آموزش ارز دیجیتال و فارکس

مفهوم Peg و De Peg به زبان ساده

what-is-peg

مفهوم Peg و De Peg به زبان ساده

پگ ( peg )  به معنای وابستگی قیمت می باشد. در واقع بدین معناست که قیمت یک رمز ارز به منظور مطابقت با قیمت یک دارایی دیگر، به ثبات برسد. مثلا استیبل کوینی مانند تتر ( USDT ) به قیمت دلار پگ می باشد. نرخ تبادل دو ارز در این روش ثابت باقی می ماند. پگ زمانی به کار می رود که نرخ مبادله یک ارز دیجیتال به قیمت یک ارز یا یک سبد دارایی دیگر اتصال یابد. مثلا دلار هنگ کنگ ( HKD ) با دلار آمریکا

  ( USD) در نسبت 7/8:1 پگ می باشد. این مسئله به این معناست که نرخ مبادله میان دو ارز همیشه ثابت است و مقامات پولی، سیاست هایی را برای مطمئن شدن از وجود این نسبت در نظر دارند.

به غیر از اینکه می توان دریافت که چه ارزی به کدام دارایی یا ارز دیگر پگ شده، از این مکانیسم به منظور تبادل امن دو ارز نیز بهره می گیرند. مورد دیگری که درباره پگ باید در نظر گرفت، این است که رمز ارز از قیمت دارایی که به آن پگ شده، پیروی می کند.در ادامه می خواهیم از مفهوم پگ و کارایی آن در بازار ارز های دیجیتال، آگاه شویم.

Peg

معنای  Peg:

Peg

در ارز های دیجیتال، پگ به منظور تثبیت قیمت یک دارایی به یک دارایی دیگر، اکثرا به صورت 1:1 خواهد بود. این عمل به صورتی انجام می شود که دارایی که از تحرکات قیمت متصل شده از تحرکات قیمت دارایی خارجی تقلید خواهد کرد. مثلا، USDC و USDT هر دو به دلار آمریکا بستگی دارند. یعنی یک واحد از هر یک از این استیبل کوین ها، همیشه با 1 دلار برابر است.

مثال دیگری که می توان گفت این است که ارز دیجیتال PAX Gold قیمتی برابر با قیمت یک اونس از طلای لندن 400 اونسی ( شمش طلا ) را دارد.

پیش از هر چیزی باید علل نوسان شدید قیمت رمز ارز ها در بازار ارز های دیجیتال را بررسی کنیم:

 • ریسک
 • عرضه و تقاضا
 • احساسات سرمایه گذاران
 • رسانه ها
 • قوانین و مقررات دولتی

در واقع موارد بالا باعث شدت گرفتن نوسان قیمت ارز های دیجیتال، خواهند شد. در مدت چند روز ارز دیجیتالی که متعلق به شماست، ممکن است که سقوط و صعود را تجربه کند. اگر یک ارز دیجیتال به یک دارایی ثابت دیگر، متصل شود، این مسئله به طور کال حل می شود. این امر موجب می شود که معاملات به ثبات بالاتری دست یابند.

رمز ارز هایی که پگ شده اند، به گونه ای استیبل کوین به شمار می آیند. استیبل کوین ها رمز ارز هایی می باشند که نقاط قوت ارز های دیجیتال و ارز های فیات را با هم شامل می شوند. در حقیقت، همه استیبل کوین ها، پگ شده در نظر گرفته می شوند ولی همه چگ ها صد در صد، استیبل کوین نمی باشند. آن چه که Peg  را تا این اندازه مهم نشان می دهد، تناسب آن برای پس انداز کردن و مراقبت از دارایی های دیگر است.

در حالت ساده تر می توان گفت که پگ به معنی ثبات قیمت یک ارز دیجیتال در مقایسه با یک دارایی یا ارز فیات می باشد. باید توجه داشت که پگ، دو نوع متفاوت دارد که در ادامه آن را بررسی می کنیم.

ارزش ارز های دیجیتال پگ شده چگونه کنترل خواهد شد؟

با در نظر گرفتن اهداف و شرایطی که برای ارز های دیجیتالی پگ شده وجود دارد، به یکی از شکل های زیر به ثبات خواهند رسید.

 • حفظ دارایی اصلی: استیبل کوین هایی که برای تثبیت قیمت، از این روش بهره می گیرند، به استیبل کوین های متمرکز شهرت دارند. زیرا پشتوانه آن ها در یک خزانه مرکزی قرار دارد. مثلا، شرکت سرکل (circle) که استیبل کوین  USDC ایجاد می کند، در ازای هر توکنی که به کاربران عرضه می کند، یک دلار آمریکا در خزانه خود نگه می دارد. استیبل کوینی که به کمک یک ارز، پشتیبانی شده است،

 ” استیبل کوین با پشتوانه فیات” نام دارد.  

 • استفاده از الگوریتم ها: بعضی از استیبل کوین ها به کمک یک دارایی حقیقی، پشتیبانی نخواهند شد. زیرا قرارداد های هوشمند و الگوریتم ها، قیمت آن ها را به موازات قیمت دارایی که به آن Peg شده، به ثبات می رساند. قیمت آن ها به کمک کد های قرار داد هوشمند ( Smart contracts ) کنترل شده و با مدیریت الگوریتمی عرضه تقاضا، پیوند قیمتی را نگه می دارند.

 UST نمونه ای روشن از همین مدل استیبل کوین می باشد که با وجود اینکه محبوبیت زیادی داشت، دچار سقوط شد.

(در مقاله مقایسه فارکس و ارزدیجیتال میتوانید در مورد این که کدام یک از این دو بازار سودآور تر هستند و برای معاملات مناسب تر هستند بخوانید)

تفاوت هارد پگ (Hard Peg) و سافت پگ (Soft Peg):

Hard Peg

هر دو روش پگ یعنی هارد پگ و سافت پگ، برای مدیریت قیمت دارایی ها به کار گرفته می شوند. در حقیقت، از هر دو روش، برای ایجاد استیبل کوین ها و حفظ قیمت، بهره می گیرند.

سافت پگ در واقع یک روش برای این است که بتوان نرخ مبادله را حفظ کرد و برای ثبات قیمت یک ارز دیجیتال در مقابل یک ارز فیات ( ذخیره طلا ) به کار می رود. این روش باعث می شود که میزانی از نوسان قیمت ارز دیجیتال متصل و ارز فیات به وجود بیاید.

سافت پگ روشی است که بتوان به کمک آن قیمت یک ارز را در مقابل ارز یا دارایی دیگر به ثبات رساند. با این وجود، دلیل اینکه اسم سافت ( نرم ) را با خود به همراه دارد این است که در این روش قیمت ارز دیجیتال و دارایی که به آن پگ شده، نوسانات خیلی کمی خواهد داشت. اما این نوسانات کوچک، مسئله خاصی برای ثبات شبکه و استیبل کوین ( رمز ارز پایدار ) به وجود نمی آورد.

Hard Peg  ( هارد پگ ) به هیچ نوسانی میان قیمت رمز ارز و دارایی که به آن پگ شده، مجوز نمی دهد و ارزش ارز رمزنگاری شده، همواره با ارز فیات برابر می ماند. در صنعت ارز های دیجیتال، امکان این که یک پگ سخت یا نرم را بتوان کاملا عملی کرد، وجود ندارد. چون استیبل کوین ها در بازار های آزاد جهانی معامله خواهند شد و در آن بعضی از تاخیر های قیمتی، وجود دارد.

 در حقیقت، هیچ اختلاف قیمتی در این سیستم مورد قبول واقع نمی شود. اما ممکن است که در این روش هم به خاطر تاخیر در استعلام قیمت به میزان بسیار کم، مواجه بشوید.

تتر نمونه بارزی از این ارز های دیجیتال می باشد و هر دو اتصال سخت و نرم در آن استفاده می شود.

این رمز ارز یک محدوده دشوار دارد که اجازه بیشتر یا کمتر شدن 1 دلار را به آن نخواهد داد. همچنین، 2 درصد محدوده نرم را داراست که به تتر مجوز بالا و پایین شدن تا این مقدار، نسبت به ارزش 1 دلار را می دهد.

اگر یک استیبل کوین، سطح پگ نرم را بشکند ( پایین تر از 98 درصد قیمت، معامله شود ) دارندگان باید در حالت آماده باش قرار بگیرند. این امکان وجود دارد که یک دی پگ ( depegging )  به وجود آید.

دیپگ ( De Peg ) پس از ( Peg ):

De Peg

دیپگ به این معناست که  قیمت یک استیبل کوین نسبت به پشتوانه، نوسان داشته باشد. مثلا، اگر پشتوانه یک استیبل کوین، دلار آمریکا در نظر گرفته شود و قیمت آن نسبت به دلار آمریکا کم شود، می توان گفت که این رمز ارز دیپگ شده می باشد. برخلاف نظر اکثر افراد فعال در زمینه ارز های دیجیتال، دیپگ اتفاق غیر عادی نمی باشد و بسیار زیاد رخ می دهد.

به عبارت دیگر دی پگ یک پدیده انحراف قیمت یک استیبل کوین از ارز فیات را نشان می دهد. اگر یک استیبل کوین ثابت شده با دلار آمریکا با قیمتی پایین تر از 1 دلار خرید و فروش شود، در واقع به این معناست که سکه دی پگ شده است. رویداد های دی پگ هم در حوزه فیات و هم در زمینه رمز ارز رخ می دهد. از بین رفتن تناسب قیمتی دلار تایلند ( بات ) در سال 1997 یک مثال کلاسیک از چگونه بودن رخداد این عمل است.

زمانی که یک دی پگ رخ می دهد، کارایی ارز و توانایی آن در نگهداری قیمت ثابت، تحت الشعاع قرار می گیرد. درمورد استیبل کوین های الگوریتمی به دلیل اینکه عرضه و تقاضا و نرخ تبادل توکن ها، به کمک کد کامپیوتری تحت کنترل و مدیریت است. اتفاقی که می افتد برای  UST و ارز دیجیتال لونا رخ داده بود.

دیپگ ( De peg ) پس از ( Peg ) به معنا این است که ارز دیجیتال ما برای حفظ تناسب قیمت با پشتوانه خود، ضعف داشته است. دیپگ برای استیبل کوین ها نشان دهنده مرگ و فاجعه عظیمی می باشد. آخرین تجربه ترسناک کاربران فعال در جهان رمز ارز ها، شبکه ترا است. این شبکه در مدت زمان کمی دیپگ شد و دارایی زیادی از کاربران از بین رفت.

دلایل دیپگ:

دیپگ

دلایل متنوعی برای دیپگ وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.

 • عدم تناسب میان ذخایر دارایی پشتوانه و ارز دیجیتال: همانطور که قبلا صحبت کردیم استیبل کوین ها به نسبت 1:1 با دارایی پشتوانه خود ضرب خواهند شد. در حقیقت، اگر این تناسب از بین برود، ارز دیجیتال دیپگ خواهد شد و با سقوط مواجه می شود. در بین استیبل کوین ها، شفافیت این نسبت، دارای اهمیت است. مثلا، تتر به عنوان یکی از پر طرفدار ترین استیبل کوین ها، دارای شفافیت بالایی در حوزه این نسبت نمی باشد. به همین علت برای سرمایه گذاری حرفه ای باید با دقت، آن را به کار گرفت.

یک استیبل کوین که پشتوانه فیات ( طلا ) دارد، وقتی که نهاد صادر کننده، برای توکن ها  به نسبت 1:1 با دارایی زیر بنایی پشتیبانی نکند، در پایان پیوند قیمتی از بین می رود. برای اینکه این امر تحقق یابد، بازار ها باید از غیر مطابق بودن ( توکن های صادر شده با ذخایر ) مطلع باشند. غول های استیبل کوین مثل تتر به طور کلی این موارد را به صورت واضح برای دیگر افراد بیان نمی کنند. زیرا منفعت آن ها در این کار نیست.

 • سرعت بالای بازار نسبت به الگوریتم ها: قرار داد های هوشمند و الگوریتم ها توانایی این را دارند که در یک بازه معین، عرضه و تقاضا را به کنترل خود درآورند و قیمت رمز ارز با دارایی پشتوانه خود را به یک نسبت تعیین شده، حفظ کنند. زمانی که بازار در مقایسه با الگوریتم سقوط یا صعود، سریع تری داشته باشد، الگوریتم دچار عقب ماندگی خواهد شد و تناسب ارز دیجیتال با دارایی پشتوانه اش، از بین می رود و در پایان، آن ارز را به چرخه مرگ اضافه می کند. این رخداد دقیقا همان تجربه ای است که Terra UST داشته است.

چگونه از اتفاق های دیپگ جلوگیری کنیم؟

دو راه کاربردی برای ثبات قیمت استیبل کوین در دسترس است.

 1. مقررات: با اینکه رمز ارز ها، معمولا به صورت ارز های غیر دولتی و قانون گریز به شمار می آیند، ولی اگر مطمئن باشیم که این دارایی ها به کمک ذخایر کافی پشتیبانی خواهند شد، به قانون و تدابیر خوب و درستی احتیاج داریم. در نبود قوانین، به اصطلاح، پول از هوا ایجاد می شود و ارزش آن از بین می رود.
 2. آربیتراژ: مکانیزم های آربیتراژ قوی، توانایی این را دارند که به استیبل کوین های الگوریتمی یاری برسانند که برای ثبات قیمت خود، یک لایه محافظتی به قرارداد های هوشمند بیفزایند. هر وقت که یک استیبل کوین پایین تر از یک دلار، مورد معامله قرار گیرد، آربیتراژ کننده ها این امکان را دارند که آن را به قیمت ارزان از بازار اول بخرند. پس از آن در بازار دیگری به قیمت 1 دلار به فروش برسانند و سودآوری داشته باشند. این عمل موجب می شود که تقاضا در بازار اول بالا برود و در نهایت قیمت ارز در بازار اول به 1 دلار برسد.

کدام استیبل کوین ها احتمال دی پگ شدن کمتری دارند؟

سافت پگ

در حقیقت، استیبل کوین های زیادی در بازار ارز های دیجیتال موجود است، در بین تمام این ها، استیبل کوین های دارای پشتوانه ارز های فیات، به خصوص دلار آمریکا، جز موارد محبوب بوده اند. این نوع استیبل کوین ها را می توان به 3 دسته، گروه بندی کرد.

 1. متمرکز
 2. غیر متمرکز
 3. الگوریتمی

استیبل کوین های متمرکز به کمک شرکت های معتبر و با تایید رگولاتور ها ایجاد می شوند. استیبل کوین های غیر متمرکز با پشتوانه وثیقه ارز دیجیتال و استیبل کوین های الگوریتمی بدون پشتیبانی و بر مبنای الگوریتم های ریاضی به وجود می آیند.

همانطور که مستحضرید، پشتیبانی از استیبل کوین های متمرکز به کمک افراد حقوقی مورد بررسی قرار می گیرد و فعالیت های آن ها بر مبنای قوانین صورت می گیرد. امکان اینکه بتوان این دسته از ارز های دیجیتال را جداسازی کرد، پایین است. ولی دو مسئله مهم در این رابطه موجود است. اولین مشکل مربوط به ریسک های موسسات مالی مثل بانک ها است که ورشکستگی آن ها، حذف استیبل کوین را پی دارد. مانند استیبل کوین USD برای اینکه از این امر جلوگیری کنیم، نیار به مدیریت ریسک ذخیره داریم. مشکل لعدی این است که موسسات متمرکز در این شرکت ها دخالت می کنند و استفاده از این استیبل کوین ریسک بالایی دارد.

استیبل کوین های غیر متمرکزی که وثیقه بالایی را می طلبند و در قیاس با استیبل کوین های تاسیس شده می باشند و به کمک ارز های معتبر بازار دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم پشتیبانی دارند، احتمال اینکه وثیقه مورد نظر با کم شدن قیمت نقدینگی نقد بشود، بسیار پایین است. علت اینکه استیبل کوین های همواره ارزش خود را نگه می دارند این است که استفاده از سایر استیبل کوین های متمرکز برای پشتیبانی از استیبل کوین های غیر متمرکز برای پشتیبانی از استیبل کوین های غیر متمرکز مانند پروژه میکردائو با USDC خطرات استیبل کوین های متمرکز را به استیبل کوین های غیر متمرکز می افزایند.

در آخر استیبل کوین های الگوریتمی ریسک بالا تری دارند. زیرا پشتیبانی فیزیکی برای آن ها موجود نیست و در طی رخداد های ناگهانی در بازار، این استیبل کوین ها ممکن است مثل UST دیگر به میزان 1 دلار دست پیدا نکند.

لیست  ارز های پگ شده:

لیست رمز ارز هایی که قیمت آن ها وابسته می باشد:

USDT برابر با 1 دلار آمریکا – متمرکز

USDC برابر با 1 دلار آمریکا – متمرکز

PAXG برابر با قیمت یک اونس طلا- متمرکز

DAI برابر با 1 دلار آمریکا-غیر متمرکز

جمع بندی:

همانطور که اشاره شد استیبل کوین ها، برای تسهیل معاملات و پرداخت ها در دنیای رمز ارز ها، ابزار تاثیر گذاری به حساب می آیند. زیرا نوسان در شبکه این رمز ها به کمترین میران ممکن خواهد رسید. مبادلات ارزان و امنیت مالی از ویژگی هایی است که باعث شده کشوری مانند سنگاپور به دنبال این سیستم مالی باشد و اکنون باید مشاهده کرد که پگ تا چه میزان می تواند در دنیا برای رمز ارز ها کمک رسان باشد.

امروزه، قانون گذاری صنعت کریپتو به صورت پراکنده، انجام شده است و مراحل آزمایشی خود را طی می کند. این موضوع احتمال دی پگ شدن ارز های دیجیتال را زیاد خواهد کرد. سرمایه گذاران در مقابل این احتمالات باید مطمئن باشند که سبد استیبل کوین های خود را با تنوع زیاد حفظ کنند. DAI،  BUSD، USDT یک سری از استیبل کوین هایی هستند که شهرت زیادی دارند.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *