آموزش ارز دیجیتال و فارکس

بازار بورس نزدک (NASDAQ)

بورس نزدک

بازار بورس نزدک (NASDAQ)

بزرگ ترین بازار الکترونیک جهان در آمریکا، فرابورس نزدک آمریکا یا (NASDAQ) می باشد. پایگاه اصلی بورس نزدک، در میدان تایمز شهر نیویورک قرار دارد. عبارت NASDAQ مخفف شده از (National association of Securities Dealers) است.

که به معنای ( سامانه اعلام قیمت خودکار انجمن ملی معامله گران اوراق بهادار ) می باشد. این بازار در 8 فوریه سال 1971 به کمک انجمن ملی معامله گران اوراق بهادار (National Association of Securities Dealers) یا همان (NASD) پایه گذاری شد و این بازار اولین بازار سهام الکترونیکی جهان شناخته می شود.

در آغاز تاسیس، فقط یک کامپیوتر برای داده های اطلاعاتی وجود داشت و بین خریداران و فروشندگان، ارتباط خاصی وجود نداشت. این بازار باعث این شد که میزانی از سپرده ها کم شود. نزدک از نظر امنیتی مثل سیستم کنترل برق ایالات متحده آمریکا یا سیستم کنترل پرواز، حساسیت بالایی دارد.

ولی نمی توان گفت که این سیستم غیر قابل نفوذ است. مدتی پیش بود که نزدک هک شد. با این حال، سیستم اینترنتی مبادلات ارزی نزدک، از امن ترین سیستم های امنیتی به حساب می آید. نزدک بیش از 3200 کمپانی دارد که شامل شرکت های ارتباطی، مخابراتی، حمل و نقل، خدمات مالی و … می باشد.

بازار NASDAQ بر خلاف بازار وال استریت و بورس نیویورک، به صورت الکترونیکی عمل می کند. تا سال 1987، بیشتر معاملات به کمک تلفن اجرایی می شد. ولی بخاطر اتفاقی که سال 1987 ( دوشنبه سیاه) رخ داد، بازاریاب ها پاسخی به تلفن نمی دادند و در نتیجه، سیستم اجرای دستورات کوچک که شیوه ای الکترونیکی برای ورود به معاملات معامله گران بود، پایه گذاری شد.

(در مقاله بورس نیویورک میتوانید بیشتر درباره بازار مالی آمریکا اطلاعات بیشتری کسب کنید)

بورس نزدک

نزدک، عظیم ترین بازار بورس معاملات آمریکا می باشد. ارزش بازار بورس نزدک مدتی پیش 10 تریلیون دلار بوده است و حجم معاملات آن به 982 میلیارد دلار خواهد رسید. در نهایت همانطور که اشاره کردیم، بازار بورس نزدک متفاوت با نیویورک می باشد.

تاریخچه بورس نزدک:

 • تاسیس در سال 1971
 • اولین بازار سهام الکترونیکی در جهان که قابلیت این را دارد که از بیت کوین، حمایت کند.
 • این بازار به کمک بالا رفتن فعالیت، شرایط را برای معاملات فرابورسی فراهم می کند.
 • در اولین روز فعالیت نزدک در 8 فوریه سال 1971، سهام بورسی به تعداد 2500 تا، مورد معامله قرار گرفت.
 • در سال 1990، رقیب جدی برای بورس نیویورک به حساب می آمد.
 • در سال 1994 از لحاظ سهم معاملات سالانه از بورس نیویورک، در رده بالاتری قرار گرفت.

دوشنبه سیاه:

در روز دوشنبه 19 اکتبر 1987، اتفاقی رخ داد که دوشنبه سیاه نام گرفت. وقتی که شاخص DJIA سقوط نمایشی خود را با سقوط کلی بورس های جهانی آغاز کرد. در آخر ماه اکتبر، بازار سهام هنگ کنگ 45.8 درصد، استرالیا 41.8 درصد، انگلستان 26.4 درصد، آمریکا 22.6 درصد و کانادا 22.5 درصد، سقوط کردند.

دوشنبه و سه شنبه سیاه برای 28 و 29 اکتبر 1929 نیز به کار گرفته می شود. بعد از پنج شنبه سیاه در 24 اکتبر 1929، سقوط دوشنبه سیاه، دومین سقوط در تاریخ بازار سهام می باشد. اولین سقوط در روز شنبه 12 دسامبر 1914 رخ داد، زمانی که شاخص DIJA سقوطی 24.39 درصدی را به خود دید.

در این رخداد، بازار نیویورک تا جولای به دلیل بدهی خارجی که به دلیل جنگ جهانی اول رخ داده بود، تعطیل شده بود. حادثه سال 1987 تا حدی اسرارآمیز است. تعداد زیادی از افراد صاحب نظر معتقد هستند که خبر و واقعه تاثیر گذاری در دوشنبه سیاه رخ نداده بود که موجب این ریزش عجیب شود.

مهم ترین فرضیاتی که برای علت این اتفاق بیان شده این است، فرایض بازار کارآمد و موازنه اقتصادی بوده است. هنوز با گذشت مدت طولانی از این واقعه، بحث ها و دلایل مختلفی مطرح می شوند که به سرانجامی نرسیده اند.

بورس نزدک در روزانه حدود 6/5 ساعت کاری دارد و از ساعت 9:30 صبح به وقت ایالات متحده ( 17 به  وقت تهران ) تا ساعت 16 به وقت ایالات متحده ( 30 دقیقه بامداد به وقت تهران ) فعالیت دارد.

روزانه زمانی که زنگ وال استریت به صدا در می آید، هزاران سهام دار در این بورس فعالیت خود را شروع می کنند. وال استریت در روز های کاری، بسیار پر رفت و آمد و شلوغ می باشد. ولی بعضی از سهام داران برای اینکه از شلوغی دور بمانند، معاملات قبل از شروع کاری (Pre – Market) و معاملات بعد از پایان ساعت کاری (after – hours)  را بر می گزینند.

در بازار نزدک، ممکن است که قبل از آغاز بازار و بعد از پایان بازار نیز، سهام داران خرید و فروش انجام دهند. ولی زمینه فعالیت این دو بازه زمانی با ساعت های اصلی بازار مقداری تفاوت دارد.

معاملات بعد از بازار (After hours trading):

بورس نزدک

روزانه بعد از اینکه بازار تعطیل می شود، در ساعات 16 تا 20 به وقت آمریکا، معامله گران داد و ستد انجام می دهند. بیشتر گزارش عملکرد ها و گزارش حسابرسی شرکت های بورسی بعد از ساعت های معاملاتی یا حتی پیش از آغاز بازار، منتشر می شوند. این موضوع باعث می شود که ارزش ذاتی سهام، دچار نوسان شود.

تعدادی از سهام داران که نوسان گیر می باشند و از تغییر ارزش ذاتی سهم، بهره می برند، انتخاب آن ها، این ساعت های معاملاتی خواهد بود.

قبل از شروع بازار (Pre – market trading):

همانطور که از اسم این معاملات مشخص است، پیش از شروع بازار این اتفاق رخ می دهد. یعنی قبل از ساعت 9:30 صبح به وقت ایالات متحده.

 یک سری از سهام داران، معاملات در این بازار را از ساعت 4 صبح تا 9:30 صبح انجام می دهند. جذابیت معاملات در ساعاتی که بازار شروع نشده است، با معاملات بعد از پایان بازار یکی خواهد بود. آنها خواهان این هستند که از سرمایه گذارانی که در ساعات اصلی بازار داد و ستد می کنند، بهتر عمل کنند و به کمک اطلاعیه شرکت ها، سود آوری خوبی داشته باشند.

ریسک معاملات در ساعت های بیرون از معاملات اصلی:

همه سرمایه گذاران بورس باید اهل ریسک باشند. فرقی نمی کند که این سهام داران خارج از ساعات معاملاتی داد و ستد کنند یا در طول ساعت های معاملات اصلی، به انجام معامله بپردازند. ولی کمیسیون اوراق بهادار آمریکا (SEC)، هشت ریسک اصلی را برای سهام دارانی که بیرون از ساعات معاملاتی، داد و ستد انجام می دهند را شرح داده است:

 1. هنگامی که شایعات، بازار را پر می کند، سرمایه گذاران در عملکرد خود ناتوان می شوند.
 2. در بیرون از ساعت های معاملاتی، نقدینگی کاهش می یابد.
 3. تقاضا و عرضه به دلیل کمبود افراد در این ساعت های خاص، کم می شود.
 4. قیمت، نوسان پیدا می کند.
 5. ناپایداری در قیمت ها
 6. در ثبت سفارش ها و تقاضا ها، محدودیت وجود دارد.
 7. در ساعت های بیرون از معاملات، رقبای حرفه ای وجود ندارند.
 8. به وجود آمدن مشکل و خطای نرم افزاری و نبود متخصصان حرفه ای.

بورس نزدک، در واقع نوعی بورس الکترونیکی یا بورس مانیتوری است. چون خریداران و فروشندگان به وسیله شبکه های ارتباط از راه دور کامپیوتری با یکدیگر ارتباط دارند و اینگونه معاملات خود را عملی می کنند.

بازار بورس نزدک و سامانه Blockchain:

بورس نزدک

سامانه رای دهی الکترونیکی که به کمک بازار بورس نزدک، به وجود آمده و این توانایی را دارد که از بیت کوین حمایت کند، جایگاه ویژه ای در بالاترین بخش فناوری Blockchain دارد. این سامانه یک فناوری غیر متمرکز و عمومی می باشد. همچنین زمانی که تراکنش های بیت کوین را تایید کرد و انتقال سرمایه از هر نوعی را در بسته رمز نگاری شده به ثبت رساند و به یک زنجیره شفاف و دائمی، اضافه شد، معانی که با سرمایه همراه بوده است را به نمایش می گذارد.

  چرا از فناوری بلاکچین کمک می گیریم؟

این فناوری به ما کمک می کند که به صورت دیجیتالی، شناسایی فراملیتی را انجام دهیم. همچنین، این فناوری برای افرادی که کسب و کار آنلاین دارند، بسیار مفید می باشد. اگر این افراد در معاملات بورسی شرکت کنند، حتما باید در محل حاضر باشند. به کمک این فناوری، کاربر می تواند یک رمز خصوصی برای خود تعریف کند. این رمز شماره منحصر به فردی است که معمولا طولانی می باشد. این رمز خصوصی، زمانی برای سهامداران مورد نیاز است که تصمیم داشته باشند به صورت آنلاین در جلسات رای دهی، نقش داشته باشند.

سطوح بازار بورس نزدک:

بورس نزدک

بازار بورس نزدک، 3 سطح متنوع دارد. هر یک از این سطوح برای سرمایه گذاری گروه های مختلف سرمایه گذار، ایجاد شده است.

 • بازار سرمایه (Capital Market):

این بازار در مقیاس کوچکی برای شرکت های مختلف، ایجاد شده است. شرکت هایی که در مقیاس کوچک هستند، توانایی این را دارند که سهام خود را در این سطح از بازار بورس نزدک، ارائه کنند. ویژگی مهم این سطح از بازار، سختگیری بسیار کم بورس نزدک درباره شرکت ها و سرمایه گذاران این بخش از بازار است. این سطح از بازار سرمایه را کلاه کوچک (Capital Cap) می گویند.

 • بازار جهانی (Global Market):

سطح دومی که در بازار بورس نزدک وجود دارد، بازار جهانی نامیده می شود که به کلاه متوسط

 (Mid CAP)  معروف است. شرکت کنندگان کمتر به این سطح از بازار نزدک، توجه دارند. به طور کلی بازاری که به بازار جهانی نزدک معروف است حدود 1450 سهام دارد و شرایط و استاندارد های خاص خود را دارا می باشد.

 • بازار انتخاب جهانی (Global Selected Market):

یک بازار بزرگ سهام که برگزیدگان بازار جهانی در بورس نزدک می باشند. این بازار از سهام هایی از ایالات متحده آمریکا و همینطور سهام بین المللی تشکیل شده و ترکیبی از چندین سهام جهانی است. در هر ماه اکتبر، اداره مالکیت نزدک، لیست شرکت های مختلف را مورد بررسی قرار داد و تعیین کرد که کدام سهام برای قرار گرفتن در بازار منتخب جهانی، مناسب است. 

نزدک مرکب:

بورس نزدک

نزدک مرکب یا نزدک کامپوزیت ( در سال 1971 تاسیس شد ) نام یک شاخص بازار سهام مهم آمریکا می باشد که بیش از 4000 سال سهام آمریکایی و غیر آمریکایی را شامل می شود و در نزدک مورد معامله قرار می گیرند.

NASDAQ-100:

در سال 1985، شاخص نزدک-100 ایجاد شد. این شاخص یک شاخص بازار سهام می باشد که 100 شرکت بزرگ غیرمالی نزدک را دربر دارد. وزن شاخص هر شرکت بر مبنای مقدار سرمایه آن ها مشخص می شود. شرکت های مالی در این فهرست نیستند و شرکت های خارج از آمریکا در آن حضور دارند.

NASDAQ-100 در سال 1985 به وسیله نزدک کار خود را آغاز کرد و سعی داشت برای پیشرفت خود با بورس اوراق بهادار نیویورک، همراهی کند. این کار با دو شاخص جدا از هم اجرایی شد:

شاخص نزدک 100 از شرکت های صنعتی، تکنولوژی، خرده فروشی، مخابرات، بیوتکنولوژی، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل، رسانه و خدمات، تشکیل شده است. و نزدک-100 فایننشال که از شرکت های بانکی، شرکت های بیمه، شرکت های کارگزاری و شرکت های رهن، تشکیل شده است.

با ایجاد این دو شاخص، نزدک امید داشت که گزینه ها و قرارداد های آتی بر روی آن ها، به وجود بیاید و صندوق های تعاونی، آن ها را به عنوان معیار های خود، بپذیرد. شرکت های خارجی برای اولین بار در سال 1998 در این شاخص مورد قبول قرار گرفتند. ولی پیش از اینکه بتوانند در آن جای گیرند، استاندارد های بیشتری برای برآورده شدن موجود بود. این استاندارد ها در سال 2002 به تعادل رسید، این در حالتی بود که استاندارد های مرتبط با شرکت های داخلی، بالا رفت و این اطمینان وجود داشت که همه شرکت ها با استاندارد های یکسان، روبرو شدند.

محاسبه شاخص NASDAQ – 100:

نزدک – 100 بر مبنای قیمت سهام، سرمایه گذاری در بازار و یک تقسیم کننده، مورد محاسبه قرار می گیرد. مبنای محاسبه شاخص نزدک به کمک قیمت اوراق بهادار گفته شده در شاخص، ایجاد می شود. در قدیم، اگر یک شاخص حدود 30 عنوان داشت، مجموع قیمت اوراق بهادار به سهولت، اضافه یا تقسیم می شد و یک میانگین ساده را به وجود می آورد. امروزه، شاخص ها به عنوان میانگین وزنی بر مبنای سرمایه گذاری در بازار، مورد محاسبه قرار می گیرند. دومی به معنای ارزش کلی ارزش عمومی شرکت می باشد که به صورت زیر انجام خواهد شد:

تعداد کل سهام قابل قبول ضرب در قیمت سهام.

اگر بازار سهام، ارزش بزرگتری داشته باشد، تاثیر قیمت بر روی شاخص بیشتر می شود. در پایان، میانگین وزن نهایی به یک مقسوم علیه تقسیم خواهد شد. این عدد متغیری است که به کمک کمیته ای که شاخص را مدیریت می کند و برای استفاده در حفظ تداوم تاریخی شاخص، معرفی خواهد شد.

چندین ر برای تجارت باشاخص نزدک-100 وجود دارد. اگرچه محبوب ترین آن ها CFD ها که مخفف (Contract For Difference) است می باشد که به کمک پلت فرم های متعدد برای معاملات آنلاین، معرفی می شود.

CFD ها این امکان را فراهم می کنند که سود رو به بالا یا رو به پایینی بدون داشتن مالکیت مستقیم دارایی را به دست آورید. کاری که معامله گر باید به انجام برساند این است که حرکات رو به بالا یا رو به پایین را در بازار، از پیش مشخص کند. ولی تحلیل 100 شرکت فهرست شده در این شاخص بسیار سخت است، بالاخص اگر شما به عنوان یک فرد خصوصی به کار مشغول باشید. پس بهتر است که تجزیه و تحلیل خود را بر مبنای نتایج جهانی بخش فناوری های الکترونیک و فناوری های جدید، اجرایی کنید.

با این حال نتایج بزرگ ترین شرکت های جهان را بررسی می کنیم. این شرکت ها روی ارزش ها و تکامل اقتصاد آمریکا، تاثیر زیادی دارند و به نوبه خود بر جنبش شاخص نزدک-100 تاثیر زیادی دارد. می توان گفت که تکامل تاریخی این دوره ها نسبت به تجزیه و تحلیل بنیادی، یک رویکرد کامل تری را ایجاد می کند. اگر به مطالعه واکنش های این شاخص در مواجهه با رویداد های خاص در گذشته، بپردازید، می توانید به این درک برسید که چگونه به خبر های آینده واکنش بدهید.

در پایان باید گفت که حرکات این شاخص تغییر زیادی دارد و در نتیجه بسیار بزرگ می باشند  در نتیجه برای مقابله با حمایت ها و مقاومت ها از زمانی که یک روند قوی شناخته می شود، جالب است.

جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *