آموزش صرافی BingX

مفهوم Trailing stop در صرافی بینگ ایکس

Trailing stop

مفهوم Trailing stop در صرافی بینگ ایکس

Trailing stop

تریلینگ استاپ در صرافی بینگ ایکس ( Bing X ) یا همان حد ضرر شناور ( متحرک )، ابزاری است برای مدیریت ریسک. این ابزار به معامله گران این امکان را می دهد که حد ضرر خود را به شکل خودکار در زمان تحرکات قیمتی، بیابند. این کار باعث می شود که معامله گران بتوانند از زیان های بیشتر در زمان تحرک قیمت، پیشگیری کنند.

دنیای معاملات مالی و تجارت ارز های دیجیتال به این صورت است که افراد تازه کار به یک سری از مفاهیم در این زمینه احتیاج دارند تا به عنوان معامله گر حرفه ای، فعالیت کنند. یکی از مفاهیم، (تریلینگ استاپ) یا (Trailing Stop) می باشد. این ابزار به شکل وسیعی در صرافی های گوناگون، مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه می خواهیم مفهوم و کاربرد های تریلینگ استاپ Trailing Stop را در صرافی بینگ ایکس بررسی کنیم.

تریلینگ استاپ Trailing Stop در صرافی بینگ ایکس، نوعی سفارش می باشد که به شکل اتوماتیک، از تحرک قیمت پیروی می کند. این کار باعث کاهش ضرر و زیان برای معامله گران خواهد شد.

مثلا اگر یک معامله گر، یک خرید با حد ضرر 10 دلار انجام شود، سفارش 10 دلار پایین تر از قیمت خرید قرار گرفته می شود. اگر قیمت به سمت بالا حرکت داشته باشد، حد ضرر نیر به شکل اتوماتیک به سمت بالا می رود. در نتیجه معامله گر در حین تحرک قیمت، کمتر ضرر خواهد کرد.

تریلینگ استاپ Traiking Stop در صرافی بینگ ایکس به صورت درصدی یا ثابت برنامه ریزی می شود. در زمانی که حالت درصدی وجود دارد، حد ضرر به شکل درصدی از قیمت ورودی نمایان می شود. مثلا، یک معامله گر، Trailing Stop درصدی را 5 درصد قرار می دهد. یعنی حد ضرر همیشه 5 درصد کمتر کمتر از قیمت ورودی می باشد.

در حالتی که ثابت است، حد ضرر به شکل یک مقدار ثابت، قرار می گیرد. مثلا، یک معامله گر، Trailing stop ثابت 10 دلاری را برنامه ریزی کند. یعنی حد ضرر همیشه 10 دلار کمتر از قیمت ورودی می باشد.

تریلینگ استاپ Trailing Stop در صرافی بینگ ایکس Bing X در واقع نوعی ابزار است که می تواند برای مدیریت ریسک مفید باشد. ولی یک سری معایب هم دارد. یکی از این معایب، این است که می تواند معامله گران را از موقعیت دور کند. حتی در حالتی که هنوز در حین سودآوری باشد. همچنین ممکن است که Trailing Stop بسیار پیچیده شود و برای به کار گیری از آن باید از دانش و تجربه خاصی بهره بگیریم.

در هر صورت، اگر از تریلینگ استاپ Trailing stop به درستی کمک بگیریم، می توانیم یک ابزار مفید برای مدیریت ریسک و محافظت از سود داشته باشیم.

(در مقاله Peg به مفهوم این اصطلاح میپردازیم و میتوانید بیشتر درمورد وابستگی ارز ها بخوانید)

نحوه عملکرد تریلینگ استاپ لاس:

Trailing stop

در ابتدا باید در سامانه معاملاتی، سفارش حد ضرر متحرک را به ثبت برسانید. این کار بسیار شبیه به ثبت حد ضرر معمولی می باشد. یعنی اگر فرض کنیم که وارد پوزیشن خرید شده ایم، سفارش حد ضررتان را مقداری کمتر از قیمت خرید به ثبت برسانید.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که این نوع حد ضرر با حالت معمولی چه تفاوتی دارد. تفاوت اساسی در این است که خود حد ضرر به کمک تحرک قیمت، حرکت می کند. مثلا اگر قیمت ارز 3 درصد رشد داشته باشد، حد ضرر نیز 3 درصد بالاتر خواهد رفت.

حد ضرر متحرک فقط در سمتی پیش می رود که معامله در حال حرکت است. پس اگر سهام یک شرکت را خریده باشید و قیمت افت پیدا کند، نباید حد ضرر جابجا شود.

پس حد ضرر هیچ وقت در جهت مخالف معامله تحرک نمی کند. مثلا ارزی که با قیمت 40 دلار خرید شده و حد ضرر آن را مقداری پایین تر یعنی 36 دلار ثبت شده است.

در نتیجه دو احتمال موجود است. فرض کنید قیمت ارز رشد کند و به 44 دلار دست پیدا کند، پس حد ضرر هم روی 40 قرار خواهد گرفت. با رشد بیشتر، میزان تریلینگ استاپ لاس نیز بالاتر خواهد رفت و به 42 می رسد.

این جابجایی حد ضرر تنها تا زمانی انجام می پذیرد که به حد سودی که تعیین شده رسیده باشد و به این صورت از معامله خارج خواهید شد. همچنین اگر قیمت ارز افت داشته باشد و به حد ضرر تعیین شده دست یابید، معامله بسته خواهد شد.

این درمورد شورت Short کردن معاملات نیز صدق می کند. در این شرایط احتمال کاهش قیمت وجود دارد و به همین دلیل تریدر در آغاز حد ضرر را در بالای قیمت معامله قرار گرفته می شود. هر زمان که قیمت افت کند، سفارش حد ضرر هم به همان اندازه کم خواهد شد تا وی ضرر کمتری تحمل کند.

نکته قابل توجه در تعیین تریلینگ استاپ:

تریلینگ استاپ

یکی از متداول ترین اشتباهات در تعیین تریلینگ استاپ لاس یا حد ضرر شناور،  قرار دادن حد ضرر در قیمتی نردیک به قیمت معامله است.این مورد زماینی بیشتر رخ می دهد که قیمت ارز با نوسان زیادی روبرو باشد. پس امکان دارد که یک نوسان جزئی نیز بخاطر فعال شدن حد ضرر رخ می دهد. پس توصیه ما این است که حد ضرر متحرک را در جایی قرار بدهید که این نقطه تنها با تغییر روند فعالیت داشته باشد.

این شرایط را با یک مثال تفهیم می کنیم. مثلا فرض کنید که یک حد ضرر 5 درصدی در نطر دارید که می تواند باعث شود که این حد ضرر خیلی سریع فعال شود. حالا اگر یک بازار در بیشتر مواقع با نوسان های معمولی 10 درصدی پیش برود و تاثیری بر روی روند کلی نداشته باشد، قرار دادن تریلینگ استاپ لاس نیز در زیر 10 درصد، اشتباه قابل توجهی است.

زیرا کارکرد تریلینگ ایتاپ لاس، جلوگیری کردن از کم شدن سود و همینور ضرر بالا است، در زمانی که روند کلی بازار با احتمال بالا در حالا تغییر قابل توجه است.

انواع تریلینگ استاپ Trailing Stop در صرافی بینگ ایکس Bing X :

تریلینگ استاپ

به شکل کلی، تریلینگ استاپ Trailing Stop در صرافی بینگ ایکس، دو نوع اساسی دارد:

 1. Trailing Stop درصدی: این نوع حد ضرر به شکل درصدی از قیمت ورودی تنظیم خواهد شد. مثلا یک معامله گر، ممکن است که یک تریلینگ استاپ Trailing Stop درصدی، روی 5 درصد برنامه ریزی شود. یعنی حد ضرر همیشه5 درصد کمتر از قیمت وارد شده است.
 2. Trailing Stop ثابت: این نوع حد ضرر به شکل ثابت برنامه ریزی می شود. مثلا، یک معامله گر، یک تریلینگ استاپ ثابت 10 دلاری ایجاد می کند، یعنی حد ضرر همیشه 10 دلار کمتر از قیمت وارد شده قرار می گیرد.

چگونگی استفاده از Trailing Stop در صرافی بینگ ایکس Bing X:

 • ابتدا وارد صرافی بینگ ایکس شده و حساب کاربری خود را باز کنید.
 • به قسمت معاملات فیوچرز (Futures) مراجعه کنید.
 • جفت ارز معاملاتی خود را بر گزینید.
 • در قسمت نوع معامله، تریلینگ استاپ (Trailing Stop) را انتخاب کنید.
 • در قسمت (Trailing Stop) روش محاسبه نرخ (Callback Rate) را انتخاب کنید. ( درصدی یا ثابت)
 • در مرحله بعد ارز مورد نظر را انتخاب کنید.
 • سفارش خود را ایجاد کنید و به ثبت برسانید.

مزیت و معایب Trailing Stop در صرافی بینگ ایکس:

به کار گیری تریلینگ استاپ (Trailing Stop) در معاملات فیوچرز، مزیت و معایب به خصوصی دارد که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا می شویم.

مزایا:

 • پیشگیری از ضرر های بیشتر: تریلینگ استاپ Trailing Stop می تواند به معامله گران یاری برساند تا از ضرر های بالاتر در حین تحرک قیمتی در برابر آن ها پیشگیری انجام دهند. مثلا، اگر یک معامله گر یک خرید با حد ضرر 10 دلار در نظر داشته باشد، سفارش حد ضرر 10 دلار کمتر از قیمت خرید، قرار خواهد گرفت. اگر قیمت به سمت پایین پیش برود، حد ضرر هم به شکل اتوماتیک پایین می رود. این کار به معامله گر این مجوز را می دهد تا از ضرر های بالاتر در حین تحرک قیمتی در برابر آن ها پیشگیری کند.
 • حفظ سود: تریلینگ استاپ Trailing stop توانایی این را دارد که به معامله گران کمک برساند تا از سود خود در زمان تحرک قیمت به نفع آن ها، حفاظت کنند. مثلا اگر یک معامله گر یک خرید با حد ضرر 10 دلار در نظر داشته باشد و قیمت به سوی بالا تحرک کند، حد ضرر هم به شکل اتوماتیک به سوی بالا حرکت می کند. این کار به معامله گر این اجازه را می دهد که از سود خود در زمان حرکت قیمت به نفع آن ها حفاظت کند.
 • بهبود سودآوری: تریلینگ استاپ Trailing Stop به معامله گران این امکان را می دهد تا سودآوری معاملات خود را بهتر کنند. مثلا اگر یک معامله گر یک خرید با حد ضرر 10 دلار در نظر داشته باشد و قیمت صعودی شود، حد ضرر هم به شکل خودکار به صورت صعودی تحرک می کند.

این کار به معامله گر این مجوز را می دهد که از سود خود در حین حرکت قیمت به نفع آن ها حفاظت به عمل آورد و همینطور می تواند به آن ها کمک کند تا سودآوری بالاتری داشته باشند.

معایب استفاده ار تریلینگ استاپ:

 • خروج از پوزیشن و معامله در سود: تریلینگ استاپ Trailing Stop این امکان را برای معامله گران فراهم می کند تا از موقعیت خود، خروج کنند، حتی اگر هنوز در حین سود آوری باشند. مثلا اگر یک معامله گر یک خرید با حد ضرر 10 دلار در نظر داشته باشد و قیمت به سمت بالا حرکت کند، حد ضرر نیز به شکل خودکار به سمت بالا می رود. اگر قیمت به مقدار کافی بالا برود تا حد ضرر را فعال کند، موقعیت معامله گر بسته خواهد شد. حتی اگر همچنان به سوی بالا در حرکت باشد.، معامله گر از سود خود محروم می شود.
 • خروج از پوزیشن و معامله با پتانسیل سود:

بیشتر: تریلینگ استاپ Trailing Stop همینطور می تواند باعث خروج معامله گران از موقعیت خود می شود، حتی اگر هنور پتانسیل سود بیشتری موجود باشد. مثلا اگر یک معامله گر یک خرید با حد ضرر 10 دلار در نظر داشته باشد و قیمت به سوی بالا برود، حد ضرر نیز به صورت اتوماتیک صعودی می شود. اگر قیمت به مقدار کافی صعودی شود تا حد ضرر را فعال کند، موقعیت معامله گر بسته خواهد شد. حتی اگر قیمت همچنان پتانسیل بالا رفتن بیشتری را داشته باشد، معامله گر از سود بیشتر دچار محرومیت می شود.

پیچیدگی: تریلینگ استاپ Trailing Stop توانایی پیچیده شدن را دارد و به منظور به کار گیری از آن به دانش و تجربه به خصوصی احتیاج است. مثلا، معامله گران باید آگاه باشند که چطور نوع تریلینگ استاپ Trailing Stop، میران آن و نوع حرکت آن را مشخص کنند.

تصمیم درباره اینکه آیا  تریلینگ استاپ را در صرافی بینگ ایکس به کار بگیرید یا خیر، به استراتژی معاملاتی شما و سطح ریسک پذیری شما وابسته است. تریلینگ استاپ در صرافی بینگ ایکس را می توان ابزاری مفید برای مدیریت ریسک و حفاظت از سود در نظر گرفت، ولی مهم این است که پیش از به کار گیری از آن، مزیت و معایب آن را در نظر داشته باشید.

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم تریلینگ استاپ لاس در صرافی بینگ ایکس یا به عبارتی حد ضرر شناور و متحرک، برای مدیریت ریسک بسیار مناسب است. این ابزار به معامله گران کمک می کند تا از حد ضرر خود به شکل اتوماتیک در حرکت قیمت، پیروی کنند.

این کار می تواند به معامله گران کمک کند تا از زیان های بالاتر در حین خرید جلوگیری شود. صرافی بینگ ایکس امکان به کار گیری از تریلینگ استاپ لاس Trailing stop را برای معامله گران ایجاد کرده است.

معامله گران توانایی این را دارند که نوع تریلینگ استاپ، مقدار و نوع حرکت آن را انتخاب کنند. تریلینگ استاپ Trailing Stop در صرافی بینگ ایکس می تواند یک ابزار مناسببرای مدیریت ریسک و محافظت از سود باشد. اما آنچه که اهمیت دارد این است که مزایا و معایب استفاده از این ابزار را در نظر داشته باشید.

درمورد مزایای تریلینگ استاپ در صرافی بینگ ایکس گفتیم:

 • می تواند به معامله گران یاری برساند تا از زیان های بالاتر در هنگام تحرک قیمت در برابر آن ها پیشگیری کنند.
 • برای معامله گران این امکان فراهم می شود تا از سود خود در زمان تحرک قیمت به نفع آن ها حفاظت کنند.
 • می تواند باعث بهبود سودآوری در معاملات شود.

معایب استاپ تریلینگ در بینگ ایکس به شکل خلاصه:

 • کمک به معامله گران برای خروج از موقعیت حتی در زمان سودآوری.
 • کمک به معاله گران برای خروج از موقعیت خود، حتی در زمانی که پتانسیل سود بیشتری وجود داشته باشد.
 • می تواند پیچیده شود و برای به کار گیری از آن به تجربه و دانش بالایی احتیاج داریم.
جهت ورود و ثبت نام در صرافی بینگ ایکس کلیک کنید
4.2/5 - (29 امتیاز)

نظر (4)

 1. فرهاد

  سلام
  آیا حد ضرر شناور در فیوچرز استاندارد بینگ ایکس هم وجود دارد؟

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی

   بله بهش میگن تریلینگ استاپ لاس

   این مقاله را بخون
   https://bingxfarsi.com/trailing-stop-in-bingx-exchange/

 2. پرویز

  ممنون از مقاله خوبتون.

  1. سلام و عرض ادب. وقتتون بخیر و شادی
   ممنون از همراهی شما دوست گرامی

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *