آموزش ارز دیجیتال و فارکس

معرفی 17 پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو

پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو

معرفی 17 پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو

در سال ۲۰۲۴، یکی از جریان‌های پرطرفدار در بازار ارزهای دیجیتال، ادغام هوش مصنوعی با این ارزها بوده است. این ترند نه تنها به دنبال ایجاد فضای جذاب برای تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در دنیای ارزهای دیجیتال است، بلکه به نیازها و مطالبات جدیدی در این عرصه پاسخ می‌دهد. ادغام هوش مصنوعی با ارزهای دیجیتال امکاناتی بی‌نظیر را به دست می‌دهد که می‌تواند از جمله مهمترین عوامل موفقیت بسیاری از پروژه‌های فعال در این زمینه باشد.

اما این موضوع مطرح است که در میان پروژه‌های فراوانی که به این زمینه وارد شده‌اند، کدام‌ها دارای قابلیت رشد و عملکرد مناسبی هستند. به دنبال انتخاب پروژه‌هایی هستیم که بتوانند در مقایسه با سایرین، نقشی مهم‌تر و موثرتری ایفا کنند.

در این راستا، ما از منابع مختلف بهره برده و یک لیست شامل ۱۷ پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو را تهیه کرده‌ایم. این پروژه‌ها با توجه به ویژگی‌ها، مزایا و عوامل مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌اند. اما باید توجه داشت که این لیست فقط یک راهنمای کلی است و نباید به عنوان معیار صرف برای سرمایه‌گذاری درنظر گرفته شود. در هر صورت، این گام اولیه می‌تواند به سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان در این زمینه کمک کند تا بهترین انتخاب را برای سرمایه‌گذاری خود داشته باشند.

تعریف پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو

تلاقی هوش مصنوعی و فناوری بلاک چین باعث ایجاد پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو شده است. این پروژه های رمزنگاری مبتنی بر هوش مصنوعی اغلب از توکن ها برای ایجاد انگیزه به اشتراک گذاری و همکاری داده ها استفاده می کنند و تحقیق و توسعه هوش مصنوعی را تسریع می بخشند.

در واقع توکن‌های هوش مصنوعی، ارزهای دیجیتالی هستند که از پروژه‌ها، برنامه‌ها و خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی در اکوسیستم بلاک چین پشتیبانی می‌کنند.با استفاده از پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو، کاربران می توانند برای خدمات پرداخت کنند، به داده ها دسترسی داشته باشند و در فعالیت های پلت فرم شرکت کنند.برخی از این توکن‌ها حقوق حاکمیتی را به دارندگان خود اعطا می‌کنند و آنها را قادر می‌سازد تا در فرآیندهای تصمیم‌گیری توسعه و جهت‌گیری پروژه هوش مصنوعی مشارکت کنند.

پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو

پروتکل اکاش (Akash Protocol)

پروتکل اکاش (Akash Protocol)، یک پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو و پلتفرم رایانش ابری غیرمتمرکز است که در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده و از Cosmos SDK بهره می‌برد. این پلتفرم با ایجاد بازار غیرمتمرکز بین ارائه‌دهندگان و مشتریان، اولین پلتفرم ابری منبع باز را ایجاد کرده است. توکن حاکمیتی و ابزار اصلی شبکه Akash AKT است و این شبکه امکان استقرار هر برنامه بومی ابری را فراهم می‌کند.

با بهبود قیمت، عملکرد و مقیاس، به برنامه‌ها و سازمان‌های غیرمتمرکز در شبکه ارتقاء می‌دهد. Akash با بسیاری از برنامه‌های کاربردی ابری سازگار است و مشاغل را در بازار غیرمتمرکز محاسبات ابری شرکت کنند. این شبکه ابری، با استفاده از فناوری منبع باز، ادعا می‌کند که ارزان‌تر از ارائه‌دهندگان رایانش ابری متمرکز موجود است.

رندر نتورک (Render Network)

رندر نتورک (Render Network) یک پلتفرم جهانی و غیر متمرکز است که به نام ارز دیجیتال RNDR شناخته می‌شود و برای پاسخ به نیازهای روزافزون در زمینه پردازش گرافیکی و رندر کردن طرح‌های دیجیتالی توسعه یافته است. این شبکه غیر متمرکز، ظرفیت پردازشی بلااستفاده موجود در پردازنده‌های گرافیکی کاربران را به یک چرخه کاربردی تبدیل می‌کند.

شبکه رندر (Render Network) ،پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو ،در واقع یک بازار غیر متمرکز برای واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) است. هدف اصلی این شبکه استفاده از پتانسیل GPUهای غیر متمرکز برای توسعه پروژه‌های مختلف در دو حوزه محتوای سه بعدی و هوش مصنوعی است. با توجه به کمبود عرضه پردازنده‌های گرافیکی و همچنین احتمال ترند رشد هوش مصنوعی، شبکه رندر قادر است از شرایط فعلی به بهترین شکل ممکن استفاده کند و این به نوبه خود می‌تواند منجر به پیشرفت و توسعه بیشتر در این حوزه‌ها شود.

اورا پروتکل (Ora Protocol)

پروتکل Ora یک پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو است که توسط نودهای هوش مصنوعی/اوراکل با استفاده از اثبات قابل تایید به عنوان روشی برای اجرا و ایمن کردن محاسبات اداره می‌شود. این پروتکل، یک راهکار اوراکل بر روی زنجیره (با نام پروتکل zkOracle) ارائه می‌دهد که امکان انجام محاسبات دلخواه برای قراردادهای هوشمند در بلاکچین را فراهم می‌کند. در این میان، اتریوم به عنوان یک شبکه بلاکچینی قرارداد هوشمند عمل می‌کند که این پروتکل‌ها و روش‌ها را فراهم می‌کند. این ترکیب از پروتکل Ora و شبکه اتریوم، امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند پیچیده‌تر و ایمن‌تر را ، از طریق اتصال به نودهای هوش مصنوعی/اوراکل و استفاده از اثبات قابل تایید برای تضمین صحت محاسبات فراهم می‌کند.

بیتنسور (Bit tensor)

Bittensor یک پروتکل غیرمتمرکز است که به توسعه، آموزش، به اشتراک گذاری و تجارت مدل‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌پردازد. این پروتکل یک شبکه از زیرشبکه‌ها را فراهم می‌کند که شامل ماینرها می‌شود که وظایف هوش مصنوعی را بررسی می‌کنند، اعتبارسنجی‌هایی که نتایج استخراج‌کنندگان را تأیید می‌کنند و کاربران نهایی استفاده می‌کنند. این پروتکل امکان ایجاد یک اکوسیستم گسترده‌ای را برای تبادل داده‌ها و تجارت مدل‌های هوش مصنوعی ایجاد می‌کند، که از طریق اتصال به زیرساخت‌های غیرمتمرکز و با استفاده از اعتبارسنجی و تأیید انجام می‌شود.

گرس پروتکل (Grass Protocol)

گرس (Grass) یک پلتفرم فروش پهنای باند برای حمایت از مدل‌های هوش مصنوعی است. این پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو از طریق نصب افزونه وب خود به طور خودکار اینترنت استفاده نشده کاربر را به شرکت‌های هوش مصنوعی فروش می‌دهد تا از آن برای آموزش مدل‌های خود استفاده کنند. کاربران علاوه‌بر بهره‌مندی از رشد هوش مصنوعی، درآمد غیرمستقیمی از فروش منابع خود کسب می‌کنند. این پلتفرم همچنین قصد دارد به یک لایه تامین داده برای هوش مصنوعی غیرمتمرکز تبدیل شود. شبکه گرس در حال حاضر در وضعیت بتا قرار دارد و علاقه‌مندان می‌توانند با نصب و اجرای افزونه کروم گرس، امتیاز کسب کنند و شرکت در ایردراپ Grass را تجربه کنند.

آی‌او دات نت (IO.Net)

io.net یک پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو می باشد که در حال ایجاد یک شبکه محاسباتی غیرمتمرکز درجه سازمانی است که به مهندسان یادگیری ماشین این امکان را می‌دهد که با کرایه کردن منابعی از شبکه‌های ابری توزیع شده، به منابع محاسباتی دسترسی پیدا کنند. ما به این باوریم که محاسبات در عصر دیجیتال، به چیزی شبیه به “روغن” برای صنعت تکنولوژی می‌ترقی کرده‌اند که این امکان را فراهم می‌کند که IO را به عنوان واحد پول محاسباتی استفاده کنیم و اکوسیستمی از محصولات و خدمات را تقویت کنیم که دسترسی آسان به منابع محاسباتی را فراهم می‌کند.

مدل‌های یادگیری ماشین معاصر به طور گسترده از محاسبات موازی و توزیع شده استفاده می‌کنند. اما دسترسی به منابع محاسباتی توزیع شده چندین چالش را به همراه دارد. io.net این مشکلات را با جمع‌آوری پردازنده‌های گرافیکی از منابع کم استفاده مانند مراکز داده مستقل و سایر شبکه‌های سخت‌افزاری حل می‌کند، و این امکان را فراهم می‌کند که به مهندسان امکان دسترسی به توانایی های محاسباتی عظیم را در یک سیستم قابل دسترسی و سفارشی‌سازی و اجرا کنند.

جنسین پروتکل (Gensyn Protocol)

پروتکل جنسین (Gensyn Protocol)، پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو، یک پروتکل لایه ۱ بدون نیاز به اعتماد است که برای محاسبات یادگیری ماشینی غیرمتمرکز طراحی شده است. این پروتکل به منابع محاسباتی جهان دسترسی دارد و آن‌ها را در یک ابر خوشه جمع می‌کند، این بدان معناست که هر کسی، در هر زمانی، می‌تواند از این منابع استفاده کند. کاربران که سخت‌افزارهای محاسباتی ارائه می‌دهند و تسک‌های یادگیری ماشین را انجام می‌دهند، پاداش دریافت می‌کنند. جنسین پروتکل، با حمایت از حامیان قدرتمند، می‌تواند به عنوان زیرساختی برای پروژه‌های ارز دیجیتال در حوزه هوش مصنوعی شکل‌گیری کند و امکان اجرای پروژه‌های بزرگ و مبتنی بر این فناوری را فراهم آورد.

شبکه آلورا (Allora)

آلورا (Allora) یک شبکه هوش مصنوعی غیرمتمرکز با قابلیت خودارتقایی است که توسط شرکت آپشات (Upshot)، یکی از پیشگامان توسعه زیرساخت‌های هوش مصنوعی در صنعت کریپتو، ایجاد شده است. این شبکه برای سازندگان مدل‌های هوش مصنوعی مشوق‌هایی فراهم می‌کند تا از آن‌ها یاد بگیرند و در کنار ارزیابی سایر مدل‌ها، خود را تقویت کنند. بنابراین، برنامه‌های مختلف می‌توانند از طریق این شبکه از مدل‌های یادگیری ماشینی با قابلیت خودارتقایی استفاده کنند، که باعث می‌شود استفاده از هوش مصنوعی در آن‌ها هوشمندتر و ایمن‌تر شود.

آلورا یک پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو است که از ترکیبی از مکانیسم‌های جمع‌سپاری (پیش‌بینی همتا)، یادگیری فدرال و یادگیری ماشینی مبتنی بر دانش صفر استفاده می‌کند، که این ترکیب فضای جدیدی را برای تلفیق کریپتو و هوش مصنوعی در اختیار برنامه‌ها قرار می‌دهد. تیم آپشات تمرکز خود را بر روی کاربردهای مالی هوش مصنوعی مانند ایجاد فیدهای قیمتی، صندوق‌های دیفای مبتنی بر AI و مدلسازی ریسک با استفاده از هوش مصنوعی دارد، که این مسیر ممکن است زودتر از موعد انتظار به تناسب محصول با بازار دست پیدا کند.

همچنین، با پیوستن به دیسکورد شبکه آلورا، می‌توانید به عنوان یکی از اعضاء اولیه این کامیونیتی شرکت کنید و از این شبکه و امکانات آن بهره‌مند شوید.

بوتو (Botto)

بوتو (Botto) یک پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو بوده که بسیار منحصر به فرد است و شکاف میان هوش مصنوعی مولد، توکن‌های بی‌همتا (NFT) و حاکمیت غیرمتمرکز (DAO) را برطرف می‌کند. در این پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو، آثار هنری به صورت کاملاً خودکار توسط هوش مصنوعی ایجاد می‌شوند، و تنها دخالت انسان در مرحله‌ی رای‌گیری برای انتخاب آثار برتر هفتگی است تا به عنوان NFT در بلاکچین منتشر شوند. برای قرارگرفتن در واچ لیست سال ۲۰۲۴، بوتو از ترکیب هوش مصنوعی، هنر، توکن‌های بی‌همتا و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) بهره می‌برد.

( برای کسب اطلاعات در خصوص DeFi، به مقاله امور مالی غیر متمرکز مراجعه فرمایید )

این پروژه تاکنون به درآمدی حدود ۴.۵ میلیارد دلار رسیده است، که نشان‌دهنده‌ی موفقیت و رشد چشمگیر آن است. آثار هنری بوتو به مارکت‌پلیس‌هایی مانند کریستی (Christie) عرضه می‌شوند و درآمد حاصل از فروش آن‌ها به سپرده‌گذاران شبکه بوتو توزیع می‌شود. این پلتفرم به دلیل ترکیب منحصر به فرد اجزای هوش مصنوعی، هنر و تکنولوژی بلاکچین، یک فرصت بسیار جذاب برای سرمایه‌گذاری و شرکت در بازار NFT و DeFi ایجاد کرده است.

ایتر (Aethir)

ایتر (Aethir) یک پروژه جهشی در حوزه ابری و هوش مصنوعی است که در حال ساخت یک زیرساخت غیرمتمرکز و قابل توسعه برای بازی‌ها و هوش مصنوعی است. این پروتکل، با تمرکز بر مالکیت، توزیع و استفاده بهینه از قدرت پردازشی گرافیکی در سطوح مختلف سازمانی، رویکردی نوآورانه را برای زیرساخت رایانش ابری معرفی می‌کند. ایتر علاوه بر این که یک مارکت‌پلیس است، عاملی تجمیع‌کننده نیز می‌باشد که ارتباط بین تامین‌کنندگان پردازنده‌های گرافیکی (GPU) و اپراتورهای نود (Node Operators) را با کاربران و سازمان‌های فعال در زمینه‌های مختلفی از جمله هوش مصنوعی، محاسبات مجازی، بازی‌های ابری و استخراج ارزهای دیجیتال تسهیل می‌دهد.

ایتر ادعا می‌کند که در دسترس بودن منابع پردازشی آن بیش از ۲۰ برابر قدرت پروتکل‌های رقیب مانند پروتکل رندر پردازنده گرافیکی است. این ادعا، ایتر را به یکی از رقبای جدی در حوزه پردازش ابری GPU تبدیل کرده و او را وارد مسابقه بزرگی با دیگر پروژه‌های دیپ لرنینگ و هوش مصنوعی می‌کند. این پروژه، احتمالاً در واچ لیست برترین پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو قرار خواهد گرفت و می‌تواند نقش مهمی در تکامل و پیشرفت این حوزه اساسی را ایفا کند.

ریچوال (Ritual)

ریچوال (Ritual) به عنوان پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو، یک پلتفرم لایه‌ای اجرایی است که به طور مستقل برای پیاده‌سازی هوش مصنوعی طراحی شده است. با استفاده از این پلتفرم، توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی و با حداقل کدنویسی، هوش مصنوعی را با برنامه‌ها و پروتکل‌های خود در هر زنجیره‌ی بلاک‌چینی که ترجیح می‌دهند، یکپارچه کنند.

هدف اصلی این پلتفرم به عنوان یک پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو، رفع مشکلاتی است که در زیرساخت‌های هوش مصنوعی مانند APIهای متمرکز، حفظ حریم خصوصی، یکپارچگی محاسباتی و مقاومت در برابر سانسور وجود دارد. ریچوال امکان ساخت بلاک‌چین‌های دیفای کاملا شفاف و قابل ارتقاء را فراهم می‌کند و محتوای تولید شده توسط کاربران را برای توسعه‌دهندگان قابل دسترسی می‌سازد. با توجه به حمایت قدرتمند از پشتیبانان، این پلتفرم می‌تواند یکی از گزینه‌های واچ‌لیست پروژه‌های هوش مصنوعی در دنیای کریپتو باشد.

مورفئوس (Morpheus)

مورفئوس (Morpheus) یک شبکه متن باز، همتا به همتا، غیرمتمرکز و بدون نیاز به مجوز برای تولید هوش مصنوعی است. این شبکه بر آن است که با حل مشکلاتی مانند استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ در تولید متن، جلوی تحکیم قدرت و کنترل از سوی شرکت‌های AI متمرکز را بگیرد، هوش مصنوعی را به دسترسی آسان و برابر برای همه برساند و به جامعه کمک کند تا از فواید این فناوری برخوردار شود.

این شبکه از مزایایی چون عدم وابستگی به مجوزها و کنترل‌های مرکزی، ایجاد فرصت‌های جدید برای تولید محتوا و اشتراک دانش، و ایجاد یک بستر عادلانه برای اشتراک درآمد برای تولیدکنندگان محتوا بهره می‌برد.

یکی از نکات جالب درباره این پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو، حمایت اریک وورهیس (Erik Voorhees)، بنیانگذار شیپ‌شیفت (ShapeShift) است. این نشان می‌دهد که افراد و شرکت‌هایی با تجربه در زمینه فناوری و اکوسیستم‌های متمرکز، به اهمیت و پتانسیل مورفئوس اعتقاد دارند و آماده‌اند آن را حمایت کنند.

اتونولاس (Autonolas)

اتونولاس (Autonolas) یک بستر بازاریابی عمومی غیرمتمرکز برای توسعه و استفاده از تکنولوژی‌های هوش مصنوعی است. این پلتفرم به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا از عناصر مختلف هوش مصنوعی بهره‌برداری کنند و از خدمات متنوعی مانند اوراکل‌ها در زمینه‌ی کریپتو نیز بهره‌مند شوند. با توجه به این توانایی پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های هوش مصنوعی را با استفاده از تکنولوژی‌های مبتنی بر بلاکچین مانند پالیگان، اتریوم، نوسیس‌چین و سولانا ایجاد کنند و به آنها دسترسی داشته باشند. با استفاده از توکن بومی OLAS، اتونولاس یکی از برجسته ترین پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو است که جلب توجه کاربران را به خود جلب کرده است.

کلونی (Colony)

بازی Colony یک پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو می باشد و اثری مبتنی بر هوش مصنوعی بی‌پایان دارد که توسط استودیو پارالل (Parallel) ساخته شده است. این بازی دارای یک دنیای شبیه‌سازی شده است که تمامی آیتم‌ها و اجزای آن به صورت هوش مصنوعی طراحی شده‌اند. برای شرکت در این بازی، علاوه بر داشتن یک آواتار، نیاز به توکن پرایم (PRIME) نیز دارید که توسط بنیاد Echelon Prime راه‌اندازی شده است.

بنیاد Echelon Prime به رشد و توسعه نسل جدیدی از بازی‌ها متمرکز است و ابزارهایی برای تشویق نوآوری در مدل‌ها و اقتصادهای جدید بازی ارائه می‌دهد. پارالل اولین استودیو است که توکن پرایم را به عنوان ارز داخلی بازی خود انتخاب کرده است. ثبت نام در این سایت به شما این امکان را می‌دهد که به محض راه‌اندازی بازی Colony، آن را تجربه کنید و به دنیایی هیجان‌انگیز از هوش مصنوعی و ارز دیجیتال وارد شوید.

مای شل (MyShell)

مای‌شل (MyShell)، یک اپلیکیشن مبتنی بر هوش مصنوعی است که علاوه بر اینکه به کاربران امکان خرید و دسترسی به برنامه‌های هوش مصنوعی را می‌دهد، قابلیت ایجاد برنامه‌ها و ربات‌های هوش مصنوعی را نیز فراهم می‌کند. این امکان به کاربران این اپلیکیشن اجازه می‌دهد تا برنامه‌های خود را ایجاد کرده و حتی با فروش آنها، به عنوان یک کارآفرین در زمینه هوش مصنوعی، درآمد کسب کنند.

از آنجا که این پلتفرم هنوز توکن مخصوص خود را منتشر نکرده است، کاربران می‌توانند با عضویت در برنامه مای‌شل و تعامل با ربات‌ها، امتیازاتی را کسب کنند. این امتیازات می‌تواند در صورت برگزاری رویدادهایی مانند ایردراپ، به آن‌ها این امکان را بدهد که در فهرست شرکت‌کنندگان موفق قرار گیرند و از مزایای این رویدادها بهره‌مند شوند.

اوریجین تریل (OriginTrail)

OriginTrail یک پروژه هوش مصنوعی در دنیای کریپتو است که از نمودار دانش غیرمتمرکز (DKG) برای مدیریت داده‌های مرتبط با دارایی‌های واقعی در فضای دیجیتال استفاده می‌کند. این پلتفرم به دنبال بهبود قابلیت کشف دانش مهم و مشترک در سطح جهان است. OriginTrail ابتدا برای وارد کردن تکنولوژی بلاک‌چین به لجستیک زنجیره تأمین طراحی شد، اما بعدها به عنوان راهی برای دیجیتالی کردن هر دارایی واقعی برای اعتبارسنجی، انتقال مالکیت و سایر استفاده‌ها در نظر گرفته شد. این پلتفرم از توکن Trace (TRAC) به عنوان ابزار استفاده می‌کند که برای پرداخت هزینه‌های انتشار داده‌های دارایی‌های دانش و تنظیم وثیقه در گره‌های شبکه DKG مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نیلیون (Nillion)

نیلیون (Nillion) یک شبکه محاسباتی است که به صورت اختصاصی برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی طراحی شده است. این شبکه امکان آموزش مدل‌های هوش مصنوعی را به صورت ایمن و محرمانه فراهم می‌کند، به طوری که از داده‌ها و اطلاعات حساس کاربران حفاظت می‌کند. یکی از کاربردهای اصلی این شبکه، شخصی‌سازی هوش مصنوعی است که با ایجاد فرصت‌های جدید و عظیمی در این حوزه، به ارائه‌ی خدمات بهتر و تجربه‌ی کاربری بهتر در زمینه هوش مصنوعی کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و پیوستن به جامعه Nillion، می‌توانید به سرور دیسکورد مربوط به این شبکه ملحق شوید.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید
4.3/5 - (22 امتیاز)

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *