به دست می‌آورند، راضی باشند و کمتر از آن خواهند خواست. در برخی مواقع، معامله‌گران موفق می‌توانند هدف‌های سود خود را گسترش دهند اگر تحولات بازار به سمت آن‌ها جابجا شود. با این حال، آن‌ها در مورد دستورهای حد ضرر خود اصلاحی اعمال نمی‌کنند، مگر آنکه موقعیت به سود خود قفل شود و آن را تثبیت کنند.

2.نتایج متفاوت را پیش بینی کنید

معامله می‌تواند شبیه شطرنج باشد که در آن بهترین بازیکنان چند حرکت از حریفان خود جلوتر فکر می‌کنند. معامله‌گران موفق در بازار ارز به رویدادهای آینده نگاهی می‌اندازند و در نظر می‌گیرند که بازار چقدر از نتیجه مورد انتظار تحت تأثیر قرار گرفته است یا نه. آن‌ها همچنین واکنش‌های ممکن را در صورت مطابقت یا عدم مطابقت رویداد با آن انتظارات در نظر می‌گیرند و سپس استراتژی‌های معاملاتی را بر اساس آن نتایج ممکن می‌سازند. در حالی که بقیه بازار سعی در درک رویداد و بررسی نمودارها و تغییر خطوط روند دارند، معامله‌گر پیش‌بینانه با یک برنامه حاضر در دست، آماده معامله است.

3.انعطاف پذیر باشید

معامله‌گران موفق در بازار ارز، مقاومت می‌کنند تا به طور عاطفی به موقعیت‌ها بچسبند. آن‌ها درک می‌کنند که درست یا غلط بودن مهم نیست ؛ بلکه مسأله سودآوری و کاهش ضرر است. آن‌ها به اطلاعات و اخبار ورودی سازگار می‌شوند و به سرعت از یک موقعیت باز خارج می‌شوند اگر رویدادها مخالف آن باشد، به جای اینکه منتظر باشند تا قیمت آن‌ها را از معامله خارج کند. در عین حال، آن‌ها به دنبال فرصت‌های جدیدی هستند که ممکن است در بازار شکل گیرند و آماده واکنش هستند. برای آماده بودن، باید مارجین کافی برای موقعیت‌های اضافی در اختیار داشته باشند.

4.آماده باشید

معامله‌گران موفق در بازار ارز همواره آماده‌اند، حداقل به اندازه‌ای که در مواجهه با یک بازار که در طول ۲۴ ساعت روز و پنج روز در هفته باز است و تحت تأثیر رویدادهای تصادفی از نیمه جهان دیگر قرار می‌گیرد، توانایی عملکرد داشته باشند. برای حفظ برتری در معاملات خود، معامله‌گران موفق آماده به موارد زیر هستند:

. انتشارات داده‌های اقتصادی در هفته‌های آینده: بدانید که گزارش قبلی چه معنی‌هایی داشته است و در گزارش آینده چه انتظاری وجود دارد.

. سخنرانان زمانبندی شده: بیابید که کی سخنرانی می‌کند (مسئولان بانک مرکزی یا مقامات مالی)، آن‌ها در گذشته چه گفته‌اند و این بار چه گفتاری انتظار می‌رود داشته باشند.

. جلسات تنظیم نرخ بهره بانک مرکزی و زمان اعلام: بدانید کی برنامه‌ریزی شده‌اند و چه تصمیمی از بازار انتظار دارند.

. تجمعات مهم رهبران مالی، مانند جلسات G20 یا دیدارهای ماهانه وزرای مالی منطقه یورو: درک کنید آیا ارزها در دستور کار قرار دارند و چه اقداماتی انتظار می‌رود.

. شرایط نقدینگی: آگاه باشید از بازه‌های زمانی مختلف، مانند پایان ماه، بسته شدن بازار یا تعطیلی‌ها و زمان روز (به عنوان مثال، پایان اروپا، انقضای گزینه‌ها یا تعیین قیمت روزانه) که ممکن است برنامه‌ریزی نقدینگی بازار را تحت تأثیر قرار دهد.

. رویدادهای غیرمنتظره: از هشدارهای نرخ استفاده کنید تا در صورتی که قیمت‌ها خارج از محدوده‌های مورد انتظار حرکت کنند، شما در جریان باشید. به هشدارها پیگیری کنید تا اخبار مهم را بررسی کنید و فرصت‌های معاملاتی محتمل را ارزیابی کنید.

5.با نکات فنی به روز باشید

حتی اگر خودشان به یک استراتژی مبتنی بر تکنیکال عملی نپردازند، معامله‌گران موفق در بازار ارز همچنان از سطوح تکنیکال مهم در جفت‌های ارزی که در آن‌ها معامله می‌کنند، آگاه هستند. به عنوان مثال، آن‌ها سطوح بازگشت فیبوناچی کلیدی، محل قرارگیری میانگین‌های متحرک، خطوط روند کوتاه و بلندمدت مهم، و بالاترین و پایین‌ترین اخیر را می‌شناسند (جهت اطلاعات بیشتر به “سابقه معاملات خود را حفظ کنید” مراجعه کنید)

6.استفاده از فناوری به نفع خودتان

معامله‌گری یک کسب و کار رقابتی است. می‌توان فرض کرد که شخصی که در طرف دیگر معامله قرار می‌گیرد، از تمام فناوری‌های موجود بهره‌برداری کاملی دارد.

پلتفرم‌های نموداری به معامله‌گران راه‌های بی‌نهایتی برای مشاهده و تحلیل بازارها می‌دهند. امکان برگزاری آزمایش‌های قبلی با استفاده از داده‌های تاریخی، از وقوع اشتباهات گرانبها جلوگیری می‌کند. دریافت به‌روزرسانی‌های بازار از طریق تلفن همراه، امکان نظارت بر معاملات را در هر مکان فراهم می‌کند. فناوری که معمولاً برایمان طبیعی است، مانند اتصال اینترنت با سرعت بالا، می‌تواند عملکرد معاملاتی را بهبود بخشد.

استفاده از فناوری به نفع خودتان و باقی بودن در جریان محصولات جدید، در معامله‌گری می‌تواند سرگرم‌کننده و پاداش‌بخش باشد.

7.محیط بازار را شناسایی کنید

معامله‌گران موفق در بازار ارز قادرند برآیند گیرند آیا بازار در حال روندی بودن است یا احتمالاً در بازه‌ها محدود باقی می‌ماند. اگر فکر کنند بازار در حال روندی بودن است، آن‌ها در بیشتر مواقع سعی می‌کنند با جریان همراه شوند به جای مقابله با آن. وقتی روند کوتاه مدت به سمت بالاست، آن‌ها به دنبال سطوحی هستند تا در آن‌جا ورودی خرید داشته باشند و در معکوس حالتی که جهت به سمت پایین است. در عین حال، آن‌ها آگاه هستند که روندها متوقف شده و اغلب اصلاح می‌کنند.

بنابراین، معامله‌گران موفق نیز سعی می‌کنند در نقاط تکنیکال کلیدی سود را به‌دست آورده و ضرر را کاهش دهند در حالی که روند بزرگتر ادامه پیدا می‌کند. اگر شرایط بازار مناسب برای معامله در بازه باشد، معامله‌گران موفق قادرند به تغییر در رفتار خود بپردازند و به عقیده غیرمعمول عمل کنند، در نزدیکی بالاترین نقطه بازه به فروش بپردازند زمانی که همه دیگران در حال خرید هستند، یا در نزدیکی پایین‌ترین نقطه بازه به خرید بپردازند زمانی که همه دیگران در حال فروش هستند.

همان‌طور که مهم است، وقتی در حال معامله در بازه هستند، یک نقطه نهایی تعیین می‌کنند که در صورت شکست بازه، به‌مناسب آن واکنش نشان دهند بدون هیچگونه پشیمانی، شاید حتی به سمت مخالف نیز.

8.تبدیل شدن به دانش‌آموز بازارها

به آن به عنوان یک آموزش مداوم نگاه کنید. معامله‌گران موفق نیاز دارند تا هر روز بر تلاش بیشتری برای یادگیری باقی بمانند. به خاطر داشته باشید که فهمیدن بازارها و پیچیدگی‌های آن‌ها یک فرایند مداوم و مادام‌العمر است.

پژوهش دقیق به معامله‌گران امکان می‌دهد تا واقعیت‌ها را درک کنند، مانند آنچه که گزارش‌های اقتصادی مختلف ارائه می­دهند. تمرکز و مشاهده به معامله‌گران امکان می‌دهد تا غریزه‌های خود را تیز کنند و ریزه‌کاری‌ها را یاد بگیرند.

سیاست‌های جهانی، رویدادهای خبری، تمایلات اقتصادی – حتی آب و هوا – همه تأثیری در بازارها دارند. محیط بازار پویا است. هر چه معامله‌گران موفق بیشتر درکی داشته باشند از گذشته و بازارهای فعلی، بهتر آماده‌اند تا با آینده روبرو شوند.

9.تمرکز، تمرکز، تمرکز

بسیاری از معامله‌گران موفق در بازار ارز تمرکز خود را فقط بر یک یا دو جفت ارزی قرار می‌دهند. این کار به آن‌ها امکان می‌دهد که در مورد این بازارها احساس بهتری داشته باشند از نظر سطوح قیمت و رفتار قیمت. همچنین، تعداد اطلاعات و داده‌هایی که باید نظارت کنند، کمتر می‌شود. در بالا‌تر از همه، آن‌ها می‌فهمند که جفت‌های ارزی مختلف ویژگی‌های معاملاتی متفاوتی دارند و قادرند تاکتیک‌های خود را از یک جفت به جفت دیگر تنظیم کنند.

10.از سود خود محافظت کنید

معامله‌گران موفق سعی می‌کنند به طور منظم سود را به‌دست آورده و خسارات را کاهش دهند، آیا این سودی جزئی (کاهش حجم یک موقعیت برنده) باشد، تغییر سفارش توقف یا کاملاً خارج شده و پس از حرکت موفق در بازار، گامی به عقب برمی‌دارند. در بالاتر از همه، وقتی یک معامله سودآور است یا ریسک کاهش یافته است،

معامله‌گران موفق تمرکز خود را بر حفظ آنچه کسب کرده‌اند قرار می‌دهند. آنها درک می‌کنند که حفظ سودهای ایجاد شده در معامله، اهمیت بسیاری دارد و به جای به‌خطر انداختن آن برای کسب سود کمی بیشتر، تصمیم می‌گیرند آن را تثبیت کنند. این رویکرد به حفظ سرمایه و کاهش ریسک کمک می‌کند و در بلندمدت نقش مهمی در موفقیت معاملات آنها ایفا می‌کند.

11.فقط بر روی چیزی که می­توانید از دست بدهید، ریسک کنید

قبل از استفاده از پول، مطمئن شوید که پول موجود در حساب معاملاتی قابل از دست دادن است. اگر قابل تحمل نیست، معامله‌گر باید تا زمانی که تحمل آن امکان پذیر شود، صرفه‌جویی کند.

پول موجود در حساب معاملاتی نباید برای شهریه دانشگاه یا رهن و اجاره خانه تخصیص داده شود. معامله‌گران هرگز نباید به خود بگویند که فقط پول را از این تعهدات مهم دیگر قرض می‌گیرند.

از دست دادن پول به خودی خود آسیب‌زننده است. این موضوع حتی بیشتر است اگر سرمایه‌ای را که در واقع باید در ابتدا به خطر نمی‌انداختید، از دست دهید.

12.حد ضرر خود را فراموش نکنید

به طور کلی، همه معامله‌گران موفق در طول مسیر خود با خسارت روبرو می‌شوند. آنچه آن‌ها را در طولانی‌مدت موفق می‌سازد، مدیریت فعالانه ریسک و حفاظت از سودهایشان است. کلید واقعی این است که در همه زمان‌ها حد ضرر در نظر داشته باشید تا مانع تبدیل شدن یک معامله هر روزه باخت به نابودی حساب شوید. اما به خاطر داشته باشید که قرار دادن سفارش‌های توقف و محدود، به طور ضروری ریسک خسارت را محدود نمی‌کند.

13.بازارهای دیگر را تماشا کنید

ارزها به تنهایی در بازار معامله نمی‌کنند و معامله‌گران هوشمند به طور روزمره نگاهی به سایر بازارهای مالی اصلی می‌اندازند. معامله‌گران موفق به بازارهای اصلی تمرکز می‌کنند که شامل نرخ بهره بندی نسخه‌های ده ساله اوراق قرضی معیار ارزهای اصلی مانند دلار آمریکا، یورو، پوند بریتانیا و ین ژاپن است. همچنین، آن‌ها به بازارهای کامودیتی‌ها نفت، طلا و شاخص‌های بزرگ جهانی بازار سهام توجه می‌کنند. این بازارها به عنوان مرجع‌های اصلی برای تحلیل و پیش‌بینی جهت کوتاه‌مدت دلار آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معامله‌گران موفق در طول روز به این بازارهای دیگر نیز نگاهی می‌اندازند تا جهت حرکت دلار آمریکا را تأیید کنند. به عنوان مثال، اگر دلار در حال حرکت به سمت بالا باشد، نرخ بهره بندی ده ساله آمریکا در حال افزایش باشد و قیمت طلا کاهش یابد، این تأییدیه از بازارهای دیگر برای حرکت به سمت نرخ بالای دلار است. اگر نرخ بهره بندی ثابت یا کاهش یابد و قیمت طلا افزایش یابد، حرکت بالای دلار ممکن است تنها موقت باشد. به صورت طولانی‌مدت، معامله‌گران ارزها این بازارهای دیگر را برای سطوح فنی مهم و روند کلی جهتی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند، همانند آنچه که درباره ارزها انجام می‌دهند.

14.سابقه معاملات خود را حفظ کنید

در پایان هر ماه، سهمیه‌ی معاملات شما بر حسب سه حالت زیر خواهد بود: معاملات شما در طول آن دوره سودآور بوده‌اند، تقریباً برابر صفر بوده‌اند یا ضرر داشته‌اند.

بدون توجه به دسته‌بندی که در آن قرار می‌گیرید، کلید بهبود نتایج شما در دوره بعدی، نگهداری و بررسی یک سابقه معاملاتی است. معامله‌گران موفق به تجزیه و تحلیل دقیق رویدادهای اقتصادی و تاثیر آن‌ها بر بازار توجه ویژه‌ای دارند. اگر متوجه شوند که در ده ماه از دوازده ماه قبل، در زمان انتشار گزارش غیرکشاورزی آمریکا ضرر کرده‌اند، می‌توانند این تجربه را به عنوان یک درس در نظر بگیرند و در سال آینده از معامله در آن بازه زمانی خودداری کنند.

15.از احساساتی شدن خودداری کنید

بزرگترین دشمن تجارت موفقیت‌آمیز، نه تجار دیگر، بانک‌های مرکزی یا کارگزار شماست، بلکه خودتان هستید. بسیاری از تازه‌کاران تمایل دارند که پس از چندین معامله موفق، از طرح معاملاتی که با دقت طراحی کرده‌اند، کوتاهی کنند یا پس از توالیی از معاملات ناکام، ناراحت شوند.

به ویژه در تجارت، احساسات قوی می‌توانند تحلیل منطقی را خراب کرده و منجر به نتایج ناخوشایند شوند. تجار موفق آگاهی دارند که چگونه با احساسات خود کنار بیایند، به عنوان مثال، وقتی که احساس خیلی بالا یا خیلی پایین می­کنند، یک یا دو روز مرخصی می‌گیرند تا بتوانند در قله تجاری خود باقی بمانند.

16.در هر معامله فقط درصد کمی از سرمایه را به خطر بیندازید

تجار می‌دانند که طرح‌های دقیق نمی‌توانند همیشه به صورت کامل پیش‌بینی کننده عملکرد بازار باشند. همانطور که در زندگی روزمره، طرح‌های ماهیان و انسان‌ها نیز ممکن است به هم بریزند، در بازارهای مالی نیز شرایط و تحولات غیرقابل پیش‌بینی ممکن است رخ دهد.

بدون توجه به قوی به نظر رسیدن یک راه‌اندازی تجاری، تجار موفق فقط درصد کمی از سرمایه کل خود را در معامله قرار می‌دهند. هر چند ممکن است برانگیخته کننده باشد که یک معامله با پتانسیل دو برابر شدن ارزش حساب خود را انجام دهید، اما هرگز پیشنهاد نمی‌شود که سرمایه حساب شما را به کلی در معرض خطر قرار دهید. محدود کردن میزان ریسک در هر معامله به تجار برنده امکان می‌دهد تا از قانون اعداد بزرگ بهره بگیرند.

17.معاملات مکرر:

معامله‌گری شامل خرید و فروش مکرر کالاها، ارزها یا دیگر اوراق بهادار است. معاملات منظم بهره‌برداری از نوسانات بازار را فراهم می‌کند. به طور کلی، معامله‌گران در زمانی که بازار به رشد خود رسیده و در حال سقوط است، به صورت اغلب به صورت از پایین خرید و از بالا فروش می‌کنند. خرید و فروش مکرر یک راه برای کسب سودهای بالا است.

البته بعضی از مشاوران مالی و نهادهای معاملاتی توصیه می‌کنند که به طور مکرر معامله نکنید. با انجام معاملات مکرر، هزینه‌های خرید و فروش ممکن است افزایش یابد. در نتیجه، بازدهی کلی را کاهش می‌دهد. این یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های معامله است.

18.سودهای کوتاه مدت:

معامله‌گری موفق به کسب سودهای کوتاه مدت کمک می‌کند، زیرا از طریق خرید و فروش از نوسانات استفاده می‌کند. حتی کوچک‌ترین نوسان قادر است بهره‌دهی بالایی داشته باشد. این سودهای کوتاه مدت به دستیابی به اهداف کوتاه مدت و تامین نیازهای فعلی کمک می‌کند. علاوه بر این، سودهای کوتاه مدت مقدار سرمایه موجود در دوره‌های بلندتر را افزایش می‌دهد.

19.رویکرد کوتاه مدت:

معامله‌گری دارای رویکرد کوتاه مدت است. این رویکرد می‌تواند بسیار سودآور باشد، اما همچنین ممکن است خطرناک باشد. دوره سرمایه‌گذاری در معامله‌گری ممکن است به چند دقیقه هم کوتاه باشد. سرمایه‌گذاری در زمانی انجام می‌شود که بازار کمینه است و فروش هم به محض حتی کمی افزایش انجام می‌شود.

برای موفقیت در این رویکرد، معامله‌گران موفق باید خطرات و مزایای هر معامله را درک کنند. علاوه بر این، آن‌ها باید بدانند که چگونه فرصت‌های خوب کوتاه مدت را شناسایی کنند و چگونه خود را محافظت کنند. برخی از مراحل پایه‌ای که باید دنبال شوند شامل مشاهده میانگین‌های متحرک، درک چرخه‌ها و الگوهای کلی و درک روند بازار است.

20.نگرش خوش‌بینانه

معامله‌گران موفق در واقعیت، از یک نگرش خوش‌بین بهره می‌برند. آنها از این حقیقت آگاهند که نتایج یک معامله به تنهایی نمی‌تواند معیار کلی برای ارزیابی عملکرد آنان باشد. حتی اگر یک معامله خاص خسارت زده باشد، آنها همچنان به خوش‌بینی خود اعتماد دارند زیرا می‌دانند که این خسارت به‌صورت موقتی است و با داشتن مهارت‌های لازم، قادر به کسب سود خواهند بود.

معامله‌گران موفقهمچنین آگاه هستند که معامله‌گری یک بازی با مجموع صفر است که بین برنده‌ها و بازنده‌ها تقسیم می‌شود و بدون در نظر گرفتن نتایج کوتاه‌مدت، همیشه خود را در موقعیت برنده تصور می‌کنند.

21.از سرمایه تجاری خود محافظت کنید

صرفه جویی در پول کافی برای تامین مالی یک حساب تجاری نیازمند زمان و تلاش است. اگر مجبور شوید این کار را دو بار انجام دهید، می‌تواند حتی دشوارتر باشد.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که محافظت از سرمایه تجاری شما نشان از عدم تجربه معامله با ضرر نیست. همه معامله‌گران تجارت‌هایی ضررآور دارند. حفاظت از سرمایه شما بدان معناست که ریسک‌های غیرضروری را نمیپذیرید و هر کاری را انجام می‌دهید تا تجارت خود را حفظ کنید.

22.با تجارت مانند یک تجارت رفتار کنید

برای موفقیت، باید به تجارت به عنوان یک تجارت تمام وقت یا نیمه وقت نگاه کنید، نه به عنوان یک سرگرمی یا شغل.

اگر به عنوان یک سرگرمی مورد توجه قرار گیرد، هیچ تعهد واقعی برای یادگیری وجود ندارد. اگر این یک شغل باشد، می تواند ناامید کننده باشد زیرا هیچ چک حقوقی منظمی وجود ندارد.

تجارت یک تجارت است و متحمل هزینه، ضرر، مالیات، عدم اطمینان، استرس و ریسک می شود. به عنوان یک معامله گر، شما اساسا یک صاحب کسب و کار کوچک هستید و باید برای به حداکثر رساندن پتانسیل کسب و کار خود تحقیق و استراتژی داشته باشید.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید
4.8/5 - (114 امتیاز)

نظر (2)

  1. ایسان

    سلام مرسی از مطالب زیاد و با کیفیت شما. سایتی مثله شما کمیابه که اینقدر مطالب جذاب و ارزنده داخلش باشه.

    1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی
      ممنون از همراهی شما بزرگوار

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *